Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7309
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Policja lokalna zastąpi straż miejską

Piątek, 1 lutego 2008, 8:04
Aktualizacja: 14:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Policja lokalna zastąpi straż miejską
Fot. TEJO
Nowa formacja mundurowa ma przyczynić się do większego bezpieczeństwa mieszkańców. Będzie walczyła z wandalami, pijakami i piratami drogowymi. Projekt pakietu ustaw trafi do Sejmu w lutym.

– Nazwa nowej formacji nie jest jeszcze znana - roboczo mówi się o "policji lokalnej", która pojawi się w polskich miastach wypierając z nich strażników miejskich. Nowi policjanci przejmą część ich obowiązków, ale też dostaną nowe kompetencje. W resorcie spraw wewnętrznych kończą się właśnie prace nad nową ustawą. Przepisy mają wejść w życie już za kilka miesięcy – to doniesienie z piątkowego wydania Metra.

Dziennik donosi, że zapowiada się prawdziwa rewolucja. Od nowa mają być podzielone kompetencje dzisiejszej policji i likwidowanej straży. – Dziś część z nich się pokrywa, dodatkowo strażnicy często mają skrępowane przepisami ręce - nie mogą np. wejść do domu z interwencją (awantura rodzinna), tylko muszą wezwać policję. Teraz to się zmieni – prorokuje gazeta.

Obecni policjanci skupią się na ściganiu sprawców zabójstw, gwałtów, afer przemytniczych. Do tego ścisła współpraca z CBŚ, ABW czy CBA, która ułatwi szybszy przebieg postępowań. Policjanci będą też odciążeni od biurokracji: wypełnianiem formularzy zajmą się pracownicy cywilni.

A co będzie mogła policja lokalna? Zatrzymywać przestępców i wsadzać do izby zatrzymań, wystawiać mandaty za przekroczenie prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu czy przeprowadzać interwencje w mieszkaniach. Najpewniej będzie miała prawo do noszenia broni.

Pomysłodawcy podkreślają, że do służby w policji lokalnej zostaną wcieleni głównie dzisiejsi strażnicy miejscy oraz policjanci prewencji. Policja lokalna ma podlegać samorządom, które będą ją współfinansować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group