Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2179
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Politycy i przedsiębiorcy dla dobra miasta i biznesu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 13 grudnia 2007, 14:27
Aktualizacja: 14:37
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Biznesowo–polityczne elity Jeleniej Góry spotkały się w czwartek, aby porozmawiać o sprawach gospodarczych i rozwoju miasta w przyszłym roku. Przy okazji podsumowano rok mijający.

– Spotkania Rady Producentów, na których podejmujemy tematy istotne z punktu widzenia miasta organizujemy cyklicznie. Poświęcamy je bieżącym sprawom gospodarczym i samorządowym. Dzisiejsze spotkania ma dodatkowo charakter świąteczny i podsumowujący rok naszej działalności. Przedsiębiorcy mają okazję porozmawiać z przedstawicielami władz miasta na temat polityki miasta w najbliższym roku i podjąć dyskusję na temat, w jaki sposób przyczynić się do rozwoju miasta – wyjaśnia Kazimierz Wilk, dyrektor Euroregionalnej Izby Przemysłowo–Handlowej.

Kazimierz Wilk podsumował projekty podjęte w mijającym roku, m.in. „Opiekun turystyczny jako nowy zawód w Euroregionie Nysa” realizowany w ramach Interreg IIIA. Wspomniał też o projekcie dotyczącym porównanie systemu kształcenia w zawodach budowlanych w 14 krajach. – Zajęcia odbywały się we Dworze Czarne i zakończyły wręczeniem certyfikatów podnoszących kwalifikacje w UE. Warto zauważyć, że Polacy nie odbiegali od europejskiego poziomu kształcenia – dodał.

– Generalnie pracy w tym roku nam nie zabrakło. Uważam, że był udany, chociaż jednocześnie trudny, głównie ze względu na zachwiania w płatnościach i refundacjach. Brakowało też lepszych kontaktów z przedsiębiorcami, dlatego jako zadanie na przyszłość wyznaczamy sobie zacieśnienie tych kontaktów – mówił Kazimierz Wilk. Zaznaczył, że EIPH nie tylko wspomaga przedsiębiorców, ale integruje ich wokół problemów samorządów lokalnych.

Zwrócono również uwagę na wspieranie przedsiębiorców w pozyskiwaniu pracowników do swoich firm i współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w tym zakresie. Poruszono przy tym problem braku przygotowania wykwalifikowanych pracowników – techników i robotników. –W naszym regionie brakuje dobrze wykwalifikowanych ślusarzy, elektryków, frezerów czy operatorów obrabiarek numerycznych. W szkołach brakuje profilów przemysłowych, a z samej turystyki miasto się nie utrzyma – mówili przedsiębiorcy.

Wśród obecnych na spotkaniu znaleźli się zaproszeni goście – poseł Marcin Zawiła i przewodniczący Rady Miasta Jelenia Góra, Hubert Papaj, którzy mówili o ważnych inwestycjach i kierunku rozwoju miasta.

– Działania miasta mające na celu wspieranie przedsiębiorców obejmują zarówno istniejący biznes oraz przyciągnięcie nowych inwestorów. W tym zakresie najbardziej kluczową inwestycją będzie realizacja pierwszego etapu budowy obwodnicy południowej. To duża radość, ale i obciążenie dla miasta, ponieważ inwestycja finansowana jest w proporcjach 50/50. Jej koszt to 110 mln zł., z czego kwota 50–55 mln obciąży budżet Jeleniej Góry na 3–4 lata. Drugi odcinek będzie można realizować dopiero pomiędzy rokiem 2015–2020 – wyjaśniał przewodniczący rady miasta.

Duże znaczenie dla rozwoju lokalnego biznesu będzie miała również planowana rewitalizacja terenów byłego Jelchemu. – Planowana jest przebudowa ul. Spółdzielczej do ul. Lubańskiej oraz skomunikowanie ul. Karola Miarki i ul. Spółdzielczej. O 40 hektarów chcemy powiększyć podstrefę ekonomiczną. Jeśli dołączymy do tego perfekcyjne skomunikowanie tej części miasta, uzyskamy otwarcie na inwestycje – dodał Hubert Papaj.

Poruszony został również temat linii kolejowej do Szklarskiej Poręby, która została przejęta przez Urząd Marszałkowski. – Realnym staje się fakt, że linia zostanie przedłużona do Harrachova, choć faktem jest fatalny stan techniczny torów – mówili politycy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~:-))) 13-12-2007 16:00
absurd z założenia:-)
~xxx 13-12-2007 16:14
biznesowo-polityczne elity HAHAHA te nieroby z ratusza żerujące na naszych podatkach i paru drobnych przedsiębiorców jakie miasto takie elity a CIEKAWE czy te elity zapłaciły za to spotkanie ze swoich kieszeni
~finezja wielu komentarzy 13-12-2007 17:04
jest ciekawym zjawiskiem wartym zbadania. może należy zrobić z tego lokalny produkt turystyczny - taka turystyka zoologiczno-kulturowa?? Wystarczy wypromować Jelenią jako miasto zasiedlone przez dużą kolonię interesujących osobników - typ homo no-sapiens z mózgiem dżdżownicy, umiejący obsługiwać komputer?
~Jar 13-12-2007 17:36
O czym jest ta informacja? Same ble ble ble...
~jeż 13-12-2007 20:15
Dziwię się, że tak nietuzinkowa postać jak panM. Zawiła zaszczyca tego typu spotkania.Efektywność ich jest wprost proporcjonalna do zamowania stołka IPH przez K. Wilka
~powodzianka 13-12-2007 20:47
a moze mówiono na temat pogłebienia rzeki na odcinku od Orle do Ludowej może co? Tylko gadanie gadanie gadanie to nam wychodzi najlepiej
~mieszkaniec 14-12-2007 6:48
jaki biznes prowadzi pan Wilk oprócz sztucznego tworu IPH
~Wasz Pracodawca 14-12-2007 8:27
To przykre, że tak łatwo przychodzi ludziom złośiwe komentowanie. Na opisywanym spotkaniu byli rzeczywiście ważni przedsięiorcy. Jest ich w Jeleniej kilkunastu. Zatrudniają parę ładnych tysięcy osób i być może Państwa krytykujących. Poruszane sprawy były ważne, istotne z punktu widzenia przedsiębiorców i miasta. Takie rozmowy pomagają we wzajemnej współpracy pomiędzy samorządem gospodarczym a lokalnym. Pozwalają przedsiębiorcom planować. Spotkanie było za pieniądze z własnej kieszeni. A co Wilka..., to daj Boże więcej tak pracowitych i zaangażowanych Jeleniogórzan. Nie dość, że potrafił przed 17 laty utworzyć organizację przedsiębiorców, ale i ją utrzymać, zgromadzić dla niej niezły majątek, ale i sam jest przedsięiorcą - licencjonowanym zarządcą nieruchomości, dając kilkanaście miejsc pracy i płcąc podatki.
~radna 14-12-2007 10:12
Gdyby nie zdjęcie nr.6 to można by pomyśleć ,że na spotkaniu było tylko prezydium. Dlaczego na spotkanie nie zaproszono radnych z Komisji Rozwoju , która rozstrzyga w tych sprawach i winna mieć bezpośredni kontakt z przedsiębiorcami ?
~tytan 14-12-2007 13:41
Eksportuje wyroby o wyższym stopniu wytworzona od wielu lat - nie przypominam sobie ,aby kiedykolwiek ktoś mnie zapytal o problemy czy możliwości rozwoju w naszym mieście nie mówiąc już spotkaniach z urzędnikami przypisującymi sobie rozwój gospod. czy takimi tworami powolanymi do tego celu jak wydz. rozwoju, inicjatyw gosp. różnej maści komisje itd. Ciekawe czy orientują się Ci zgromadzeni jaki jest przyrost nowych firm w Jeleniej Górze ilu ludzi wyemigrowalo ile miejsc pracy przybylo w ostatnich 5 latach a jaki jest przyrost urzędników w ostatnich 15 latach-Dane mogą być porażające! Ciekawe czy mają organizatorzy informacje o destrukcyjnym dzialaniu urzędu kontroli skarbowej w Jel. Górze tej okazalej bastyli urzędniczej z Okopowej . Jakie nasze miasto ma programy pomocowe dla rozwoju gospodarczego i stabilizacji życia w Jeleniej Górze ? Na przedstawionym zdjęciu widać że siedzą w szeregu ważni ludzie i myślą ? nad czym ? Może państwo wydrukujcie wnioski z tego spotkania -

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group