Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7986
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Portugalski luz i polskie poczucie czasu

Środa, 17 marca 2010, 7:59
Aktualizacja: 8:00
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Portugalski luz i polskie poczucie czasu
Fot. Angela
Spieszyć się nie lubią, żyją swoim rytmem życia. Teraz muszą się jednak zmierzyć z napiętym czasowo harmonogramem zajęć w Polsce – mowa o gościach z Portugalii, którzy przyjechali do III LO w Jeleniej Górze w ramach międzynarodowej współpracy Comenius. Wczoraj gościli w bibliotece KK.

– Portugalczycy obejrzeli szereg przygotowanych przez nas filmów w języku polskim, które miały zaprezentować im polską kulturę. Na podstawie tych filmów wyrobili sobie pewien obraz polskiej rzeczywistości, którą sprawdzają i konfrontują w trakcie pobytu – - mówi Andżelika Febijańska, nauczyciel III LO w Jeleniej Górze i koordynator projektu między Polską a Portugalią pod nazwą „Nie oceniaj książki po okładce”.

Goście oprócz zwiedzania Jeleniej Góry i lokalnych atrakcji byli na wycieczkach w Krakowie, Wadowicach i Oświęcimiu. Jak się okazało wszystko jest dla nich inne i nowe, więc nie jednokrotnie było to dla nich duże zderzenie kulturowe. Całkowitą nowością jest dla nich również sceneria zimowa. Największym problemem jest jednak ich poczucie czasu. Oni żyją spokojnie, bezstresowo, natomiast my mamy napięty harmonogram, jesteśmy umówieni na konkretne godziny.

Wczoraj uczniowie z Portugalii oraz 15 licealistów z „trójki” wzięli udział w zajęciach przygotowanych w Bibliotece Kolegium Karkonoskiego, które poprowadziła Ida Baj, wykładowca filologii angielskiej KK.
– Było to spotkanie integracyjne z zajęciami artystycznymi, wizualnymi, były też śpiew i taniec w kręgu. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, ale spotkanie jest tak skonstruowane, że nie wymagało wysokiej znajomości języka. Chodziło o to by uczniowie się zintegrowali w miłej atmosferze, oraz przy okazji mieli okazję zobaczyć cały obiekt. Dla nas jest to również forma pewnej promocji Kolegium Karkonoskiego – mówiła Ida Baj.

A jak wizytę w Polsce oceniają goście z Portugalii? – Jelenia Góra jest cudownym miejscem, bardzo mi się tu podoba, wszyscy są szalenie przyjaźni, otwarci i gościnni. Niezwykle cennym doświadczeniem jest tutejsza przyroda i okolica, coś czego nie mamy w Portugalii. Uniwersytety w Portugalii są bardzo stare, obiekt w którym jesteśmy jest zupełnie inny, nowoczesny i piękny. Bardzo podoba mi się teren kampusu i oprócz nowoczesności jest nawiązanie do kultury w postaci posągu, który widzimy przy wejściu. Metody i techniki nauczania w Polsce są bardzo podobne jak w Portugalii, jednak zdecydowanie różnimy się swobodą w uczeniu się. W Polsce nauczyciele są dużo bardziej wymagający i surowi, w Portugalii uczymy się sami - mówił Tomás z artystycznej szkoły technicznej w Portugalii.

W przyszłym roku planowana jest rewizyta polskich uczniów w Portugalii. Na dwanaście dni pojedzie 10 – 13 najlepszych i najbardziej wytrwałych uczniów biorących udział w programie Comenius.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group