Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 6808
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Podsumowano 2012 rok w jeleniogórskim powiecie. Oby tak dalej!

Czwartek, 17 stycznia 2013, 9:13
Aktualizacja: Piątek, 18 stycznia 2013, 7:42
Autor: Mea
Powiat: Podsumowano 2012 rok w jeleniogórskim powiecie. Oby tak dalej!
Fot. Mea
– Miniony rok oceniam bardzo dobrze – stwierdził starosta Jacek Włodyga podczas wczorajszego spotkania noworocznego, na którym podsumowano to, co udało się zrobić w zeszłym roku. Razem z przewodniczącym Rady Powiatu Rafałem Mazurem podziękował przedstawicielom gmin oraz instytucji społecznych i oświatowych za współpracę i życzył sukcesów w nowym roku.

- Jako powiat turystyczny musimy dbać o dobrą infrastrukturę, by goście oraz mieszkańcy mogli bezpiecznie pokonywać nasze trasy. Wyremontowane zostały drogi: do Michałowic, Zachełmia, Przesieki, Bukowca oraz ulice w Siedlęcinie. Łącznie 15 km dróg ma nową nawierzchnię, co kosztowało ok. 8,5 mln zł - wymienił Jacek Włodyga.

Powstało rondo w Miłkowie oraz nowoczesny tunel w Karpaczu, gdzie nastąpiła reorganizacja ruchu, dzięki czemu w centrum miasta powstanie deptak zamknięty dla samochodów. – Budowa tunelu była największą inwestycją minionego roku w powiecie, której wartość kosztorysowa wyniosła 22 mln zł, a zrealizowana została bardzo szybko, bo praktycznie w ciągu roku. Jest to sukces nie tylko Karpacza. Bez prężnej współpracy ze starostwem nie osiągnęlibyśmy tak wiele na rzecz poprawy infrastruktury - podkreślił Bogdan Malinowski burmistrz Karpacza.

Ponadto fabryka lnu Orzeł w Mysłakowicach wznowiła produkcję, a zakład Dr. Schneider planuje rozbudowę, po której będzie 800 nowych miejsc pracy. Przy Pałacu Staniszów wzniesiono galerię sztuki oraz SPA. W Pałacu na Wodzie w Staniszowie dobudowano salę spotkań, która pomieści ok. 200 osób. Powstał Park Bajek w Karpaczu.
- W sferze kulturalnej znakomitym wydarzeniem było wystawienie opery „Faust” na dziedzińcu Pałacu Wojanów. Jeśli chodzi o sport, największą imprezą był Puchar Świata w narciarstwie biegowym, która odbywała się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie – dodał Jacek Włodyga.

Starostwo zorganizowało Targi Turystyczne Tourtec na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze oraz Targi Gastronomiczno-Hotelarskie Gastro-Hotel w Karpaczu. Gminy powiatu promowane są na targach krajowych i zagranicznych m.in. w Poznaniu, Berlinie czy też Aachen. – Na zaproszenie europosłanki z Niemiec byliśmy w Parlamencie Europejskim, gdzie poruszaliśmy problemy powiatów związanych uzyskiwaniem dotacji z Unii Europejskiej. Rozpoczęliśmy współpracę z sześcioma krajami w projekcie Greco, na który już otrzymaliśmy 17 tys. euro, by nasze społeczności lokalne mogły się wzajemnie poznawać i wymieniać doświadczeniami – powiedział starosta powiatu jeleniogórskiego. Realizowany jest projekt „Karkonosze - Łużyce Górne, aktywnie przez cztery pory roku". Wraz z powiatowymi gminami wypracowano nową markę Karkonoszy, utworzono stronę internetową i uruchomiono promocję marki w sieci.

- Przyszłością powiatu jest młodzież, dla której chcemy stworzyć nowoczesne profile nauki w szkołach, po których bez trudu znajdą pracę – mówił Jacek Włodyga. Dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach chwali współpracę ze starostwem. W klasach ogólnopolicyjnych (dwóch drugich i jednej pierwszej) uczy się już ponad 70 uczniów. – Chcemy wyposażyć młodzież w wiedzę praktyczną i przygotować do testów do szkół policyjnych. Bez pomocy władz powiatowych nie byłoby możliwe otwarcia takich klas i utworzenia dla nich programu. Już dziś mogę zdradzić, że planujemy w tym roku otwarcie kolejnych nowoczesnych profili – mówiła Dorota Sobczyńska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kowarach wprowadzono cztery innowacje pedagogiczne: matematykę innego wymiaru, warsztaty językowe w Niemczech, warsztaty ekologiczne oraz ekonomię w działaniu młodzieżowym. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie zakończono unijny projekt „Rozwiń skrzydła”, dzięki któremu uczniowie na maturach mieli 100 proc. zdawalności. W innych szkołach powiatu również średnia była wyższa, niż w województwie dolnośląskim.

A co do statystyk: w 2012 r. w Wydziale Komunikacji wydano 3854 dowodów rejestracyjnych, 2212 krajowych praw jazdy, 30 międzynarodowych praw jazdy i 236 kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Do Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej wpłynęły 4443 sprawy, więcej niż w roku 2011. Wydano 125 pozwoleń na budowę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
58
Tak
60%
Nie
40%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
Rozmowy Jelonki
Można posadzić własne drzewo
 
Polityka
Szklarska Poręba: Popłoński vs. Lichocki
 
Piłka nożna
Rozbici w 33 minuty... Zbierają się czarne chmury!
 
112
Pobił swoją dziewczynę
 
Polityka
Zmiana u steru władzy w Podgórzynie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group