Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 5407
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pogrzeb Tadeusza Różewicza we wtorek przy świątyni Wang

Sobota, 26 kwietnia 2014, 8:37
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 0:08
Autor: Manu
Region: Pogrzeb Tadeusza Różewicza we wtorek przy świątyni Wang
Fot. Archiwum Jelonki.com
W miniony czwartek (24 kwietnia) we Wrocławiu, wieku 93 lat zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, a także dramaturg i prozaik. Jego pogrzeb odbędzie się 29 kwietnia (we wtorek) o godz. 12.00 na cmentarzu ewangelicko–augsburskim przy kościele Wang w Karpaczu Górnym.

Msza żałobna w intencji Tadeusza Różewicza będzie miała miejsce 28 kwietnia (w poniedziałek) we Wrocławiu, skąd urna z prochami poety przyjedzie do Karpacza. Zgodnie z ostatnią wolą i życzeniem, Tadeusz Różewicz zostanie pochowany na małym cmentarzyku przy świątyni Wang w Karpaczu. Od 5 marca 2003 roku w szafie pancernej Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu przeleżał testament Tadeusza Różewicza. W dniu śmierci poety, dokument został otwarty.

Tadeusz Różewicz, jeden z największych polskich twórców literatury przełomu XX i XXI wieku, 9 października br. obchodziłby swoje 93. urodziny.

Przenikliwy, krytyczny, czasem pełen humoru obserwator i komentator rzeczywistości, od zawsze był obecny na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Tu powstały dwie realizacje jego dramatu „Kartoteka” – w 1972 roku w reżyserii Janusza Kozłowskiego, a w 2002 roku zrealizowany przez Piotra Łazarkiewicza. Inne sztuki Różewicza, które weszły już do historii jeleniogórskiego teatru to: „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” w reż. Jowity Pieńkiewicz (1971), „Stara kobieta wysiaduje” w reż. Andrzeja Bubienia (1995) oraz „Śmieszny staruszek” w reż. Jana Różewicza (2000), syna Tadeusza Różewicza.

Tadeusz Różewicz jest honorowym obywatelem Karpacza. A ukoronowaniem długoletniej przyjaźni Różewicza z Karkonoszami jest wydany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu unikalny album kolorowych zdjęć w czasie pobytu w Karpaczu. Album koncentruje się wokół mistrza pióra i jego niezwykłej osobowości na tle Gór Olbrzymich, jak to kiedyś nazywano Karkonosze, oraz miejsc gdzie przebywał.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
600
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group