• Poniedziałek, 14 października 2019
  • Godz. 1:46
  • Imieniny: Bernarda, Dominika, Kaliksta, Liwii
  • Czytających: 5773
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Poradzą, gdzie wytyczyć ścieżki rowerowe

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 listopada 2007, 12:57
Aktualizacja: 14:00
Autor: Angela
Fot. Angela
Pierwsze wspólne spotkanie cyklistów i urzędników potwierdziło w czwartek wolę jednych i drugich, aby w stolicy Karkonoszy powstała sieć traktów dla miłośników cichych jednośladów. Zespół ma szukać rozwiązań, które ułatwią trudne jak na razie życie rowerzystów.

Drogi rowerowe w Jeleniej Górze muszą być, tymczasem pozostają one w cieniu błędnych i ciągle zmieniających się planów – podkreślał Zbigniew Leszek z Izersko–Karkonoskiego Towarzystwa Kolarskiego w Jeleniej Górze.
– Nie odpuszczę tej sprawy i będę walczył o to by te projekty były realizowane zgodnie z potrzebami cyklistów, a nie pustymi założeniami urzędników.

Jak powiedział, tak zrobił. Po kilku latach walki o prawo głosu w czwartek oficjalnie został wraz z Waldemarem Bobowskim, Andrzejem Mateusiakiem i Władysławem Maślakiem, przyjęty do zespołu, który będzie pracował nad poprawą sytuacji dróg rowerowych w mieście.
W skład gremium weszła również m.in. Jadwiga Osińska, naczelniczka wydziału funduszy europejskich, która zobowiązała się do pozyskania środków z Unii.

Tematem spotkania była budowa szlaków do aktywnej turystyki rowerowej jako uzupełnienie oferty turystycznej Miasta Jelenia Góra oraz budowa łącznika spinającego euroregionalny szlak rowerowy ER–2 Liczyrzepa z euroregionalnym szlakiem rowerowym ER– 6 Dolina Bobru.

Andrzej Mateusiak, szef jeleniogórskiego oddziału PTTK, omówił obowiązujące przepisy prawa dotyczące budowy ścieżek rowerowych i ustawiania znaków drogowych dla rowerzystów. Przedstawił również sytuacje rowerzystów w Jeleniej Górze oraz proste rozwiązania zastosowane w innych miastach czy krajach.

– Niemcy, którzy są dla nas pewnym wzorem w tej dziedzinie nie budują nowych dróg rowerowych, ale przystosowują obecne drogi i chodniki do potrzeb rowerzystów – dodał A. Mateusiak. – W naszym mieście również jest wiele miejsc, które należy tylko i wyłącznie dostosować, a nie przebudowywać od nowa. Przykładem może być np. ciąg ulicy Wolności, na którym wystarczy namalować i oznakować miejsce z przeznaczeniem do jazdy rowerem.

Konkretniejsze decyzje dotyczące szlaków rowerowych mają zapaść na spotkaniu walnego zgromadzenia towarzystwa rowerowego, które zaplanowano 18 listopada w dworze Czarne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Zbigniew Leszek 8-11-2007 15:55
Nie został wymieniony, jako uczestnik tego spotkania, jeszcze jeden ważny Cyklista Marek Chromicz, który również na łamach lokalnej gazety nie jeden raz poruszał sprawy rowerzystów w naszym mieście. Z dzisiejszego spotkania niewiele wynikło, za dużo było oczekiwań i pretensji. Mam nadzieje, że cykliczne spotkania, które zapowiedziano uczynią Jelenią Górę MIASTEM PRZYJAZNYM dla ROWERÓW. Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek kont. zbigniew.leszek@gmail.com
~Zły porucznik 8-11-2007 15:56
Proszę tylko, by ścieżki nie były wykonywane z kostki brukowej, albowiem nie nadają się one do jeżdżenia po nich na rowerze. W całej Europie ścieżki wykonuje się z gładkiego asfaltu. Dzięki temu mozna po nich jeździć na rowerach szosowych, MTP, ale i również jeźdżić na rolkach i nartorolkach. Pozdrawiam i liczę na to, że decydenci wezma pod uwagę oczekiwania przedstawicieli turystyki, w tym rowerowej.
~Sir 8-11-2007 17:31
Hmmm... licze ze kiedys doczekamy sie choc przecietnej infrastruktury dla rowerzystow w JG. Sorry panowie, ale gadania dosc, czas na jakies efekty!!! Gdzie jak nie na tym portalu czytalem jakies 8 m-cy temu o spotkaniu pana Leszka z panem prezydentem Luzniakiem? Co uczyniono od tamtego czasu??? Bla-bla-bla...
zloty666 8-11-2007 17:54
No nareszcie spotkanie ze specjalistami życiowymi a nie podręcznikowymi ! ! ! Teraz czas na czyny ! ! !
henijo 8-11-2007 20:40
A może też będą poruszone problemy rozjeżdżania tras rowerowych przez pseudocrossowców?Jeżdżą "bandami"po kilku-kilkunastu po często bardzo wąskich ścieżkach (np szlak z Siedlęcina do Wrzeszczyna),degradując środowisko,niszcząc ścieżkę(wybijają coraz głębsze dziury),stwarzają niebezpieczeństwo zderzenia-często zmuszają cyklistów do ucieczki między drzewa!Przecież tą trasą jeżdżą również dzieci i do tragedii naprawdę niewiele potrzeba!Myślę że wielu z was zna ten problem i też chętnie posłałoby owych "sportowców"-często zagranicznych-w diabły!A może łapać ich,wlepiać kilkutysięczne mandaty i te pieniądze przeznaczać na rozwój naszego pięknego i jakże zdrowego hobby?
~jelgór 8-11-2007 20:46
Szkoda, że tak późno, ale zawsze. Mogli już parę lat temu zacząć gadać z cyklistami, miasto by wyglądało inaczej. Trzymaj tak dalej, Zbyszek. Szkoda, że cię nie ma w radzie, tym razem.
~bary33 8-11-2007 22:02
Wyważanie otwartych drzwi. Niech się zwrócą do kolegów z Dworu Czarne - Jacka J. i WojtkaK.
~Zbyszek 9-11-2007 13:52
do bary33 przeczytaj ostatnie zdanie artykułu i troszeczkę pomyśl. Zapraszam do dyskusji nie na forum jelonki, ale właśnie do dworu czarne
~jeleniogórzanin 9-11-2007 14:28
To może też by się ktoś zainteresował drogą "w budowie" łączącą Zabobrze z Jeżowem Sudeckim. Moim zdaniem ta inwestycja tez powinna trafić na biurko prokuratora - chodniki po 50cm to wstyd!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group