Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 3295
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Policyjne patrole narciarskie na stokach

Środa, 1 lutego 2017, 8:05
Autor: 112
Region: Policyjne patrole narciarskie na stokach
Fot. Archiwum Policji
Jeleniogórskie policyjne patrole narciarskie czuwają nad bezpieczeństwem wielbicieli zimowego szaleństwa na stokach. W miniony weekend czuwały nad bezpieczeństwem na stokach w Karpaczu, w Szklarskiej Porębie oraz na „Łysej Górze” w Dziwiszowie.

W niedzielę (29.01) jeleniogórscy policjanci: sierżant. Sierżant Michał Grześ i asp. Jarosław Żukowski wspólnie ze strażnikiem z Karkonoskiego Parku Narodowego pełnili służbę w Szklarskiej Porębie. Ponadto policjanci czuwali nad bezpieczeństwem narciarzy na „Łysej Górze” w Dziwiszowie. Była to st. sierż. Beata Sosulska –Baran oraz st. sierż. Rafał Gula.

W trakcie służby na Hali Szrenickiej w Szklarskiej Porębie policjanci pomogli turystce, która przewróciła się na wyciągu, a następnie głową uderzyła w stację końcową. Funkcjonariusze udzielili jej pierwszej pomocy, gdyż poszkodowana straciła przytomność. Czekali do czasu pojawienia się ratowników GOPR, którzy przetransportowali ją do szpitala.

Z kolei w Dziwiszowie policjanci podczas służby odnaleźli 8-letniego chłopca. O pomoc w jego poszukiwaniach poprosił ojciec, który sam nie mógł go odnaleźć. Funkcjonariusze po kilkunastu minutach odnaleźli poszukiwanego. Ponadto policjanci uczyli dzieci jazdy na nartach, informowali narciarzy o bezpiecznych zachowaniach na stoku, pomagali kierowcom w sytuacji utrudnień w ruchu oraz zwracali uwagę, czy dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia stosują się do obowiązku jazdy na nartach w kaskach.

Zwracali też baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiali bez opieki, legitymowali osoby podejrzanie zachowujące się, zwracali uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnowali, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

- Funkcjonariusze czynią starania, aby na stokach obok regulaminów obiektów narciarskich znajdował się również dekalog narciarski opracowany przez FIS, który jest swoistym kodeksem drogowym na stokach. Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy – co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność ponieważ często policjanci jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku czego dowodem może być pomoc turystce , która przewróciła się na wciągu – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group