Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 8273
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Pod Szrenicą sztuka wkroczyła w naturę

Środa, 13 listopada 2013, 8:08
Aktualizacja: 10:31
Autor: Mea
Szklarska Poręba: Pod Szrenicą sztuka wkroczyła w naturę
Fot. Maciej Parcej
Na skałach Mariankach pod wyciągiem w Szklarskiej Porębie stanęła rzeźba kozła z kliny. Za ok. dwa tygodnie obok zostanie ustawiona kozica. Instalacja nosi nazwę „Namiętność” i jest pierwszą z cyklu "Sztuka w plenerze".

Rzeźbę kozła wykonał Marek Parcej z mas klinkierowych, częściowo poszkliwionych. Instalacja ma wysokość 89 cm. Kozica będzie wyższa od partnera i wykonana zostanie z gliny czerwonej.

- Już od dawna miałem pomysł upiększenia okolicy rzeźbą. Wkomponowałem ją w naturę, by trafiała do ludzi, zainteresowała sztuką i była okoliczną atrakcją. Udało się, bo już przechodnie robili sobie zdjęcia z kozłem. Wybrałem to zwierzę, bo jest typowe dla górskich terenów i możliwe, że tu niegdyś żyło – mówił Maciej Parcej.

- Już za dwa tygodnie do kozła dołączy kozica wraz z oświetleniem i tabliczką z nazwą instalacji „Namiętność” oraz moim wierszem mówiącym o ich miłości: „Jak ta skała wyniosła jesteś, i tak zapatrzona w siebie. A przecież stoję tuż przy Tobie, i nie widzę nic prócz Ciebie”. Od dziecka lubiłem pisać wiersze. Z kolei pasja do gliny narodziła się, gdy pracowałem w cegielni. Bawiłem się tam formą, jednak porzuciłem moją pasję do rzeźbienia na 20 lat. Dopiero dzięki mojej towarzyszce życia wróciłem do pasji - opowiadał Maciej Parcej.

- Mam wiele pomysłów na kolejne rzeźby, jednym z nich jest instalacja mojej autorskiej wizji Ducha Gór – dodał artysta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group