Poniedziałek, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 7051
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łomnica: Podróż przez dzieje

Czwartek, 14 marca 2019, 6:13
Aktualizacja: Piątek, 15 marca 2019, 13:13
Autor: WAC
Łomnica: Podróż przez dzieje
Fot. WAC
– To ukoronowanie trzydziestoletniej pracy, włożonej przez bardzo wiele osób w odbudowę i przywrócenie do życia tego miejsca – tak o planowanym na najbliższą niedzielę (17.03) otwarciu muzeum w Dużym Pałacu w Łomnicy mówi jego właścicielka Elisabeth von Küster
Gdy przed 30 laty, wraz z mężem Ulrichem staliśmy się właścicielami majątku w Łomnicy, w skład którego wchodzi Duży Pałac dość szybko stwierdziliśmy, że w przeciwieństwie do innych tego typu budowli w okolicy, nie zaadaptujemy go na cele hotelowe – opowiada Elisabeth von Küster. - Wymagałoby to zbyt dużej ingerencji w pałacowe wnętrza, poza tym pozostałby on niedostępny dla szerokiego grona turystów. Dość długo jednak, z różnych przyczyn, pałac był nieco na boku, a nasza aktywności skupiała się na odbudowie folwarku i Domu Wdowy wraz z otoczeniem. Przed około dziesięciu laty postanowiliśmy to zmienić i dzięki pomocy wielu ludzi, w tym historyków sztuki, konserwatorów zabytków, historyków przekształcić w muzeum.

Nowe muzeum będzie się mieścić na trzech kondygnacjach budowli. Wśród osiemnastu pomieszczeń udostępnionych turystom znajdą się między innymi: zainscenizowany gabinet bogatego handlarza lnu, Sala Ogrodowa z okresu baroku, Gabinet Sycylijski i Salon Herbaciany z czasów Biedermeier lub historyczna kuchnia pałacowa piwnicy z izbą dla służby. Nie zabraknie odtworzonej sali szkolnej z lat 60 – tych XX wieku, gdzie będzie można się dowiedzieć, w jaki sposób pałac był wykorzystywany w czasach PRL-u. Dodatkowo zwiedzający otrzyma dostęp do aplikacji na smartfona (lub też będzie mógł wypożyczyć tablet, w którym będzie ona zainstalowana), z którą będzie mógł poznać 300 – letnią historię pałacu oraz jego mieszkańców. Chętni na zwiedzanie w tradycyjny sposób będą mogli to zrobić z udziałem przewodnika.

Chcemy, aby nasi gości wędrując przez sale pałacu mogli poznać codzienną historię jego mieszkańców – mówi Elisabeth von Küster. - Dotyczy to nie tylko właścicieli obiektu, ale i służby. Będzie to podróż przez trzy wieki życia w Łomnicy, zarówno w dobrych, jak i złych czasach.

Twoja reakcja na artykuł?

35
95%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group