Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 3398
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podziękowania dla strażaków za ciężką walkę z lipcową nawałnicą

Wtorek, 7 sierpnia 2012, 14:46
Aktualizacja: Środa, 8 sierpnia 2012, 9:02
Autor: Jakub Thauer/Angela
Jelenia Góra: Podziękowania dla strażaków za ciężką walkę z lipcową nawałnicą
Fot. Jakub Thauer
Dziewiętnastu jeleniogórskich strażaków, uczestniczących w akcji ratowania dobytku w zalanej lipcową ulewą Maciejowej odebrało dzisiaj odznaczenia od prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. W uroczystości w jeleniogórskim Ratuszu udział wzięli również mieszkańcy zalanej dzielnicy.

Asp. sztab. Andrzej Bartyzel, st. kpt. Andrzej Ciosk, st. str. Łukasz Chochoł, sekc. Michał Dziemiszinek, st. asp. Marek Gałan, ogn. Krzysztof Grabowiec, sekc. Adrian Grzybczyk, kpt. Michał Jeremenko, st. sekc. Rafał Kołłątaj, st. sekc. Robert Łakomiec, st. str. Artur Mądracki, sekc. Krzysztof Pleszczyński, mł. kpt. Jarosław Pruś, sekc. Piotr Przetacznik, st. ogn. Andrzej Siekierski, st. sekc. Jarosław Sobczak, st. str. Sławomir Sochowicz, mł. ogn. Tomasz Trusewicz i sekc. Wojciech Ziemniak – to odznaczeni strażacy, którzy od piątego lipca br. przez kilka nocy i dni walczyli ze skutkami nawałnicy, która przeszła przez Kotlinę Jeleniogórską. Wypompowywali wodę z mieszkań i piwnic, usuwali połamane drzewa, udrażniali drogi, ewakuowali dobytek, który jeszcze nie został zalany, pomagali wywozić to, co po przejściu wielkiej wody nie nadawało się do użytku. Uczestniczyli w osuszaniu mieszkań i domów. Byli z mieszkańcami Maciejowej i nie tylko w najtrudniejszych chwilach ich życia. Pracowali bez snu i wytchnienia, po pas w wodzie, przemoczeni do suchej nitki. Dzisiaj prezydent Marcin Zawiła im za to podziękował.

- Chcę podziękować tym, którzy ratowali – powiedział Marcin Zawiła – i raz jeszcze wyrazić uznanie dla całej społeczności Maciejowej, która szybko zorganizowała sąsiedzką samopomoc, co zdecydowanie ułatwiło służbom miejskim rozeznanie najpilniejszych potrzeb, przyspieszyło wypłatę zasiłków i pozwoliło na określenie harmonogramu usuwania szkód, a przede wszystkim – wskazanie priorytetów w tym zadaniu.

W imieniu odznaczonych dziękował komendant Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, który mówił, że był to jeden z najtrudniejszych sprawdzianów w pracy strażaków, a jednocześnie żywioł, którego nie sposób było opanować.

- Nawet worki z piaskiem przy tak wielkiej fali powodziowej nie były w stanie pomóc. W ułamku sekundy woda z rzeki w Maciejowej wezbrała i zaczęła wylewać zalewając mieszkańców. Ulewy były tak gwałtowne, że uniemożliwiały strażakom dojechanie na miejsce - mówił Jerzy Sładczyk, komendant PSP w Jeleniej Górze.
Te słowa potwierdza kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy PSP w Jeleniej Górze i jeden z odznaczonych, który dodaje, że podczas nawałnicy strażacy musieli nie tylko działać natychmiast, ale i podejmować decyzje o priorytetach.

- Mimo stuprocentowego zaangażowania strażaków, w przypadku takiego żywiołu nie byliśmy w stanie dotrzeć do wszystkich, którzy potrzebowali naszej pomocy. Działaliśmy sukcesywnie, wybieraliśmy priorytety, a następnie wracaliśmy do miejsc mniej zagrożonych. To były bardzo trudne dni. Niesienie pomocy zawsze przynosi nam jednak ogromną satysfakcję. Dzisiejsze odznaczenia są wyrazem docenienia tego, co robimy. Dziękujemy za to, bo jest to dla nas jeszcze większa motywacja do pracy – powiedział kpt. Andrzej Ciosk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group