Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 7210
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Poczuli Wielkanoc w sąsiedzkich klimatach z Czechami

Niedziela, 1 kwietnia 2012, 10:31
Aktualizacja: 10:33
Autor: AG
JELENIA GÓRA: Poczuli Wielkanoc w sąsiedzkich klimatach z Czechami
Fot. AG
Nauka zdobienia pisanek, tworzenia palm wielkanocnych i tradycyjnego dekorowania pierniczków świątecznych oraz spotkanie z ludową tradycją polsko–czeską. To wszystko miało miejsce w miniony piątek w Miejskim Domu Kultury „Muflon”.

Polsko-Czeska Wielkanoc odbyła się w ramach projektu SPOTKANIA – tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu. Impreza była okazją do porównania obu kultur, poszukiwania wspólnych korzeni i poznania w praktyce zwyczajów wielkanocnych. Swoimi umiejętnościami i wiedzą podzielili się podczas warsztatów polscy i czescy specjaliści tworzący ludowe rękodzieło, m.in. dekorowanie pierniczków, zdobienie jajek woskiem, wyplatanie rózeg. W tym czasie, w ramach kiermaszu wielkanocnego, można było również nabyć oryginalne i niepowtarzalne wyroby świąteczne, przygotowane przez lokalnych artystów.

W warsztatach wzięło udział ponad 120 dzieci z jeleniogórskich szkół podstawowych i przedszkoli.
Z kolei od godz. 17.00-19.00 tradycyjne pieśni i obrzędy wielkanocne przedstawi czeski zespół dziecięcy Mała Nisanka oraz polski – Jeleniogórzanie. Gości powitały Aleksandra Jarocińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”, oraz Marta Prohazkova, dyrektor Eurocentrum z Jablonca nad Nysą.

Mała Nisanka powstała w 1984 r. W zespole tańczy i śpiewa 90 dzieci w wieku od 3-15 lat, podzielonych na cztery grupy, pod kierownictwem Aleny Francovéj i Jany Hanajovéj. Podczas Polsko-Czeskiej Wielkanocy przedstawiły wiosenne tańce, zwyczaje i pieśni z regionów Podještědí, Pojizeří i Podkrkonoší, a poprowadziła je kapela zespołu Nisanka, pod przewodnictwem Lukáše Fogla. Występ uzupełniony był krótkimi prelekcjami Vladimíry Jakouběovej, etnograf i dyrektor Muzeum Českého ráje v Turnově.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group