Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 8957
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Połknęli bakcyla fotografii

Środa, 18 listopada 2009, 19:39
Aktualizacja: Niedziela, 28 lutego 2010, 22:16
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Połknęli bakcyla fotografii
Fot. TEJO
Ponad 450 zdjęć nadesłanych przez 42 uczestników to rekord obchodzącego dziewiąte urodziny konkursu „Mój świat” – największego tego typu wydarzenia przeznaczonego dla młodych i bardzo młodych pasjonatów fotografii. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się dziś w salach Miejskiego Domu Kultury „Muflon”, który zorganizował zmagania.

Zdjęcia, które zawisły na ekspozycji, jeszcze kilka dni temu leżały rozłożone zajmując niemal całą powierzchnię podłogi galerii. Prace oceniali wówczas jurorzy, Katarzyna Karczmarz i niżej podpisany. Kłopotów z wyborem nie było. Choć prac przysłano – jak podkreśliła Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK „Muflon” – rekordowo dużo – te najlepsze wyłowiono bez trudu.

Mnóstwo zdjęć przysłali najmłodsi uczestnicy, co na pewno cieszy, a przy tym jest pewnym znakiem czasu. Po aparat sięgają już sześciolatkowie całkiem nieźle sobie radząc z tym urządzeniem. Dzieci fotografowały głównie swój świat: czyli zabawki lub zwierzątka. Dwie prace były wyjątkowe. Igor Zasoński, uczeń drugiej klasy, w ciekawy sposób przedstawił w kadrze ulubione zajęcia w zestawie „Świat wokół mnie”. Jest gra w piłkę, jest huśtawka, ale pokazane bardzo niebanalnie, z dużą wrażliwością. Zasłużone pierwsze miejsce. Drugie zdobył Arkadiusz Rzepecki (II klasa) za zestaw „Moja kolej”. Zdjęcia te zaintrygowały obecnych na wernisażu braci Mieczysława i Bolesława Osipików, którzy znani są z kolejowej pasji…

Świetnie poradzili sobie gimnazjaliści. Zdjęcie zdobywczyni drugiej lokaty Pauliny Bocian zdobi plakat pokonkursowej wystawy. Paulina Kalina, laureatka miejsca pierwszego, pokazała dojrzałość fotograficzną w oniryczno-poetyckim zestawie „Między życiem a snem”.

Wśród licealistów bezapelacyjnie wygrał Igor Dyjach, który sfotografował Józefa Brandysa, bohatera w mundurze, żołnierza niemal wszystkich frontów II Wojny Światowej. Pełne ekspresji, czarno-białe fotografie mówią wiele o ich bohaterze. To portrety nie tylko umiejscowione w czasie, lecz także pokazujące psychologiczny wymiar życia pana Józefa. Drugie miejsce przypadło Katowiczance Marii Koniecznej za spójny, logiczny i sympatyczny zestaw „Jego świat”.

I wreszcie studenci. Tu prac było najmniej. Niewielu też autorów zdecydowało się pochwalić swoją twórczością. Czy aby ludzie w tym wieku nie robili zdjęć? Wygrał Wojciech Bykowski zestawem „Poza ścianą snu”. To surrealistyczne i monochromatyczne fantazje inspirowane lekturą książek fantasy. Autor na każdym ze zdjęć przedstawił wizję jednego z księżyców Saturna. Druga nagroda dla Arkadiusza Biesiadzkiego za pomysłowy zestaw „Nasza klasa – pseudo rentgen”. To klisze fotograficzne przymocowane do brystolu.

Laureaci dostali cenne nagrody książkowe, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa. Największą nagrodą jest tymczasem umieszczenie zdjęć na wystawie, a nazwiska - na plakacie ekspozycji. Kto wie, może za lat kilka niektórzy z uczestników na tyle złapią bakcyla fotografii, że będą tę ekspozycję wspominać jako swój debiut.

Krzysztof Zwoliński, instruktor fotografii i zarazem komisarz wystawy, zaprasza do odwiedzin podczas pobytu w MDK „Muflon” w Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group