Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 12395
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podwyżka cen "Wodnika"

Czwartek, 10 maja 2018, 7:04
Aktualizacja: Sobota, 26 maja 2018, 5:50
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Podwyżka cen "Wodnika"
Fot. Przemek Kaczałko
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik” wystąpiło do Wód Polskich z nową taryfą za zbiorowe dostarczanie wody i zbiorowe odprowadzanie ścieków, w którym wnioskowało o podwyżkę cen. Propozycja spółki miejskiej została zatwierdzona przez organ państwowy, a więc mieszkańcy zapłacą więcej...

W komunikacie jeleniogórskiej spółki pojawiła się informacja, że to Wody Polskie ustaliły cenę za wodę i ścieki w Jeleniej Górze, czemu zaprzecza Państwowe Gospodarstwo Wodne. To właśnie ten organ – a nie jak dotychczas prezydent miasta i rada miejska – w myśl nowych przepisów - weryfikuje i zatwierdza wniosek taryfowy.

- Wody Polskie zatwierdzają taryfy stawek opłat za wodę i ścieki na wniosek złożony przez PWiK Wodnik sp. z o.o. Podstawę prawną stanowi art. 24c ust 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. We wniosku przedstawiono szczegółową kalkulację niezbędnych przychodów oraz uzasadnienie wzrostu cen i stawek opłat – odpowiada Anna Tarka z PGW Wody Polskie we Wrocławiu.

PGW Wody Polskie opublikowały nawet komunikat w tej sprawie, w którym czytamy m.in.: Stawki za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. To one decydują o cenie, jaką mieszkańcy zapłacą za wodę. Wody Polskie pełnią jedynie rolę regulatora tych cen. Sprawdzają, czy przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne uwzględniło rzeczywiste koszty zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzenia ścieków. Dostarczenie wody mieszkańcom to nadal zadanie własne gmin. Wody Polskie mogą interweniować tylko tam, gdzie z wniosków taryfowych wynika, że do stawek doliczane są dodatkowe koszty niezwiązane z wodą. O tego rodzaju nieprawidłowościach informowała m.in. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2016 r. NIK stwierdził, że niektóre spółki wodno-kanalizacyjne tworzyły sztuczne koszty. Ukrywały w nich np. dofinansowania dla wydarzeń kulturalnych i sportowych, np. koncertów i festynów. Zadaniem Wód Polskich jest przeciwdziałanie takim sytuacjom.

Do 27 kwietnia:
Złożono 2547 wniosków taryfowych – liczba ta została ponownie zweryfikowana w stosunku do poprzednio publikowanych danych o wnioski, które wpłynęły w kwietniu, a także wnioski złożone podwójnie (przesłane zarówno przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz wójtów);
Wydano łącznie 1240 decyzji, w tym 836 zatwierdzających i 404 negatywne;
501 decyzji oczekuje na podpisanie (już po złożeniu wyjaśnień przez wnioskodawców
i dokonaniu kolejnej weryfikacji przez organ regulacyjny);
800 wniosków nadal jest procedowanych – w trakcie składania wyjaśnień ze strony przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych (wg wysłanych wezwania);
W stosunku do 6 wniosków odmówiono wszczęcia postępowania.

Cały komunikat dostępny na stronie: wroclaw.rzgw.gov.pl/pl/shownews/40/7130/Stawki_za_wode_i_scieki_ustalaja_przedsiebiorstwa_wodociagowo-kanalizacyjne

Podczas konferencji prasowej na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Lwóweckiej władze spółki tłumaczyły podwyżkę cen. - Wniosek jest bardzo solidny, bardzo napracowały się przy tym Wody Polskie i zatwierdziły taryfę. Znacie mój stosunek do regulatora – na etapie tworzenia prawa mój stosunek był negatywny do tworzenia tego organu – powiedział na wstępie Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik, który zaprezentował kilkusetstronicowy wniosek taryfowy.

- Jak sobie zajrzałem do słownika języka polskiego, to powiem tak – ustalić to między innymi rozpatrzyć, zbadać wniosek. Zatwierdzić, ustalić, uchwalić – to sprawa drugorzędna – uważa W. Jastrzębski. - Gdyby w Jeleniej Górze z ceny wody i ścieków nie zrobiono swego rodzaju gry, w którą zostaliśmy wciągnięci, to byśmy takiej dyskusji nie prowadzili – dodał prezes.

Podwyżkę cen wody i ścieków prezes uzasadnia wieloletnim planem rozwoju i modernizacji sieci wodociągowych, zmianą warunków zewnętrznych gospodarowania (opłaty stałe, które zostały wprowadzone), cenami energii, poczty, najniższą płacą itd., a także koniecznością stworzenia warunków do funkcjonowania firmy. - Nie było możliwości, aby ceny były niższe i to uznały Wody Polskie – tłumaczy W. Jastrzębski.

Przypomnijmy. Jak poinformowała spółka – jeleniogórzanie zapłacą za wodę 6,40 zł netto, a za ścieki 6,52 zł netto - za 1 m.sześc. Po roku woda kosztować będzie 6,60 zł netto, a ścieki 6,73 zł - za 1 m.sześc. Po dwóch latach cena odpowiednio wzrośnie do 6,81 zł netto za 1 m. sześc. wody i 6,97 zł netto za 1 metr sześc. ścieków. Podwyżka wejdzie w życie od 1 lub 11 czerwca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (76)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
918
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group