Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 5259
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat karkonoski: Poranna mgła nad Kotliną – będzie teraz często

Wtorek, 25 marca 2025, 9:15
Aktualizacja: 9:16
Autor: RED
Powiat karkonoski: Poranna mgła nad Kotliną – będzie teraz często
Fot. MT
Dziś rano mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej powitał niezwykle klimatyczny widok – gęsta mgła rozpościerająca się niczym miękka kołdra nad całą kotliną. Widoczność spadła momentami niemal do zera, a cała dolina tonęła w mlecznej bieli. To zjawisko było wyjątkowo malownicze, ale też nieprzypadkowe. Warto wyjaśnić, skąd biorą się takie poranne mgły i dlaczego właśnie teraz będą pojawiać się częściej.

Od mrozu do wiosennego ciepła – skąd ta nagła zmiana temperatury?

O 6 rano termometry wskazywały zaledwie -2°C, a w dolinach odczuwalna temperatura była jeszcze niższa. Jednak już dwie godziny później – o 8:00 – temperatura wzrosła aż do +6°C. Tak gwałtowna zmiana to efekt klasycznych zjawisk atmosferycznych typowych dla wczesnej wiosny.

Nocą, przy bezchmurnym niebie, ziemia bardzo szybko oddaje ciepło i mocno się wychładza. Chłodne powietrze gromadzi się w kotlinach i dolinach – to tzw. zjawisko inwersji temperatury, czyli sytuacja, w której zimne powietrze zalega przy ziemi, a wyżej jest cieplej. Wilgoć zawarta w powietrzu zaczyna się wtedy skraplać, tworząc gęstą mgłę. W kotlinach, takich jak jeleniogórska, efekt ten jest szczególnie silny, bo zimne powietrze nie ma gdzie odpłynąć.

Gdy tylko wschodzi słońce, sytuacja zmienia się błyskawicznie. Słońce ogrzewa podłoże, a to z kolei podgrzewa przyziemną warstwę powietrza. Inwersja się "rozrywa", mgła zaczyna się unosić lub znikać, a temperatura rośnie – czasem nawet o kilka stopni w ciągu kilkudziesięciu minut.

Dlaczego teraz będziemy widywać to częściej?

Wchodzimy właśnie w taki moment w kalendarzu – przedwiośnie i początek wiosny – kiedy takie zjawiska będą występować coraz częściej. Dni są już dłuższe, słońce w ciągu dnia potrafi mocno nagrzać ziemię, ale noce wciąż są chłodne, a często nawet mroźne. To idealne warunki do powstawania porannych mgieł i dużych dobowych wahań temperatury.

kolejnych tygodniach podobne poranki będą nam towarzyszyć regularnie – z zimnymi, zamglonymi dolinami i gwałtownym ociepleniem po wschodzie słońca. To nie tylko piękny krajobraz, ale też doskonała okazja, by obserwować siłę i dynamikę natury – tej wielkiej, ale też tej lokalnej, związanej z unikalnym mikroklimatem Kotliny Jeleniogórskiej.

Dzisiejsze zdjęcia z Cieplic doskonale ukazują to niezwykłe zjawisko – gęsta mgła otulająca całą kotlinę stworzyła magiczny klimat poranka, podkreślając wyjątkowość tego miejsca i pory roku, w którą właśnie wchodzimy.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
309
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
35%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Inne wydarzenia
Szalona walka z czasem "historyków"
 
Aktualności
Otwarcie Parku Rowerowego na osiedlu Czarne
 
Aktualności
Fontanna w Parku Norweskim jak nowa
 
Kultura
Maja Bogucka w jeleniogórskiej filharmonii
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group