Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6243
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Połączyli pasję z wiedzą i zdobyli tytuły mistrzów

Środa, 22 kwietnia 2015, 7:24
Aktualizacja: Piątek, 24 kwietnia 2015, 11:12
Autor: Angela
Jelenia Góra: Połączyli pasję z wiedzą i zdobyli tytuły mistrzów
Fot. Angela
Uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo – Usługowych w Jeleniej Górze udowodnili, że pasją połączoną z teoretyczną i praktyczną wiedzą można osiągnąć wiele. Technicy architektury krajobrazu oraz technicy kucharze zdobyli tytuły mistrzów w konkursie „Najlepsi uczniowie roku 2015 Regionu Jeleniogórskiego”. Wicemistrzostwo wywalczyli geodeci oraz technicy żywienia i usług gastronomicznych tutejszej szkoły.

Na co dzień uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo – Usługowych i Bursy Szkolnej mieszczącej się przy ul. Leśnej w Jeleniej Górze, są skromni i niezbyt chętnie dzielą się swoimi sukcesami. Poziom ich wiedzy teoretycznej, a także umiejętności praktycznych robi jednak wrażenie. Trzyosobowe zespoły, które walczyły o tytuł mistrzów czterech zawodów, wróciły do szkoły z trofeami i to nie po raz pierwszy. Sukces, jak mówią, zawdzięczają przede wszystkim pasji połączonej z wiedzą zdobytą w szkole i na praktykach zawodowych.

- Dla nas gotowanie jest świetną zabawą, która połączona z gruntowną wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami zdobytymi w szkole i na praktykach, daje naprawdę fajne efekty – mówi Sebastian Frydlewicz.

W jego zespole techników kucharzy o tytuł mistrza walczyli również Paweł Orzelski i Gabriel Zieliński. Cała trójka potrafi wydobyć z potraw zarówno świetny smak, jak i niesamowity wygląd. – Mówi się, że ludzie jedzą oczami i chyba tak rzeczywiście jest – mówi Sebastian. – Dlatego do dobrego smaku potrzebne jest również odpowiednie podanie, które zmienia charakter nawet najprostszego dania – dodają.

Tego dowiedzieli się m.in. na praktykach zawodowych, gdzie wbrew powszechnie panującej opinii, nie pracują na zmywaku, ale podglądają najlepszych.

- Są pracodawcy, którzy pozwalają nam się rozwijać, ale trzeba pokazać, że chcemy coś robić. Zajęcia w szkole przygotowują nas na tyle by pokazać, że coś już potrafimy dlatego tak naprawdę wszystko zależy od nas. Jest to zawód, w którym można się realizować i naprawdę dobrze zarabiać, ale trzeba mieć doświadczenie i robić to co się robi, po prostu dobrze – mówi Gabriel Zieliński.

Tytułem mistrza w zawodzie „technik architektury krajobrazu” mogą pochwalić się: Katarzyna Zakrzewska, Adrianna Lorek i Marika Żabska. – Naszym zadaniem było zrobienie konkretnego projektu i kosztorysu z zestawu konkursowego – mówi Adrianna Lorek. – Wygrałyśmy dzięki dobrej organizacji zespołowej, ale w naszym zawodzie liczy się zarówno zmysł artystyczny, jak i wiedza teoretyczna dotycząca m.in. zasad hodowli roślin. Jest to zawód z przyszłością, bo teraz coraz więcej ludzi wraca do natury, chce mieć piękne ogrody, albo chociaż wyjątkowo zagospodarowane balkony – dodaje Marika.

Dziewczyny przyznają, że pierwszego miejsca się nie spodziewały, ale nadzieję na podium miały i to uzasadnioną. W minionym roku swoimi projektami książki z kwiatów i sowy z roślin zachwyciły we Włoszech podczas Festiwalu Kwiatów.

- Wtedy byłyśmy najmłodszymi uczestniczkami tego festiwalu, a mimo to doceniono nasze pomysły i zaproszono nas na specjalne spotkanie, co należy tam do rzadkości – mówią dziewczęta.

Wicemistrzami zawodu „technik geodeta” zostali: Karolina Bańska, Mateusz Matecki i Łukasz Kieszkowski. – Naszym zadaniem był pomiar i obliczenia na podstawie czterech podanych punktów. - Nie było najłatwiej, ale poradziliśmy sobie – mówią uczestnicy.

Kierunek kształcenia nie należy też do najłatwiejszych, ale jest prawdziwą gratką dla miłośników łamigłówek i abstrakcyjnego myślenia. I co najważniejsze, daje solidne podstawy do pewnej pracy. – Czasami trzeba coś zmierzyć, nie widząc tego, a to uczy życiowej zaradności, myślenia poza schematami, umiejętności rozwiązywania problemów co przydaje się w każdej dziedzinie życia - mówią uczniowie.

O pewnej pracy mogą też mówić wicemistrzowie zawodu „technik żywienia i usług gastronomicznych”: Estera Tomasik, Damian Sola i Mateusz Łabiuk. – W naszym zawodzie liczy się pasja, to od niej się wszystko zaczyna – mówi Damian Sola. – Ja upiekłem swoją pierwszą babkę kiedy miałem dziewięć lat i mimo że tata chciał żebym został budowlańcem, pozostałem przy swoim pomyśle na życie i nie żałuję - dodaje.

Damian na swoim koncie ma też tytuł platynowego mistrza, który zdobył podczas Mistrzostw Gastronomicznych w Karpaczu. Również pozostali próbowali już swoich sił w licznych konkursach i wracali z nich z nagrodami. – Konkursy dają możliwość wzbogacania tego, co już umiemy, szukania czegoś nowego, próbowania – mówi Estera, która tak jak pozostała dwójka uczestników już wie, że w tym zawodzie chciałaby w przyszłości pracować.

Konkurs „Najlepsi uczniowie roku 2015 Regionu Jeleniogórskiego” odbył się w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group