Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3124
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polak z Niemcem ramię w ramię

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 1 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 3 sierpnia 2007, 9:49
Autor: AGA
Fot. Jack
Razem usuwają dzikie wysypiska, aby odtworzyć historyczną ścieżkę spacerową wokół pałacu w Łomnicy i poznać wspólne kulturowe dziedzictwo tego miejsca.

Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Mysłakowice Promocji Regionu i Agroturystyki z siedzibą w Mysłakowicach wspólnie z partnerskim Stowarzyszeniem Pielęgnowania Kultury i Sztuki Śląskiej (VSK) z Niemiec oraz Międzynarodowym Centrum Kulturalnym w Pałacu w Łomnicy rozpoczęło realizację projektu „Budujemy wspólne ścieżki. Ochrona Krajobrazu kulturowego Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej – wspólne dziedzictwo, wspólna pamięć, wspólna przyszłość”. Projekt realizowany jest przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

– Głównym celem jest dążenie do poprawy zachowania dziedzictwa kulturowego Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz zintegrowanie lokalnej społeczności i społeczności niemieckiej (ludzi dorosłych i młodzieży) wokół idei rewitalizacji historycznego krajobrazu kulturowego w Gminie Mysłakowice – informuje Irena Trelka, koordynator projektu.

W gminie Mysłakowice w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się agroturystyka.
– Chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali do nas również młodzi turyści, ale dla tej grupy ważne jest, żeby infrastruktura turystyczna pozwalała na aktywny wypoczynek. Gospodarze Pałacu Łomnica podjęli się stworzenia modelowej sieci rekreacyjnej wokół pałacu na własnych gruntach (60 ha). Prace będą polegać na odtworzeniu ścieżek spacerowych, ustawieniu ławeczek, oznakowaniu miejsc widokowych. Niestety trzeba je rozpocząć od usuwania dzikich wysypisk śmieci – dodaje Irena Trelka.

Realizację projektu rozpoczęły warsztaty młodzieży – „Budujemy wspólne ścieżki”. W działaniu bierze udział grupa młodzieży z Polski i z Niemiec. Program warsztatów obejmuje wspólną pracę przy rewitalizacji historycznej sieci rekreacyjnej wokół Pałacu Łomnica.

W ten sposób młodzi ludzie poznają wspólnie historyczne wartości Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Podczas pobytu młodzieży niemieckiej odbędzie się plener plastyczny, poświęcony utrwaleniu krajobrazów jednego z najpiękniejszych zakątków Kotliny Jeleniogórskiej.
Prace przy rewitalizacji historycznej sieci rekreacyjnej nadzoruje osobiście pani Elizabeth von Kuster.

Następne działania projektu to warsztaty „Rewitalizacja historycznego krajobrazu kulturowego w Gminie Mysłakowice”, które odbędą się we wrześniu oraz uroczyste otwarcie modelowej sieci rekreacyjnej wokół Pałacu Łomnica zaplanowane na październik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~rycho 1-08-2007 18:34
Brawo, tak trzymać. Kiedy następne prace? Chętnie pomogę.
~andrew 1-08-2007 21:54
sprzatają, bo juz wiedzą ze niedlugo tu przyjdą –do siebie. zobaczycie za 10 lat....
~ciepliczanin 2 1-08-2007 23:20
Sprzatają to co przemycono i wyrzucono z niemieckich tirów.
~Mysza 1-08-2007 23:39
Masz prawo do swojego zdania, ale zgodzisz się, że to my zasypaliśmy lasy śmieciami a nie oni. A sprzątają, bo są na szczęście młodzi ludzie, którzy chcą poświęcić swoje wakacje, żeby zrobić coś dla siebie i dla innych. I wierzę, że skoro dziś razem pracują to za dziesięć lat będą razem wypoczywać w naszych przepieknych okolicach.
~Do"andrew","ciepliczanin" 2-08-2007 15:46
Sa u siebie(slyszales cos o zjednoczonej Europie?)i mam nadzieje,ze tak sie czuja. Ciepliczanin,zwlaszcza w Cieplicach szaleja niemieckie tir'y zasypujac urocze uzdrowisko tonami smieci.Biorac pod uwage stopien"zapuszczenia"Cieplic i okolicy to,rzeczywiscie, istna plaga....I jeszcze cos,przez otwarte okno szoferki,"szprejuja"tez fasady domow,jak szalec to szalec.Iscie pozalowania godna sytuacja.O,jeszcze cos zostalo pominiete w tych"Gorzkich zalach".GDZIE JEST STRAZ MIEJSKA,oraz,NA CO IDA NASZE PODATKI???????????????Pozdrawiam. Agnieszka
~andrew 2-08-2007 21:10
przepraszam, mam info. przyjdą za 8 lat over–bez odbioru pzdr AGA
~Noisy 2-08-2007 23:04
Wreszcie ktoś coś robi zamiast tylko komentować!!! I marudzić... BRAWO :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group