Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8369
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polaków portret dwulicowy – felieton

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 13 stycznia 2008, 17:49
Aktualizacja: 17:50
Autor: Konrad Przezdzięk
Fot. Archiwum
Z jednej strony akcja, w której miliony rodaków jednoczą się w szlachetnym celu, a z drugiej? No właśnie – wymieniać by można dużo i to samych złych rzeczy.

Kwestujący wolontariusze WOŚP „atakują”z puszkami, aby zebrać datki dla chorych dzieci. Dwóch panów dzielnie, choć chwiejnie, podąża Podwalem w stronę placu Ratuszowego trzymając się za ręce jak przedszkolaki. Panowie są – oczywiście – w stanie po spożyciu, co widać, słychać i czuć. Ale – oprócz torby z nalewką babuni i przepitką – mają serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na kurteczce. Polaków portret własny?

Przy ulicy Okrzei, dość zapomnianej, ale wciąż pięknej – choć piękno ukrytym pozostaje – harcerze kwestują blisko skwerku, na którym – mimo wyraźnego zakazu wprowadzania psów (na tabliczce wisi) – wchodzi łysawy facet z rottweilerem na smyczy. I serduszkiem Owsiaka na piersi. A facet brnie alejką przy trawniku, na którym czworonogi pozostawiły śmierdzące pamiątki. W jedną z nich wdeptuje. Klnie na czym świat stoi. – Nawet, k…, po psie nie posprzątają – słyszę. Ciekawym, czy on po swoim sprząta…

Jakaś kobieta burczy, że jadę rowerem chodnikiem. Nieważne, że ma serduszko Owsiaka. Nie jest miła. Mimo że jadę bardzo wolno i głośno krzyczę „przepraszam”, słyszę słowa, które jakoś nie licują ze starszą osobą wyglądającą z daleka jak filar jednej z jeleniogórskich świątyń. No dobra, złamałem przepisy. Ideałem nie jestem, ale przecież przeprosiłem. I krzywdy nie zrobiłem.

Złamałem przepisy, bo w mieście nie ma ścieżek rowerowych. Pewnie odpowiedzialni za ten stan rzeczy też dzisiaj wepną sobie serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w klapę płaszcza i będą paradować dumnie prezentując swój gest. Niewielki związek, ale jest… Zastanawiam się, ile mniej byłoby poszkodowanych w kolizjach i wypadkach z udziałem jednośladów, gdyby takie miejskie ścieżki były. Może Jerzy Owsiak miałby o jedną działkę państwowej przecież służby zdrowia mniej w wykazie potrzeb swojej Orkiestry?

Samo jego przedsięwzięcie – o którego celowości nie ma co dyskutować – jest świetną ilustracją na polską „dwulicowość”. Z jednej strony Państwo, które od zawsze zapewnia, że swoich obywateli kocha i zrobi dla nich wszystko. A z drugiej ludzie, którzy – na szczęście dla innych – wcale w to nie wierzą. I robią swoje, tak jak Owsiak właśnie i wielu innych, mniej medialnych i nagłaśnianych, ale na pewno działających.

A byłoby jeszcze milej, gdyby w ten właśnie dzień pani powstrzymała się od niegrzecznych uwag, dwóch facetów przełożyło wysączenie nalewek babuni na kiedy indziej, a pan z rotweillerem – dla przykładu – posprzątał psie odchody z trawnika. Tak nie będzie, bo świat nie jest idealny. Przecież ja też – choć w dobrej wierze i niegroźnie dla innych – złamałem przepisy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~CIEKAWSKI ??? ! 13-01-2008 18:23
Dlaczego na srr. www.jeleniagora.pl pod kalendarz Prezdenta nic się nie zmienia. Czy to sam prezydent nic nie robi czy to informatykowi ręce opadły i cisza. Natomiast poprawił się na swojej str.P.Hubert Papaj i kalendarz ma swój PRZEPEŁNIONY.P.Obebalski do DZIEŁA !!
~popis 13-01-2008 18:29
<i> użytkownik zabanowany </i>
~banan 13-01-2008 18:46
P.Konrad Przeżdzięk chyba był razem z ,,popis,,-em w BWA w piątek ( użytkownik zabananowany ) -fajnie jest !
~ 13-01-2008 19:22
Rzeczywiście, ścieżki rowerowe są wskazane... W Niemczech to wszędzie, a i tak projektowane są by po nich mogli poruszać się inwalidzi. Sam bym jeździł chętniej rowerem po mieście a nie dusił się w zakorkowanych ulicach. Może się to zmieni, oby. Pozdrawiam
~zza pleców 13-01-2008 19:38
<i> regulamin złamany </i>
~zza pleców 13-01-2008 20:18
<i> Przypominam, że nie jest to forum służące obrażaniu kogokolwiek. Jeśli osoba o ksywce "zza pleców" ma na tyle odwagi, aby się przedstawić i napisać swoje zdanie z podpisane imieniem i nazwiskiem - nie widzę przeszkód. Widać, że odwaga potaniała, kiedy skrywa się pod maską ni(e)jakiego "zza pleców", którego dane e-adresowe są do dyspozycji redakcji. A na grożenie są paragrafy :-) Koniec dyskusji. Z poważaniem Konrad Przezdzięk </i>
~prof. Nilsson 13-01-2008 20:41
temat zastępczy, akcja zastępcza, odwracanie uwagi, wyręczanie państwa, pomysł na iżycie, na zaistnienie. ile istnień ludzkich ratuje taka akcja? żadnego! niech mi ktoś powie, że gdyby nie owsiak, to umarło by... no właśnie ile? zanim powstała wośp mniej było ofiar śmiertelnych na choroby XX wieku, al tu fajerwerki są w cenie. sprzątanie potem też pewnie odbywa się za darmo...
~ona 13-01-2008 20:42
bardzo podoba mi sie artykuł gratulacje, wręczcie przeczytałam coś sensownego, zabawnego i racjonalnego bez szpil albo obraźliwych ocen.. czepiam sie artykułu o c...nie co miał komórkę i zbierał datki, fe to było wstrętne ze strony autora
~kmam 13-01-2008 21:54
do ona: Czepianie się c...na (podkreślam duże "C") co miał komórkę i zbierał datki nie jest wcale wstrętne. Jeżeli nie ma się środków do życia - nie ma się wtedy środków na gadżety. Nachalne zaczepianie przechodniów jest obrzydliwe. Kto powiedział , że ten kto nie żebrze , ma pieniądze, że sam nie ma co do garnka włożyć, czy musi tłumaczyć się że ma ostatnie grosze , albo że właśnie odebrał zasiłek aby móc ugotować posiłek, albo odwraca głowę od stoiska z owocami (jest tuż obok) i nie kupi ich dzieciom, bo nie starczy na chleb. To jest wstrętne, gdy taka osoba jest zaczepiana i musi się tłumaczyć, że nie da - bo nie może.
~kmam 13-01-2008 22:09
Oprócz tego , należy wspomnieć o tym, że nawet to co jest w mieście, nie jest właściwie wykonane. Ścieżka rowerowa w kierunku Perły Zachodu - nieoświetlona, ze zdewastowaną nawierzchnią, rozwalonymi drewnianymi wiatami, wyłamanymi poręczami. Grzybek został oddany we władanie Braci z Alberta (stać ich było tylko na jednorazowy zryw gdy go dostali za darmo od miasta). Pobocza wąsko wykoszone są raz do roku a wszędzie panosząca się nawłoć z wrotyczem na okolicznych łąkach całkowicie uniemożliwiają rozłożenie koca aby zjeść posiłek w trakcie eskapady pieszej lub rowerowej. Brak koszy na śmieci , ja pakuję je do plecaka a później w domu wyrzucam do kosza. Stan tych ścieżek jasno wskazuje, że strażnicy miejscy i policja rzadko w ten rejon zaglądają.
playmen-piotr 13-01-2008 22:12
Przychylam się do opinii ~ona, i podpisuję się pod jej słowami obiema łapkami. Ps. Czy nie było by dobrym zwyczajem, aby autorzy artykułów sie podpisywali? Bo nie wiem kogo mam osobiście pochwalić.
~ 13-01-2008 22:15
Ma Pan rację, że wielu ludzi nie zachowuje się właściwie. Oczywiście, że lepiej było by gdybyśmy byli dla siebie życzliwi na co dzień, sprzątali po sobie, a może po prostu przestali brudzić. Niestety wielu z naszych rodaków (i nie tylko) potrzebuje zachęty do czynienia dobra w postaci wielkich, medialnych akcji. Niektórzy wrzucają coś do puszek tylko po to, by dostać naklejkę wiadomego kształtu i nie wyróżniać się z tłumu. Ludziom nie sprzątającym po psach powinno się stawiać pieczątki na czołach - zaczęliby to robić. Niestety od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajani do tego, że pewne działania podejmuje się tylko dla namacalnej nagrody albo po to by uniknąć kary. A kara tym boleśniejsza im więcej ludzi widzi/wie, że na nią zasługujemy. Satysfakcja z bycia dobrym, prawym człowiekiem niewielu wystarcza niestety... A kwestia jazdy na rowerze...? Też chciałabym by w mieście były ścieżki rowerowe, ale skoro ich nie ma powinniśmy korzystać z jezdni. Chodniki są do chodzenia, jak sama ich nazwa wskazuje. Nie powinniśmy z nich korzystać jeżdżąc rowerem, tak samo, jak nie powinniśmy przechodzić na czerwonym świetle przez jezdnię mimo, że nie zbliża się do nas żaden samochód. Od panów raczących się napojami wyskokowymi trudno wymagać czegokolwiek - oni nigdy nie maja poczucia, że robią innym krzywdę swoim piciem. Może dobrze, że w tym imprezowym nastroju zauważyli chociaż wolontariuszy i wspomogli akcję - czyli zrobili coś dobrego... Pozdrawiam wszystkich, którzy trzymają się zasad, nawet wtedy, gdy nikt nie patrzy im na ręce.
piipi 13-01-2008 22:18
...Tejo,...niektorzy ludzie maja "dziwne maski" posluchaj,...moj tato w latach 80-tych zostal zwolniony z pracy,a tylko za dzialalnosc w Solidarnosci.Osoba,ktora byla powodem wtedy "naszej biedy",chodzi obecnie do kosciola.Moj tato juz dawno mu to wybaczyl,co bylo..to bylo....Dziwne,bo ten pan chodzi (obecnie) do kosciola,a mojego ojca pozdrowieniem "dzien dobry" nie przywita!!!...w latach 80-tych byli kolegami.Teraz,to pytanie..czy ten pan zapomnial mojego ojca,a moze wstydzi sie....tylko czego?
piipi 13-01-2008 23:22
...do - (~ona)..ja jestem rowniez tym artykulem z dn.07.01.08 bardzo zasmucona.Wiesz, ja w moim sercu nie mam zazdrosci,czy tez nienawisci do drugiego czlowieka. Jestem od "tych chorob" wolna,a moze jest tutaj "ktos" chory....
~z...... 13-01-2008 23:33
Panie Konradzie nie jest tak źle ! Przynajmniej w takim dniu Policjanci byli wyrozumiali dla Pana gdy pędził Pan na swoim rumaku żeby napisać ten artykuł.
~Pippilotta Viktualia Rullgardina Krusmynta Efraimsdotter Langstrump 13-01-2008 23:41
a jednak jesteś piipi... niewolnikiem własnych kompleksów i emocji. musisz koniecznie komuś coś przytknąć i wytknąć... no, ale skoro poprawia to twoje samopoczucie...
~ona 13-01-2008 23:51
dziękuję za ciepłe słowa../piotr i piipi - z małych liter cha cha/ a do kmam jak ktoś sie czepia to nawet małe c mu przeszkadza.. ta choroba pipii nazywa sie ocenianie bądź kontrolowanie które wbrew pozorom działa zawsze przeciwko nam samym.. ile trzeba w życiu doświadczyć by nie oceniać postępowania innych i nie być małostkowym , nawet dzieci w przedszkolu mają komórkę a przecież nie zarabiają.. a jaki wtedy człowiek staje sie wolny..nie obciąża innych choćby artykułem który dalej śmiem twierdzić był niepotrzebny ponieważ umniejszał czyjąś /drugiego człowieka/ wartość. pozdrawiam wszystkich
Hava Nagila 14-01-2008 0:16
DO~playmen~co w NICK ma wieloosobowy . Masz racje , wszyscy powinni brac z ciebie przyklad , jak zawsze blyskotliwy . A co do WOSP to super sprawa , pamietam jeszcze z Polski , zawsze super bylo . Wiem , slyszalem w radyju , ze ponad polowa inkubatorow w POLSCE jest kupiona z pieniedzy Jerzego Owsiaka , wiem tez , ze kosciol katolicki nie popiera tej akcyji -moze dlatego ze dzialki z tego nie ma . A odnosnie twojej bliskotliwej idei ~playmen~podpisywania sie pod komentarzami , zobacz jaki TY masz podpis , bawiacy sie mezczyzni piotr ???? normalnie jak koncowy produkt przemiany materii . Panie Konradzie Pozdro......hava nagila
playmen-piotr 14-01-2008 1:33
Proszę o wybaczenie, nie zwróciłem uwagi a powinienem, artykuły są podpisywane. Panie Konradzie, świetny artykuł, moje gratulacje.
piipi 14-01-2008 9:47
...do - (~ona)..prosze,przeczytaj uwaznie moje komentarze z dn.07.01 .08.-( "Zebranie c...na z komorka w kieszeni"), a zrozumiesz "kogo" tutaj mam na mysli.....jezeli chodzi o ta "chorobe"!!!.Przepraszam,jezeli zostalam zle zrozumiana.....,bo nieraz nie mozna , tej prawdy "komus"- powiedziec.ONA troche wyobrazni,a mnie zrozumiesz...
playmen-piotr 14-01-2008 10:49
Złamię własną zasadę i odezwę sie do tego indywiduum Hava Nagila, "mordo ty moja", czy ja komentuję twój nick, czy obśmiewam go? A jeśli napisałbym że dla mnie nick Hava Nagila, brzmi idiotycznie to jakbyś zareagował? Wyłuszczyłbyś nam tu wszystkim znaczenie twojego nicka (skądinąd mającego pozytywny przekaz), czy nazwiesz mnie antysemitą tylko dlatego, że ośmielam się podnosić kwestię, znaczenia Twojego nicka? Doprawdy portret dwulicowy, co niektórych polaków na obczyźnie, nad wyraz dobrze się prezentuje. Co oczywiście mnie nie cieszy i nie raduję się, tym jak wielce błyskotliwy Hava Nagila.
~anty 14-01-2008 10:55
Niezły sposób na życie i nabijanie kasy producentom sprzętu, fajerwerków i tych wszystkich około finałowych działań, w imię solidarności społecznej (jeden z 366 dni w roku). To jest jak kupienie Rolls-Royce'a biedakowi, który musi się zatroszczyć o trzymanie tego cacka. Zapytuję po co ta akcja i to już nasta z kolei? To tylko świadczy o nas Polakach jako nieudacznikach. Jak byśmy byli tacy solidarni to pieniądze, które płacimu do ZUS byłyby wydawane właściwie, a lekarz za wizytę (góra 10 min.) nie brał by zapłaty zapłaty równej niejednokrotnie dwum dniówkom emeryta lub osoby pracującej np. w markecie. Tacy jesteśmy hipokryci.
~kaka 14-01-2008 11:51
Czasami zagladam na ten portal przypomniec sobie rodzinne strony i bardzo bulwersuje mnie ciagle blokowanie przez redakcje opinii innych uzytkownikow. Czy my zyjemy w panstwie totalitarnym czy istnieje wolnosc wypowiedzi? Jezeli ktos poczuje sie obrazony sa niezawisle sady i tam moze sie zwrocic poszkodowany. Interesuja mnie opinie nawet te skrajne i prosze ich nie blokowac jezeli nie zawieraja niecenzuralnych slow. Zrobiliscie z tego portalu wlasny folwark i daleko wam do obiektywnych mediow. Pazdrawiam <br><br> <i> Miła Internautko, nie żyjemy w państwie totalitarnym, ale też nikt nie może pozwolić na rozpasanie i danie upustu złośliwości, a wręcz - nie przesadzam - wrogim zamiarom niektórych naszych szanownych Internautów, których celem jest dyskredytowania, obraza i oczernianie autorów portalu. Pozostają anonimowi i mogą - pod tym szyldem - pisać co chcą. Gdybyśmy takie opinie publikowali, nie można by ich było pozostawić bez odpowiedzi, co z kolei wypaczyłoby zupełnie ideę powstania i prowadzenia Jelonki.com. Z całym szacunkiem Konrad Przezdzięk </i>
piipi 14-01-2008 12:04
...do - (~kmam) ...z czasow 80-tych pamietam,ze MUSIALAM przy odbiorze paszportu powiedziec, po co jade za zagranice i do kogo itp..Teraz mamy inne czasy i kazdy moze powiedziec NIE !!. Ty nie MUSISZ sie wstydzic,ze nie masz "grosika" dla osoby potrzebujacej.Tamte czasy komuny juz minely...i moze tutaj "ktos" zapomnial,te lata 80-te...puste sklepy,brak jedzenia,smutek i ta bieda....Podziel sie chociaz z tym czlowiekiem pochodzenia romskiego, USMIECHEM, a zamiat "grosika" powiedz -dzien dobry- ......
piipi 14-01-2008 14:32
...do b. dlugiego nickname z godz. - (~23:41)...ty chyba zapomnialas(es),ze jestes na FORUM.Jak widzisz, kazdy ma tutaj inne zdanie do podjetego tematu.Piipi ma prawo krytykowac!!!!.....Jezeli chodzi o moje t.z kompleksy, to mowie VETO...,bo to inny temat.Oczekuje od Ciebie tz. la mani&#234;ra.
~?? 14-01-2008 14:42
gdzie moj post czyzby cenzury nie przeszedl
~kmam 14-01-2008 19:34
Do ona: Jak ktoś się czepia , to nie zauważa ogólnego sensu artykułu. A ty POMNIEJSZYŁAŚ WARTOŚĆ TEGO CZŁOWIEKA. Jeżeli mówimy o c...nie - to mamy na myśli jego narodowość. Niestety, jeżeli mówimy o c...nie - to mamy na myśli, że jest to człowiek nieprawdomówny, po prostu kłamca. I to by było wszystko na ten temat
~kmam 14-01-2008 19:49
do piipi: Cieszę się bardzo, że nie muszę się wstydzić mówiąc "nie", bo JA to potrafię. Gorzej jest z osobami, które muszą liczyć każdy grosik. Naprawdę biedne osoby, wstydzą się swojej biedy. Podeszłaś do sprawy bardzo emocjonalnie, przypomniały Ci się dawne czasy, gdy ktoś Cię poniżył. Rozejrzyj się - pomocy obecnie potrzebują nie tylko osoby, które żebrzą. Potrzebują jej także osoby do których wyciągane są ręce po pomoc. To może być sąsiad, znajoma, dziecko. I taki był sens mojej wypowiedzi. Odpuść i pomóż tym, którym ta pomoc jest najbardziej potrzebna, niezależnie od narodowości, wieku, płci.
~_rymcycymcy___ 14-01-2008 21:53
Do 11:51 | ~kaka | Jelonka od pewnego czasu jest bardzo dobrze moderowana. Wycinane są posty naruszające dobra osobiste lub netykietę ...i tak ma być :) Fora nie moderowane zazwyczaj szybko kończą żywot lub zmieniają się w totalny bełkot. Po prostu nie chce się tam bywać ;) ...a tu się chce ;)))
piipi 14-01-2008 23:19
...do - (~kmam)...tym,co sie wstydza swojej biedy to brakuje pokory.Sztuka pokory polega na prawdzie o sobie.
~fantom 14-01-2008 23:42
rymcycymcy, muszę Cię jednak spytać: ile kasujesz za taki post jak ten powyżej? bo nie uwierzę że piszesz to bezinteresownie; (i nic dziwnego że Ci się tu tak podoba - pochwał nikt tu nie wycina, niestety)
~kmam 15-01-2008 7:14
do piipi: pokora, upokorzenie - obydwa słowa mają wspólny rodowód.
~richthofen 15-01-2008 11:13
to co, mają nie dawać na te dzieci?
piipi 15-01-2008 19:06
...do - (~kmam)...wiesz,a teraz mam w sercu slowa z komentarza z dn.13.01 z godz.23:51,gdzie (~ONA) napisala: - "..ile trzeba to w zyciu doswiadczyc,by nie oceniac postepowania innych"...Wiesz,czesto wyjezdzam w gory i tam mialam szczescie poznac szlachetnego czlowieka ks.Mariana Matulę, czyl Naszego Kubka.Dla niego i dla mnie, a wedlug NASZEJ WIARY - ten czlowiek pochodzenia romskiego jest NASZYM BRATEM!!!!...a dla ciebie ?
~kmam 15-01-2008 21:10
do piipi: zacytuję część mojej poprzedniej wypowiedzi. >>>>....pomóż tym, którym ta pomoc jest najbardziej potrzebna, niezależnie od narodowości, wieku, płci.
~kmam 15-01-2008 21:16
do piipi: czy narkoman który jest NASZYM BRATEM winien otrzymać pomoc materialną? Czy uważasz, że posiadanie komórki przez przedszkolaka jest właściwe?
~kmam 15-01-2008 21:43
do piipi: narkoman jest przykładem - nie mam na myśli konkretnej osoby.
piipi 15-01-2008 23:38
...do - (~kmam)...widze ,ze twoje pojecie o podziale jest inne...,bo ja nie widze "innosci" w CZLOWIEKU pochodzenia romskiego,czy tez tego o innej religii..Wedlug wyznawanej przeze mnie religii - pomoc temu CZLOWIEKOWI uzaleznionemu od narkotykow - nalezy sie!!..Wiedz tez o tym, ze ja dobrze rozumie te slowa : - Czlowiek jest tyle wart, ile moze dac drugiemu"....Pytasz,czy posiadanie komorki przez przedszkolaka jest wlasciwe...czy to pytanie wynika z twojej zazdrosci ?.
~kmam 16-01-2008 17:23
Tak zazdrość przeze mnie przemawia, jak pomyślę sobie że nie sfilmuję kogoś uprawiającego seks. A co podziału ... ...Twoja koleżanka "ona" widziała w tym człowieku c...na a ja c...na. Czytanie ze zrozumieniem Ci się kłania.
~kmam 16-01-2008 17:28
Miła piipi wybacz ale więcej nie odpowiem na Twój komentarz, bo nie rozumiesz ....co czytasz. Umiesz czytać, ale Twój komentarz do moich wypowiedzi, tak naprawdę ich nie dotyczy. Rozmawiamy w dwóch różnych językach. Żegnam
~ 17-01-2008 0:09
..do - (~kmam)... - "..pomoz TYM,ktorym pomoc jest najbardziej potrzebna, niezaleznie od NARODOWOSCI,wieku ,plci....ROZUMIEM i na pewno pomoge, tym potrzebujacym z mojej rodziny i sasiedctwa!!!.Dla mnie,ten "zebrak" - CZLOWIEK proszacy o grosz jest rowniez,TYM czlowiekiem,co potrzebuje NASZEJ pomocy.Ten c...n- CZLOWIEK pochodzenia romskiego nie ma Ojczyzny i jest ponizany...to jest CZLOWIEK i on potrzebuje naszej pomocy...TEN USMIECH, wystarczy!!!!....Mysle,ze temu czlowiekowi jest rowniez przykro i smutno ,ze musi od nas "wyzebrac" ten grosz......Duma to bardzo szlachetnie brzmi....ale w zyciu,gdy ktos nie ma Ojczyzny, pracy...musi wyciagnac dlon po ten grosz...Czytalam duzo o ich dyskryminacji w Rumunii...i jest mi ich strasznie zal...Ten narod tego pochodzenia ma bardzo bogata kulture i mysle ,ze to rowniez szlachetni ludzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group