Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 2547
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Polsko– czeskie spotkanie turystyczne na Przełęczy Karkonoskiej

Środa, 10 października 2012, 7:14
Aktualizacja: Środa, 8 lipca 2020, 6:08
Autor: ZL/Angela
Region: Polsko– czeskie spotkanie turystyczne na Przełęczy Karkonoskiej
Fot. Organiatorzy
W miniony weekend na Przełęczy Karkonoskiej w schronisku Odrodzenie odbyło się polsko– czeskie spotkanie turystyczne zorganizowane przez Towarzystwo Izersko–Karkonoskie. Udział w nim wzięli przedstawiciele instytucji i organizacji z pogranicza Przełęczy Karkonoskiej. Mówiono o współpracy i największych problemach polskiego i czeskiego parku.

Stronę czeską reprezentował Miloš Růžička z Krkonošský Národní Nark KRNAP. Stronę polską - Karkonoski Park Narodowy w osobach: zastępcy dyrektora ds. ochrony przyrody Przemysława Tołoknowa, st. specjalisty d/s ochrony przyrody Marka Dobrowolskiego, oraz gł. specjalisty d/s udostępniania parku Michała Makowskiego. Nadleśnictwo ,,Śnieżka” reprezentował Marek Rybak, Urząd Miasta w Jeleniej Góry - naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Irena Kempisty, Gminę Podgórzyn - Kornelia Pilarz. Nie zabrakło także sołtysa Przesieki i zarazem członka zarządu Stowarzyszenia Przesiaka, sołtysa Borowic, Tomasza Łuszpińskiego przewodnika turystycznego i laureata tegorocznej nagrody Liczyrzepy oraz przedstawiciela Rady Sołeckiej Grzegorza Hajduka.

- Spotkanie niemal dwugodzinną prezentacją czeskiego parku rozpoczął Miloš Růžička, który przedstawił organizacyjną stronę zarządzaniem Czeskim Pakiem Narodowym z podziałem na strefy chronione parku i ich stopień ważności ochrony – relacjonuje Zbyszek Leszek, prezes Towarzystwa Izersko – Karkonoskiego. - Mówił on również o różnego rodzaju formach turystyki i płynących z tego tytułu problemach dla parku. Przedstawiał też czeskie oznaczenia turystyczne - historyczne znaki Muttycha, jak i te współczesne dla narciarzy, turystyki pieszej i turystyki rowerowej. Największym problem dla czeskiego, jak i dla polskiego parku jest nielegalne zbieranie jagód i runa leśnego w strefach rezerwatu – dodaje Zbyszek Leszek.

Kolejnym prelegentem był przedstawiciel KPN Michał Makowski, który mówił o nasileniu turystyki w Karkonoszach (około 1,5 miliona turystów rocznie) i jego negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Wspomniał też o remontach szlaków turystycznym na terenie KPN, bo w tym roku wydano na ten cel rekordową kwotę - ponad 2,2 mln zł.
Krzysztof Pik przedstawił publikację autorstwa inż. Jerzego Bieńkowskiego pod tytułem ,,Pertonimia Bażynowych Skał” leżących w obszarze nadleśnictwa Śnieżka, powyżej Jagniątkowa. O historii zielarstwa w Karkonoszach, jego tradycjach i obyczajach, zarysie historycznym, produkcji nalewek i likierów ziołowych w naszym regionie opowiadał Tomasz Łuszpiński, który sam jest autorem „wskrzeszenia” likieru opartego na ziołach karkonoskich zwanego ,,Likier Karkonoski”, za który dostał w tym roku nagrodę Liczyrzepy.

Po spotkaniu w grupie turystów wywiązały się dyskusje o tematyce turystycznej dotyczące obszary Przełączy Karkonoskiej i nie tylko. Jednym z tematów była dyskusja jak spróbować nakłonić Nadleśnictwo Śnieżka właściciela drogi na Odrodzenie do naprawienia jedynego szlaku rowerowego w tej okolicy, kultowej drogi z podjazdem o największym stopniu nachylenia w Polsce. Kolejnym tematem była turystyka osób niepełnosprawnych w Czeskich Karkonoszach i próba zorganizowania w przyszłym roku wycieczki dla nich w okolice Źródła Łaby i Doliny Łaby.

- Takie spotkania polsko – czeskie będą się odbywały cyklicznie – mówi Zbyszek Leszek. W gronie turystów chcemy omawiać tematy turystyczne rejonu środkowej części Karkonoszy – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (63) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group