Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6360
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pocztówkowe rarytasy w barze

Poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 21:06
Aktualizacja: Wtorek, 18 sierpnia 2009, 7:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pocztówkowe rarytasy w barze
Fot. TEJO
Zbiór archiwalnych widokówek z Karkonoszy zdobi od dziś wnętrze baru „Toxic” przy ulicy Wolności. Eksponaty pochodzą ze zbioru Agnieszki i Krzysztofa Tomaszewskich, na co dzień nauczycieli, których łączy pasja poznawania tajemnic przeszłości i teraźniejszości naszego regionu.

Blisko sto pocztówek, które pokazują Karkonosze w początkach XX wieku, to imponujący zbiór, który zawisł na ścianach przyjaznego wystawcom lokalu Anity Hordyj. Ostatnio zaprosiła Macieja Lerchera z jego grafikami, dziś otwarto ekspozycję ze zbiorów państwa Tomaszewskich.

Kolekcjonerzy są z pewnością znani wielu młodym jeleniogórzanom. Agnieszka Tomaszewska na co dzień uczy historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Elektronicznych im. Obrońców Poczty Polskiej, czyli popularnym "Elektroniku", gdzie obecnie pełni funkcję wicedyrektora. Jej mąż Krzysztof, absolwent węgierskiej uczelni i hungarysta, jest nauczycielem języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika.

Najstarsze pocztówki w zbiorze wykonane zostały techniką litografii i zawierają ilustracje oraz obok niewielkie miejsce na korespondencję (to tak zwane grusy). Druga strona przeznaczona była na adres i znaczek. Wśród tych najstarszych dominują karty wielotematyczne, prezentujące kilka widoków jednocześnie. Są to zwykle panoramy lub zabytki architektury.

Na najstarszych kartach znalazły się ważne dla regionu budynki, takie jak hotele i schroniska (m.in. Schronisko Księcia Henryka spalone w ok. 1946r. oraz Schronisko Bronka Czecha, które spłonęło w 1966r.), a także parki czy ogrody miejskie. Całość zaprezentowanego materiału pokazuje miejsca znane, ale zaskakująco inaczej wyglądające. Konsumenci baru obecni na wernisażu z zaciekawieniem oglądali dawne widoki. W ich lokalizacji pomagał jeden z inspiratorów wydarzenia, Janusz Jachnicki, znany z kabaretu „Bella mafia”.

– Nasza pasja narodziła się dwa lata temu. Zaczęło się od kilku kartek i tak systematycznie uzupełniamy kolekcję. Trudno zbierać wszystkie pocztówki z Karkonoszy. Nasza specjalizacja to Chojnik – powiedziała pani Agnieszka. Wraz z mężem kolekcjonują także minerały. Mają ich imponujący zbiór. Każdy z gości wernisażu dostał na pamiątkę po jednym kamiennym eksponacie. Nauczycielskie małżeństwo uwielbia góry. Pan Krzysztof już jest przewodnikiem sudeckim, panią Agnieszkę czeka we wrześniu egzamin przewodnicki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group