Środa, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 6477
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pod dachami „Żeroma”, czyli święto francuskiego

Środa, 9 marca 2011, 14:55
Aktualizacja: Czwartek, 10 marca 2011, 7:43
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pod dachami „Żeroma”, czyli święto francuskiego
Fot. TEJO
W powszechnym „zalewie” angielszczyzny warto wyłamać się z ogólnego trendu i poznać inny język o światowym znaczeniu, choć nieco niedocenianej randze: francuski. Przekonywali do tego dziś uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, którzy zorganizowali z pomocą pedagogów „Dzień frankofoński”.

Od wczesnych godzin przedpołudniowych korytarze i aula ZSO nr 1 pachniały i brzmiały Francją i krajami, gdzie mówi się po francusku. Pojawiły się stragany z francuskimi specjałami, a główną atrakcją święta był program przygotowany przez uczniów, którzy zgłębiają w szkole mowę Baudelaire’a, Napoleona, generała de Gaulle’a i inhych znanych postaci z nieskończonego panteonu ludzi wybitnych dla historii Europy i świata w różnych dziedzinach.

Aulę udekorowano francuskimi elementami. Wśród nich cytaty rozmaite. Jeden bardzo ciekawy, myśl Chateaubrianda: „Francuzi do władzy dążą instynktownie, wolności nie lubią, zaś ich bóstwem jest równość”. Te i inne złote myśli z pewnością wplotły się w ciąg prezentacji, którymi uczniowie uraczyli zebraną publiczność i zaproszonych gości. Przybyli: attaché kulturalny Ambasady Francji Michel Imbert, oraz szefowa Stowarzyszenia Prof.-Europe Renata Kalińska-Delipacy.

Program, który zaproponowała młodzież, był przebogaty. Sonia Gumińska oraz Marek Sieradzki (w drugiej części zastąpiony przez Grzegorza) zajęli się konferansjerką. Młodzież wybrała to, co dla Francji i krajów francuskojęzycznych najbardziej charakterystyczne. Zaczęło się od podróży wyobraźni z piosenką grupy Desirelles „Voyage, voyage”, którą zaśpiewała Emilia Rydzy. Klementyna Epa przypomniała przebój Vanessy Paradis „Joe taxi”. Sulamita Ślubowska (fortepian) i Alicja Dąbrowska (skrzypce) zagrały popularnego walca Yanna Tiersena, znanego z filmu „Amélie”. Marek Sieradzki wcielił się w…. Celine Dion i zaśpiewał szlagier gwiazdy z Quebecu „Tout l’or des hommes”.

Nie zabrakło zabaw z językiem: była krótka lekcja francuskich „łamigłówek” słownych w wykonaniu Konstancji i Łukasza. Solidną porcją wiedzy o serach francuskich podzieliła się z zebranymi Sonia Jaxa-Rożen. W programie była także degustacja. O poezji nie zapomniała Aleksandra Kosno, która recytowała wiersz Paula Verleine’a „Tournez, tournez, bons chevaux de bois”. Maciej Oleksy zakończył pierwszą część przepiękną piosenką Jacquesa Brela „Ne me quitte pas”.

W przerwie dokonano oceny prac, które napłynęły na konkurs zorganizowany przez Alliance Française pod hasłem „Dessine-moi un proverbe” (Narysuj mi przysłowie). Wygrali: Michał Watras, Anna Pawlęga oraz Joanna Klafta. Była tez okazja do napicia się kawy w stylizowanym na styl francuski zapleczu auli, a także do skosztowania specjałów kuchni francuskiej na terenie szkoły.

W drugiej części, prócz akcentów muzycznych (Marcelina Bienkiewicz rozśpiewała się o „Creme brulee”, Michał Klementowski „wczuł się” w kanadyjskiego Garrou w piosence „Gitan”, a Kamil Prusakowski – w Serge’a Gainsbourg’a), nie zabrakło bardziej widowiskowych elementów. Był pokaz francuskiego aerobicu, a także można było zobaczyć i ocenić trendy francuskiej mody. Michał i Kamil akompaniowali znawczyni serów, Sonii Jaxa-Rożen, która tym razem okazała się także pasjonatką tańca. Był jeszcze wokalny popis Kamila Ziółkowskiego, podziękowania i wspólne zdjęcie.

W epilogu święta wystąpili muzycy Filharmonii Dolnośląskiej. Joanna Moryc (wokal i słowo o muzyce), Jacek Jaguś (gitara) i Robert Wróblewski (akordeon) przenieśli zebranych w muzyczny świat stylu musette i piosenek Edith Piaf. Było wesoło, zwłaszcza podczas zagadek muzycznych, kiedy ochotnikom przyszło zatańczyć kankana. Gościom program bardzo się podobał, co wyraźnie organizatorom przekazali. Dodajmy, że ZSO nr 1 jest jedyną jeleniogórską szkołą, gdzie francuski jest nauczany zarówno na poziomie gimnazjalnym jak i licealnym pod kierunkiem nauczycielek: Barbary Macugi, Beaty Wieromiej-Wojdak i Magdaleny Zielińskiej. Panie romanistki także miały szczególny wkład w organizację dzisiejszego święta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group