Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 3795
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Podzielono pieniądze dla młodych sportowców

Wtorek, 1 kwietnia 2008, 15:27
Aktualizacja: Niedziela, 6 kwietnia 2008, 12:10
Autor: Robert Zapora
JELENIA GÓRA: Podzielono pieniądze dla młodych sportowców
Prezydent Marek Obrębalski często bywa na meczach naszych drużyn, czego nie można powiedzieć o członkach komisji, która dzieliła pieniądze.
Fot. MT
Prezydent zatwierdził podział pieniędzy na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży. Najwięcej z kasy miasta, bo aż 150 tysięcy złotych, dostanie klub Karkonosze Sporty Zimowe. Niewiele mniejszy klub, szkolący futbolistów – KKS Jelenia Góra, dostanie... 6 razy mniej!

Karkonosze Sporty Zimowe wnioskowały o ponad 450 tysięcy złotych! Klub chwali się medalami mistrzostw Dolnego Śląska i... wysokim miejscem w punktacji prowadzonej przez Polską Federację Sportu Młodzieżowego. Bierze się w niej pod uwagę osiągnięcia zawodników na szczeblu Dolnego Śląska oraz Polski. Karkonosze Sporty Zimowe są w tym rankingu bezwzględnie najlepsze z klubów z Jeleniej Góry.

– Jak można porównywać rywalizację w różnych dyscyplinach sportu. Przecież o wiele łatwiej zdobyć medal w biegach narciarskich niż w piłce nożnej czy koszykówce – mówi jeden z trenerów sportowych, proszący o anonimowość. – Klubów sportów zimowych na Dolnym Śląsku jest może kilka, a ile w grach zespołowych? Ilu widzów ogląda zawody biathlonowe, a ilu mecz piłki ręcznej?
W ogłoszeniu konkursu na podział pieniędzy punktacja była tylko jednym z kryteriów branym pod uwagę i to wcale nie najważniejszym. Kluby musiały wykazać się np. patronem medialnym.

Juniorki Finepharm carlos zdobyły w minionym roku mistrzostwo,a w tym roku wice mistrzostwo kraju. To mało? A klub ten nie otrzymał ani grosza, bo jest spółką z o.o.i nawet nie startowal o przydział tych pieniędzy. Cóż temu winne są młode zawodniczki i kierownictwo klubu, które kontynuują dobrą tradycję żeńskiej pilki ręcznej w naszym mieście?

– Dostaliśmy jeszcze mniej pieniędzy, niż w ubiegłym roku, a sukcesów mieliśmy więcej – mówi z kolei Grzegorz Królikowski z KKS-u. Miasto przeznaczyło KKS-owi... 25 tysięcy złotych, czyli 6 razy mniej niż Karkonoszom Sporty Zimowe! W ubiegłym roku KKS otrzymał 28 tysięcy złotych. Dotacja miejska ledwo starczy KKS-owi na opłacenie dzierżawy stadionu Agencji Mienia Wojskowego (24 tys. złotych rocznie).

O podziale środków pisaliśmy miesiąc temu. Prezydent wstrzymał wówczas propozycję komisji i zapowiedział, że wniesie zmiany. Tak się stało, ale były to jednak kosmetyczne poprawki. Członkowie komisji z kolei nie chcieli z nami rozmawiać oficjalnie.

Kto i ile?
60 tysięcy złotych otrzymają młodzi piłkarze Karkonoszy, 45 tysięcy złotych – piłkarki ręczne stowarzyszenia sportowego Finepharm Jelenia Góra (jest to samodzielny klub nie związany z Finepharm Carlos). Tyle samo przyznano drużynom młodzieżowym Sudetów Jelenia Góra. 25 tysięcy złotych otrzyma klub pływacki “Jedenastka”.
Pełna lista podziału pieniędzy jest dostępna na stronie internetowej miasta, pod adresem http://www.jeleniagora.pl/www/kultura/zarzadzenie_kultura.pdf

Prezydent odpowiada
Podział finansów budżetowych zawsze budził i budzi emocje u działaczy sportowych. W związku z tym zadaliśmy najbardziej nurtujące, naszym zdaniem, pytania w tym względzie prezydentowi Jeleniej Góry – Markowi Obrębalskiemu.

Dlaczego wcześniej wstrzymał Pan decyzję o podziale pieniędzy na sport młodzieżowy?
– Mieliśmy informację, że Kolegium Karkonoskie (KK) nie prowadzi szkolenia dzieci i młodzieży. Dlatego sprawdziliśmy, czy wykazywane przez uczelnię zajęcia dodatkowe można potraktować jako szkolenie. Stąd drobna korekta, zmniejszyłem proponowane dofinansowanie dla KK, zwiększyłem za to kwotę dla Sudetów Jelenia Góra. Uznałem, że ten klub prowadzi wzorcowo szkolenie dzieci i młodzieży.

Czy rozważano możliwość zmniejszenia dotacji tym, którzy dostali najwięcej?
– Nie rozważałem takiej możliwości. Uznałem, że kwoty te są odpowiednie.

Czy nie uważa Pan, że pieniądze przyznane klubowi KKS jest za niska? Prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży na wysokim poziomie, podobnym do Sudetów.
– Po zasięgnięciu opinii u przewodniczącego komisji (był nim zastępca prezydenta Zbigniew Szereniuk – przyp. aut.) uznałem, że kwota jest odpowiednia.

Jest Pan zadowolony z podziału pieniędzy z miasta na sport?
– Każdy taki podział budzi emocje. Zdaję sobie sprawę, że jest z tego powodu wielu niezadowolonych, ale jest też wielu zadowolonych działaczy. Ważne, że pieniędzy na sport jest więcej niż przed rokiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group