Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 5729
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poezja Jana Pawła II z ust i serc młodzieży

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 1 grudnia 2017, 7:34
Aktualizacja: Sobota, 2 grudnia 2017, 6:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami V Konkurs Poezji Jana Pawła II, który tradycyjnie odbywał się w Zespole Szkół Ekonomiczno–Turystycznych w Jeleniej Górze. Uczniowie klas gimnazjalnych oraz średnich każdego roku pokazują, jak ważna jest dla nich twórczość Karola Wojtyły.

Organizatorzy konkursu przyznają, że czują już atmosferę świąt Bożego Narodzenia i jest to dobry czas na przegląd poezji Jana Pawła II. Dla uczestników przygotowano książki, dyplomy i upominki, ale najważniejszy wydaje się sam udział. - Konkurs odbywa się w uroczystych okolicznościach i stał się dla naszej szkoły tradycją - powiedziała Barbara Cymańska-Garbowska, wicedyrektorka ZSE-T.

Jaka jest poezja papieża Polaka? Zdaniem fachowca, Jan Paweł II to człowiek, który z jednej strony trafiał bardzo prosto - do serca, a z drugiej strony człowiek wielkiego intelektu. - Jego poezja z jednej strony wydaje się prosta, a z drugiej trudna, ale odkrywająca wielką głębie, wielką prawdę - powiedział ks. dziekan Bogdan Żygadło z Bazyliki Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego. - Młodzi ludzie, którzy zgromadzili się tutaj, poprzez interpretację utworów Jana Pawła II pokazują tę głębię, prawdę i rozumieją myśl przewodnią, którą Jan Paweł II przekazuje - dodał proboszcz, który nie krył zadowolenia, że po raz kolejny mógł się spotkać z młodzieżą podczas konkursu recytatorskiego w "Ekonomie". - Jeśli pójdą za Jego głosem, pójdą we właściwym kierunku - ocenił ks. B. Żygadło.

Uczestnicy podkreślali, że utwory papieża są ponadczasowe - pokazują to co było, jest, ale też to, co będzie. Uczniowie przybyli z jeleniogórskich średnich: Elektronik, Norwid, Żerom, Mechanik, Śniadecki, Rzemiosła Artystyczne, Ekonom, a także z klas gimnazjalnych z Żeroma, Elektronika oraz Specjalnego Ośrodka Sszkolno-Wychowawczego. Wśród recytowanych utworów były m.in. Myśli o kładce, Pieśń o Bogu, Myśli człowieka, To przyjaciel, Gdy otworzysz oczy w głębi fali, Do sosny polskiej i wiele innych dzieł Jana Pawła II.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~pff 1-12-2017 9:13
:) W sumie ok, choć forma artykułu zabawna :) Poznają poezję Wojtyły, może z czasem zajrzą do encyklik ,zdziwią się ,jak daleko odszedł polski kk od tego, czego próbował uczyć JPII.
~heretyk 1-12-2017 10:08
A jak daleko JPII odszedł od Biblii? Dzięki niemu mamy łojca miłującego pieniądz i polityke.
~anulka123 1-12-2017 11:40
Szkoda, że autor artykułu nie dodał informacji o zwycięzcach
~Brak talentu, niestety 1-12-2017 15:52
Te gnioty, które produkował Wojtyła zostały już niejednokrotnie skrytykowane przez znawców. Wydaje mi się, że Wojtyła po prostu uwielbiał pisać ale nie szedł za tym talent. Może dać sobie spokój z propagowaniem marnej poezji.
~Bambo 1-12-2017 16:10
Brawo .... Brawo nauczyciele i organizatorzy. Tylko powiadamiajcie wcześniej, aby można było posłuchać.
~uczeń 1-12-2017 16:46
Pani Astramowicz (w żółtym) była nudna jak flaki z olejem. Współczuję słuchaczom.
~Były uczeń 1-12-2017 18:30
Pani Astramowicz akurat nie jest nudna i nigdy nie była. Osobiście uważam Panią Astramowicz za najlepszą nauczycielkę w tej szkole. Żałuje, że nie było mi dane mieć z Panią lekcji, ale miałem chociaż przyjemność chodzić na korepetycje. Właśnie ta jedna godzina tygodniowo bardzo wiele mi dała i wiele wniosła w moje postrzeganie pewnych spraw. Za co dziękuję. Pozdrawiam Panią i życzę wszystkiego dobrego! :) Marek - Matura w 2005 Hotelarz :)
~ 1-12-2017 20:53
Twórczość literacka pana Wojtyłły jest bezwartościowa, może z wyjątkiem propagowania wartości ideologii organizacji, której ten pan był członkiem.Trudno zresztą mieć pretensje do autora tych wynaturzeń - mózg wyprany w dzieciństwie zazwyczaj nie jest sprawny intelektualnie w dorosłym życiu. Wykorzystywanie tego typu tekstów do wychowywania młodzieży w szkole świeckiej jest karygodne. Dyrekcja tej placówki powinna z hukiem wylecieć na bruk, z dożywotnim zakazem pracy w szkole publicznej. Szkoła wyznaniowa to właściwe miejsce dla takich osób. Pani ubierająca się na żółto to totalna żenada. Niepamiętającym dawniejszych czasów przypomnę wierszyki recytowane przez dziatwę szkolną w ramach konkursów recytatorskich: "Usta Stalina słodsze niż malina".
~heretyk 2-12-2017 6:48
Dla prowadzących Pań zalecił bym prześledzenie wszystkich afer w czasie zasiadania na Stolcu Stolicy Apostolskiej waszego guru . Polecam; "Ojciec nie święty "Piotra Szumlewicza.Jest wiele danych w temacie afery Banku Watykańskiej, przenoszenie księży p...lów do innych parafii czy do innych krajów. Sławny Wesołowski czy Paetz.Włączając konszachty finansowe z tzw Matką Teresą. Masowe wyświęcanie świętych włącznie z przestępcami z II WŚ .Był pyszałkiem i aktorem ,zrobił z Watykanu takie mini hollywood.Co nam pozostało po encyklikach ? Marsze oenerowców ,kibolii nazistów. Amen.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group