Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7167
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pod dachami „Żeroma”, czyli święto francuskiego

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 marca 2011, 14:55
Aktualizacja: Czwartek, 10 marca 2011, 7:43
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W powszechnym „zalewie” angielszczyzny warto wyłamać się z ogólnego trendu i poznać inny język o światowym znaczeniu, choć nieco niedocenianej randze: francuski. Przekonywali do tego dziś uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, którzy zorganizowali z pomocą pedagogów „Dzień frankofoński”.

Od wczesnych godzin przedpołudniowych korytarze i aula ZSO nr 1 pachniały i brzmiały Francją i krajami, gdzie mówi się po francusku. Pojawiły się stragany z francuskimi specjałami, a główną atrakcją święta był program przygotowany przez uczniów, którzy zgłębiają w szkole mowę Baudelaire’a, Napoleona, generała de Gaulle’a i inhych znanych postaci z nieskończonego panteonu ludzi wybitnych dla historii Europy i świata w różnych dziedzinach.

Aulę udekorowano francuskimi elementami. Wśród nich cytaty rozmaite. Jeden bardzo ciekawy, myśl Chateaubrianda: „Francuzi do władzy dążą instynktownie, wolności nie lubią, zaś ich bóstwem jest równość”. Te i inne złote myśli z pewnością wplotły się w ciąg prezentacji, którymi uczniowie uraczyli zebraną publiczność i zaproszonych gości. Przybyli: attaché kulturalny Ambasady Francji Michel Imbert, oraz szefowa Stowarzyszenia Prof.-Europe Renata Kalińska-Delipacy.

Program, który zaproponowała młodzież, był przebogaty. Sonia Gumińska oraz Marek Sieradzki (w drugiej części zastąpiony przez Grzegorza) zajęli się konferansjerką. Młodzież wybrała to, co dla Francji i krajów francuskojęzycznych najbardziej charakterystyczne. Zaczęło się od podróży wyobraźni z piosenką grupy Desirelles „Voyage, voyage”, którą zaśpiewała Emilia Rydzy. Klementyna Epa przypomniała przebój Vanessy Paradis „Joe taxi”. Sulamita Ślubowska (fortepian) i Alicja Dąbrowska (skrzypce) zagrały popularnego walca Yanna Tiersena, znanego z filmu „Amélie”. Marek Sieradzki wcielił się w…. Celine Dion i zaśpiewał szlagier gwiazdy z Quebecu „Tout l’or des hommes”.

Nie zabrakło zabaw z językiem: była krótka lekcja francuskich „łamigłówek” słownych w wykonaniu Konstancji i Łukasza. Solidną porcją wiedzy o serach francuskich podzieliła się z zebranymi Sonia Jaxa-Rożen. W programie była także degustacja. O poezji nie zapomniała Aleksandra Kosno, która recytowała wiersz Paula Verleine’a „Tournez, tournez, bons chevaux de bois”. Maciej Oleksy zakończył pierwszą część przepiękną piosenką Jacquesa Brela „Ne me quitte pas”.

W przerwie dokonano oceny prac, które napłynęły na konkurs zorganizowany przez Alliance Française pod hasłem „Dessine-moi un proverbe” (Narysuj mi przysłowie). Wygrali: Michał Watras, Anna Pawlęga oraz Joanna Klafta. Była tez okazja do napicia się kawy w stylizowanym na styl francuski zapleczu auli, a także do skosztowania specjałów kuchni francuskiej na terenie szkoły.

W drugiej części, prócz akcentów muzycznych (Marcelina Bienkiewicz rozśpiewała się o „Creme brulee”, Michał Klementowski „wczuł się” w kanadyjskiego Garrou w piosence „Gitan”, a Kamil Prusakowski – w Serge’a Gainsbourg’a), nie zabrakło bardziej widowiskowych elementów. Był pokaz francuskiego aerobicu, a także można było zobaczyć i ocenić trendy francuskiej mody. Michał i Kamil akompaniowali znawczyni serów, Sonii Jaxa-Rożen, która tym razem okazała się także pasjonatką tańca. Był jeszcze wokalny popis Kamila Ziółkowskiego, podziękowania i wspólne zdjęcie.

W epilogu święta wystąpili muzycy Filharmonii Dolnośląskiej. Joanna Moryc (wokal i słowo o muzyce), Jacek Jaguś (gitara) i Robert Wróblewski (akordeon) przenieśli zebranych w muzyczny świat stylu musette i piosenek Edith Piaf. Było wesoło, zwłaszcza podczas zagadek muzycznych, kiedy ochotnikom przyszło zatańczyć kankana. Gościom program bardzo się podobał, co wyraźnie organizatorom przekazali. Dodajmy, że ZSO nr 1 jest jedyną jeleniogórską szkołą, gdzie francuski jest nauczany zarówno na poziomie gimnazjalnym jak i licealnym pod kierunkiem nauczycielek: Barbary Macugi, Beaty Wieromiej-Wojdak i Magdaleny Zielińskiej. Panie romanistki także miały szczególny wkład w organizację dzisiejszego święta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ANDRIEJ 9-03-2011 15:14
ZEROM PANY, NORWID DO DOMU
~Joanna M. 9-03-2011 16:02
Na akordeonie grał Robert Wróblewski:) pozdrawiam serdecznie Redakcję.
Piipi Jelonkowa 9-03-2011 16:09
*Hi, .. na pewno nie zabrakło w "Zeromie" .. Chanel, Esteé Lauder ! . i po prostu przyjemnie pachniało nawet .."diorem"
~uczen-zerom 9-03-2011 17:26
<i> przepraszam - poprawione:-) </i>
~ 9-03-2011 17:44
Wreszcie ta szkoła staje się szkołą. Tętniącą życiem i aktywnością swoich uczniów. Brawa za ostatnie imprezy. Jeszcze tylko by przepędzić kilka historycznych dinozaurów, i będą efekty.
~Scott 9-03-2011 17:50
A gdzie na zdjęciach zapodział się Szanowny Pan Ogryzek ? Stara gwardia z rocznika 1988-1992 ucząca się francuskiego wie o którego belfra chodzi :)
~obiektywnyuczestnik 9-03-2011 20:16
Impreza cudowna, nikt nie podważy wspaniałości Żeroma. Do Andriej: Myślę, że takich sentencji nie warto publikować. O poziomie szkoły mówi sama za siebie, poprostu jest wspaniała, ale może innym językiem.
~do 20:16 9-03-2011 22:14
W NORWIDZIE JEST WYZSZY POZIOM NAUCZANIA FIZYKI I SOM LEPSI NAUCZYCIELE
~Żeromianka 9-03-2011 22:35
Zawsze mnie ciekawiło skąd te wszystkie przepychanki żerom - norwid, bo szczerze powiedziawszy, na co dzień się tego nie czuje. Wręcz przeciwnie.
~żerom 6-03-2012 17:48
>do

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group