Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6125
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Policyjne polonezy do lamusa

Wtorek, 22 stycznia 2008, 8:39
Aktualizacja: Środa, 23 stycznia 2008, 7:37
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Policyjne polonezy do lamusa
Fot. Angela
Ostatni rok służby popularnych „poldków” to zapowiedź rewolucji w taborze stróżów prawa, ale też – jak się okazuje – setki tysięcy zmarnowanych złotych na unowocześnienie sztandarowego radiowozu policjantów.

Pisze o tym wtorkowa Polska Gazeta Wrocławska. Zapowiedź wycofania polonezów (na policyjny tabor składa się wciąż około 20 procent tych pojazdów) i zastąpienie ich nowoczesnymi oplami, to dobry prognostyk dla policjantów.

Jednocześnie to twardy orzech do zgryzienia dla mundurowych odpowiedzialnych za zamówienia publiczne, którzy zainwestowali pieniądze podatników w produkt FSO. W wielu pojazdach marki Polonez wymieniono instalacje z benzynowych na gazowe. Dotacje na ten cel przekazał fundusz ochrony środowiska. Teraz policjanci mają dylemat, bo może się okazać, że środki trzeba będzie zwrócić.

– Nie jestem ich fanem. Już dawno powinny zniknąć z policji. Nie lubię jednak marnotrawstwa pieniędzy. Z ich sprzedaży nie zwróci się nawet koszt tych instalacji" – komentuje dla PGWr jeden z policjantów.

Zbycie policyjnych radiowozów to z kolei okazja dla ludzi, którzy chcą za niewielkie pieniądze mieć swoje cztery kółka i to z rodowodem „na sygnałach”. Koszt takiego pojazdu rocznik 1998 to około 1200 złotych. To mniej więcej tyle, ile kosztuje sama instalacja gazowa do tego auta. – Jeśli policja wystawi tysiące takich aut na sprzedaż, ich wartość na rynku spadnie drastycznie – zauważa dziennik.

Średnio polonez to co szósty radiowóz w komendach i komisariatach. Policjanci nie używają już tych aut do pościgów – chyba że nie mają innych, co zdarza się w mniejszych miejscowościach – lecz do przewożenia techników lub podejrzanych do aresztu.

Na nowe radiowozy z budżetu państwa zostanie przeznaczona potężna kwota: około 800 mln zł – konkluduje PGWr.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group