Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7399
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Polak z Niemcem ramię w ramię

Środa, 1 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 3 sierpnia 2007, 9:49
Autor: AGA
Kotlina Jeleniogórska: Polak z Niemcem ramię w ramię
Fot. Jack
Razem usuwają dzikie wysypiska, aby odtworzyć historyczną ścieżkę spacerową wokół pałacu w Łomnicy i poznać wspólne kulturowe dziedzictwo tego miejsca.

Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Mysłakowice Promocji Regionu i Agroturystyki z siedzibą w Mysłakowicach wspólnie z partnerskim Stowarzyszeniem Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląskiej (VSK) z Niemiec oraz Międzynarodowym Centrum Kulturalnym w Pałacu w Łomnicy rozpoczęło realizację projektu „Budujemy wspólne ścieżki. Ochrona Krajobrazu kulturowego Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej – wspólne dziedzictwo, wspólna pamięć, wspólna przyszłość”. Projekt realizowany jest przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

– Głównym celem jest dążenie do poprawy zachowania dziedzictwa kulturowego Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz zintegrowanie lokalnej społeczności i społeczności niemieckiej (ludzi dorosłych i młodzieży) wokół idei rewitalizacji historycznego krajobrazu kulturowego w Gminie Mysłakowice – informuje Irena Trelka, koordynator projektu.

W gminie Mysłakowice w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się agroturystyka.
– Chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali do nas również młodzi turyści, ale dla tej grupy ważne jest, żeby infrastruktura turystyczna pozwalała na aktywny wypoczynek. Gospodarze Pałacu Łomnica podjęli się stworzenia modelowej sieci rekreacyjnej wokół pałacu na własnych gruntach (60 ha). Prace będą polegać na odtworzeniu ścieżek spacerowych, ustawieniu ławeczek, oznakowaniu miejsc widokowych. Niestety trzeba je rozpocząć od usuwania dzikich wysypisk śmieci – dodaje Irena Trelka.

Realizację projektu rozpoczęły warsztaty młodzieży – „Budujemy wspólne ścieżki”. W działaniu bierze udział grupa młodzieży z Polski i z Niemiec. Program warsztatów obejmuje wspólną pracę przy rewitalizacji historycznej sieci rekreacyjnej wokół Pałacu Łomnica.

W ten sposób młodzi ludzie poznają wspólnie historyczne wartości Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Podczas pobytu młodzieży niemieckiej odbędzie się plener plastyczny, poświęcony utrwaleniu krajobrazów jednego z najpiękniejszych zakątków Kotliny Jeleniogórskiej.
Prace przy rewitalizacji historycznej sieci rekreacyjnej nadzoruje osobiście pani Elizabeth von Kuster.

Następne działania projektu to warsztaty „Rewitalizacja historycznego krajobrazu kulturowego w Gminie Mysłakowice”, które odbędą się we wrześniu oraz uroczyste otwarcie modelowej sieci rekreacyjnej wokół Pałacu Łomnica zaplanowane na październik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group