Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8495
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polsko–niemieckie badania w KPSW

Piątek, 5 sierpnia 2016, 10:24
Aktualizacja: Sobota, 6 sierpnia 2016, 9:36
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Polsko–niemieckie badania w KPSW
Fot. Przemek Kaczałko
W dniach 1–7.08 w Jeleniej Górze przebywa młodzież z Polski i Niemiec uczestnicząca w letnim laboratorium „Przyroda i nauka” organizowanym przez DLR_School_Lab TU Dresden i Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą w Jeleniej Górze. Jest to doskonała okazja, aby połączyć wakacyjne zwiedzanie z praktyczną nauką.

W zajęciach praktycznych uczestniczą uczniowie szkół gimnazjalnych i liceów z Saksonii oraz terenów byłego województwa jeleniogórskiego. Czemu mają służyć takie spotkania? - Temu, żeby polska i niemiecka młodzież zintegrowała się, żeby zobaczyła, że tutaj też są takie laboratoria, a także co ma taki rejon do zaoferowania – powiedziała Aleksandra Gadowska, pracownik naukowy DLR_School_Lab TU Dresden.

Laboratorium Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej jest jedynym takim takim ośrodkiem na mapie uczelnianej regionu. Otwarto je niemal dokładnie rok temu i zbiera pochlebne opinie. Poza warsztatami w laboratorium młodzież miała okazję zobaczyć pracę w oczyszczalni ścieków przy ul. Lwóweckiej, a także zwiedzić Zakład Uzdatniania Wody w Sosnówce. Dzięki temu młodzi mieli okazję zobaczyć jak bada się wodę, jak się ją oczyszcza, a następnie próbowali swoich sił w laboratorium KPSW z wodą z kranu (z ujęcia Grabarów) oraz pobraną z zalewu Sosnówka.

Uczniowie z Niemiec mają zbliżone zainteresownia. - W naszych laboratoriach uczniowie eksperymentują z chemicznymi i fizycznymi zagadnieniami, ale też zajmujemy się lotnictwem i kosmonautyką – dodała Aleksandra Gadowska. Organizatorzy zapewniają, że chcą kontynuować współpracę i aplikować o środki unijne z programów edukacyjnych.

Ponadto młodzi ludzie byli w Karpaczu, w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie młodzież dowiedziała się o geologii Karkonoszy, o gatunkach ptaków, roślin, a także brali udział w grze terenowej w ogrodzie ziół i krzewów.

- Byliśmy też w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze, gdzie Mieczysław Suchta pokazał nam ogródek meteorologiczny oraz pojechaliśmy na zaporę wodną w Pilchowicach, gdzie zobaczyliśmy elektrownię wodną - powiedziała organizatorka letniego laboratorium Paulina Krych , absolwentka KPSW.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group