Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5906
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podziękowania dla strażaków za ciężką walkę z lipcową nawałnicą

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 7 sierpnia 2012, 14:46
Aktualizacja: Środa, 8 sierpnia 2012, 9:02
Autor: Jakub Thauer/Angela
Fot. Jakub Thauer
Dziewiętnastu jeleniogórskich strażaków, uczestniczących w akcji ratowania dobytku w zalanej lipcową ulewą Maciejowej odebrało dzisiaj odznaczenia od prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. W uroczystości w jeleniogórskim Ratuszu udział wzięli również mieszkańcy zalanej dzielnicy.

Asp. sztab. Andrzej Bartyzel, st. kpt. Andrzej Ciosk, st. str. Łukasz Chochoł, sekc. Michał Dziemiszinek, st. asp. Marek Gałan, ogn. Krzysztof Grabowiec, sekc. Adrian Grzybczyk, kpt. Michał Jeremenko, st. sekc. Rafał Kołłątaj, st. sekc. Robert Łakomiec, st. str. Artur Mądracki, sekc. Krzysztof Pleszczyński, mł. kpt. Jarosław Pruś, sekc. Piotr Przetacznik, st. ogn. Andrzej Siekierski, st. sekc. Jarosław Sobczak, st. str. Sławomir Sochowicz, mł. ogn. Tomasz Trusewicz i sekc. Wojciech Ziemniak – to odznaczeni strażacy, którzy od piątego lipca br. przez kilka nocy i dni walczyli ze skutkami nawałnicy, która przeszła przez Kotlinę Jeleniogórską. Wypompowywali wodę z mieszkań i piwnic, usuwali połamane drzewa, udrażniali drogi, ewakuowali dobytek, który jeszcze nie został zalany, pomagali wywozić to, co po przejściu wielkiej wody nie nadawało się do użytku. Uczestniczyli w osuszaniu mieszkań i domów. Byli z mieszkańcami Maciejowej i nie tylko w najtrudniejszych chwilach ich życia. Pracowali bez snu i wytchnienia, po pas w wodzie, przemoczeni do suchej nitki. Dzisiaj prezydent Marcin Zawiła im za to podziękował.

- Chcę podziękować tym, którzy ratowali – powiedział Marcin Zawiła – i raz jeszcze wyrazić uznanie dla całej społeczności Maciejowej, która szybko zorganizowała sąsiedzką samopomoc, co zdecydowanie ułatwiło służbom miejskim rozeznanie najpilniejszych potrzeb, przyspieszyło wypłatę zasiłków i pozwoliło na określenie harmonogramu usuwania szkód, a przede wszystkim – wskazanie priorytetów w tym zadaniu.

W imieniu odznaczonych dziękował komendant Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, który mówił, że był to jeden z najtrudniejszych sprawdzianów w pracy strażaków, a jednocześnie żywioł, którego nie sposób było opanować.

- Nawet worki z piaskiem przy tak wielkiej fali powodziowej nie były w stanie pomóc. W ułamku sekundy woda z rzeki w Maciejowej wezbrała i zaczęła wylewać zalewając mieszkańców. Ulewy były tak gwałtowne, że uniemożliwiały strażakom dojechanie na miejsce - mówił Jerzy Sładczyk, komendant PSP w Jeleniej Górze.
Te słowa potwierdza kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy PSP w Jeleniej Górze i jeden z odznaczonych, który dodaje, że podczas nawałnicy strażacy musieli nie tylko działać natychmiast, ale i podejmować decyzje o priorytetach.

- Mimo stuprocentowego zaangażowania strażaków, w przypadku takiego żywiołu nie byliśmy w stanie dotrzeć do wszystkich, którzy potrzebowali naszej pomocy. Działaliśmy sukcesywnie, wybieraliśmy priorytety, a następnie wracaliśmy do miejsc mniej zagrożonych. To były bardzo trudne dni. Niesienie pomocy zawsze przynosi nam jednak ogromną satysfakcję. Dzisiejsze odznaczenia są wyrazem docenienia tego, co robimy. Dziękujemy za to, bo jest to dla nas jeszcze większa motywacja do pracy – powiedział kpt. Andrzej Ciosk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~devilek 7-08-2012 17:18
świetnie,gratulacje. A teraz droga Jelonko, kiedy remont przejazdu kolejowego w Wojanowie na wysokości "Jasiowej Doliny" ? droga posłużyła za objazd i uratowala JG przed odcięciem od świata. Ale używana jest często, np przezemnie, więc? Kiedy remont i zamkniecie drogi? pozdrówki
~zdegustowana 7-08-2012 17:27
zawsze myślalam, że jak ktoś wykonuje jakąś pracę a w tym przypadku strażak to jest do tego powolany i za stan klęski nie trzeba mu dziękować, ot po prostu taka praca, bo czy ktoś odznacza lekarzy kiedy mają "najazd" chorych w czasie grypy jelitowej.....?
~...piotr 7-08-2012 17:37
Strażacy to jedyni mundurowi dla których mam szacunek i darzę ich zaufaniem
~ 7-08-2012 17:41
do Piotr, zgadzam się , ale zdegustowana ma rację, wystarczyłoby na łamach * czy Jelonki podziękować i tyle ale nie u nas musi być feta ,biba
~ 7-08-2012 18:21
Strażacy tak darze zaufaniem, ale Zawiła po 1000 kro już nie! Przyczepia się jak rzep psiego ogona, pcha się do popularności, a żona wraz z nim sztamę nepotyzmu przybija w muzeum! Jak byłbym strażakiem, to nie poszedł bym na tę galę !
~jelonka.pl 7-08-2012 18:44
tak wszystkim medale , ale nie tym co najwięcej ucierpieli najlepiej zrobic sobie igrzyska niech chołota widzi że coś władza robi oszukać zwykłych ludzi Po górą tak ze wszystkim nie ma pracy czymś trzeba zapełnić fora internetowe nie róbstwo nie kopetencja zero zangazowania gdzie obietnice prezydenta co do rozwoju jeleniej góry ale po co platworma rzadzi jakos to bedzie najważniejsze ordery aby zamydlić ludziom oczy kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo a poco oni są powołani ?
~ 7-08-2012 18:46
Podziękowania dla straży jak najbardziej ,ale panie Prezydencie gdzie jakiekolwiek choć wspomnienie o chłopakach z OSP To oni odwalają tą najcięższą robotę .Prezydent JG ze zwykłymi ludzmi nie lubi się pokazywać a to właśnie oni w tych trudnych chwilach są niezwykli i niezawodni,proszę o nich czasami pomyśleć.
~kalarepa 7-08-2012 19:08
brawo dla Wojtusia Ziemniaka on jest dzielny jak Wojtuś który chcial zostac strazakiem.
~tik tak 7-08-2012 20:01
nowlasnie dlaczego zawsze sie dziekuje funkcjonariuszom psp dlaczego sie nie mysli o jednostkach ksrg ktore braly udzial w dzialaniach przy ulicy wroclawskiej oraz jednostkach osp z terenu miasta
~Beholder 7-08-2012 20:24
Dlaczego strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych nie są nigdy nagradzani, chciarz działają na równi z zawodowcami, a w przypadku powodzi w Maciejowej prowadzili działania ratownicze znacznie dłużej.
~ 7-08-2012 21:21
bierzcie mnie w sto , bo jeden nie ma co.....
~ 7-08-2012 21:52
ciekawe ile dostali kasy w nagrode dlaczego nikt tego nie napisze.Podpisuje sie pod powyższymi...dlaczego nie ma podziekowan dla strazakow z osp ,ktorym wyplaca sie z opoznieniem pieniazki za akcje...całe 10zł za godzine niesienia pomocy!!!z narażeniem swojego zycia.
~gg 7-08-2012 22:07
Przeciez to ich robota boirą za to szmalec ja tez chce nagrode za nic nirobienie
Piipi Jelonkowa 7-08-2012 22:17
~OJEJ ! ..wielu Strazakow nie ma wlosow na glowie ! ~DLACZEGO ? /..patrz.zdjecia/
~agata 7-08-2012 22:18
żałosne to:(((((((((((
~piroman 7-08-2012 23:14
to idz do strazy pozarnej i zobacz jak to jest branie nagrody za nic,przejdz testy u psychologa ,testy sprawnosciowe i wtedy wypowiadaj sie pozdrawiam wszystkich strazakow psp i osp
~osta 7-08-2012 23:17
Podpiął się * Zawiła pod cięzką robotę strażaków. Oni sie narobili, jak zawsze zresztą, a ten sie będzie "woził" na ich poświęceniu. Mój ojciec mawiał w takich sytuacjach "Chwyciło sie g...o okretu i mówi "płyniemy"". Wstyd!
~kali 7-08-2012 23:32
Może i byli ci co ratowali dobytek ale byli też tacy co mieli na to wszystko wylane i siedzieli na dupie,mieszkańcy sami walczyli z wodą,szczególnie w Komarnie
~ 8-08-2012 0:25
Gratulacje!!!
~chipo 8-08-2012 10:21
a prawdziwe, męskie, pocałunki były?
~adagnk 8-08-2012 10:43
DZIE KU JE MY
~-,- 9-08-2012 9:05
a gdzie byly te worki z piaskiem oczym ten komedant mówi chyba u niego a wszyscy którzy sa wymienieni strażacy to chyba nie byli przy powodzi a odznaczenia biorą i wezmą nagrody

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group