Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7818
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Politycy i przedsiębiorcy dla dobra miasta i biznesu

Czwartek, 13 grudnia 2007, 14:27
Aktualizacja: 14:37
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Politycy i przedsiębiorcy dla dobra miasta i biznesu
Fot. Agnieszka Gierus
Biznesowo–polityczne elity Jeleniej Góry spotkały się w czwartek, aby porozmawiać o sprawach gospodarczych i rozwoju miasta w przyszłym roku. Przy okazji podsumowano rok mijający.

– Spotkania Rady Producentów, na których podejmujemy tematy istotne z punktu widzenia miasta organizujemy cyklicznie. Poświęcamy je bieżącym sprawom gospodarczym i samorządowym. Dzisiejsze spotkania ma dodatkowo charakter świąteczny i podsumowujący rok naszej działalności. Przedsiębiorcy mają okazję porozmawiać z przedstawicielami władz miasta na temat polityki miasta w najbliższym roku i podjąć dyskusję na temat, w jaki sposób przyczynić się do rozwoju miasta – wyjaśnia Kazimierz Wilk, dyrektor Euroregionalnej Izby Przemysłowo–Handlowej.

Kazimierz Wilk podsumował projekty podjęte w mijającym roku, m.in. „Opiekun turystyczny jako nowy zawód w Euroregionie Nysa” realizowany w ramach Interreg IIIA. Wspomniał też o projekcie dotyczącym porównanie systemu kształcenia w zawodach budowlanych w 14 krajach. – Zajęcia odbywały się we Dworze Czarne i zakończyły wręczeniem certyfikatów podnoszących kwalifikacje w UE. Warto zauważyć, że Polacy nie odbiegali od europejskiego poziomu kształcenia – dodał.

– Generalnie pracy w tym roku nam nie zabrakło. Uważam, że był udany, chociaż jednocześnie trudny, głównie ze względu na zachwiania w płatnościach i refundacjach. Brakowało też lepszych kontaktów z przedsiębiorcami, dlatego jako zadanie na przyszłość wyznaczamy sobie zacieśnienie tych kontaktów – mówił Kazimierz Wilk. Zaznaczył, że EIPH nie tylko wspomaga przedsiębiorców, ale integruje ich wokół problemów samorządów lokalnych.

Zwrócono również uwagę na wspieranie przedsiębiorców w pozyskiwaniu pracowników do swoich firm i współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w tym zakresie. Poruszono przy tym problem braku przygotowania wykwalifikowanych pracowników – techników i robotników. –W naszym regionie brakuje dobrze wykwalifikowanych ślusarzy, elektryków, frezerów czy operatorów obrabiarek numerycznych. W szkołach brakuje profilów przemysłowych, a z samej turystyki miasto się nie utrzyma – mówili przedsiębiorcy.

Wśród obecnych na spotkaniu znaleźli się zaproszeni goście – poseł Marcin Zawiła i przewodniczący Rady Miasta Jelenia Góra, Hubert Papaj, którzy mówili o ważnych inwestycjach i kierunku rozwoju miasta.

– Działania miasta mające na celu wspieranie przedsiębiorców obejmują zarówno istniejący biznes oraz przyciągnięcie nowych inwestorów. W tym zakresie najbardziej kluczową inwestycją będzie realizacja pierwszego etapu budowy obwodnicy południowej. To duża radość, ale i obciążenie dla miasta, ponieważ inwestycja finansowana jest w proporcjach 50/50. Jej koszt to 110 mln zł., z czego kwota 50–55 mln obciąży budżet Jeleniej Góry na 3–4 lata. Drugi odcinek będzie można realizować dopiero pomiędzy rokiem 2015–2020 – wyjaśniał przewodniczący rady miasta.

Duże znaczenie dla rozwoju lokalnego biznesu będzie miała również planowana rewitalizacja terenów byłego Jelchemu. – Planowana jest przebudowa ul. Spółdzielczej do ul. Lubańskiej oraz skomunikowanie ul. Karola Miarki i ul. Spółdzielczej. O 40 hektarów chcemy powiększyć podstrefę ekonomiczną. Jeśli dołączymy do tego perfekcyjne skomunikowanie tej części miasta, uzyskamy otwarcie na inwestycje – dodał Hubert Papaj.

Poruszony został również temat linii kolejowej do Szklarskiej Poręby, która została przejęta przez Urząd Marszałkowski. – Realnym staje się fakt, że linia zostanie przedłużona do Harrachova, choć faktem jest fatalny stan techniczny torów – mówili politycy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1162
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group