Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 7701
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Porada z urzędu

Czwartek, 17 marca 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 18:03
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Bezpłatną pomoc prawnika możesz uzyskać w stowarzyszeniu, fundacji lub w biurze poselskim

Częste zmiany prawa, niezrozumiałe sformułowania przepisów i trudny dostęp do specjalistycznych porad utrudniają nam życie. W ministerstwie sprawiedliwości powstał projekt o dostępie do bezpłatnej pomocy prawnej

Nie każdego stać na wizytę u adwokata czy radcy prawnego. Gdy chcemy uzyskać poradę, zaczynamy szukać kogoś, kto bezpłatnie wskaże nam drogę postępowania sądowego lub pomoże sformułować pismo procesowe. Zdani tylko na siebie, często rezygnujemy z dochodzenia swoich praw lub trafiamy ze sprawą do niewłaściwej instytucji. Wiele spraw nie trafiłoby w ogóle do sądu, gdybyśmy wcześniej uzyskali właściwą poradę prawną.

W przyszłości
Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o dostępie do bezpłatnej pomocy prawnej. Zakres pomocy podzielono na dwie grupy. – Pierwsza – podstawowa polega na udostępnieniu informacji o aktualnych przepisach, instytucjach, przysługujących prawach oraz pomocy w przygotowaniu pisma sądowego lub urzędowego. Druga grupa to pomoc w reprezentowaniu naszych praw i interesów przed sądami.
Udzielanie pomocy uzależnione będzie od dochodów (to samo kryterium dochodowe, które bierze pod uwagę pomoc społeczna) i sytuacji życiowej (niepełnosprawność, bezdomność, przemoc w rodzinie czy sieroctwo). Biura pomocy prawnej tworzone będą w miejscowościach, w których mają swoją siedzibę sądy okręgowe i rejonowe. Nad działaniem tych biur czuwać będzie Krajowe Centrum Pomocy Prawnej w Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group