Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7992
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pocztówkowe rarytasy w barze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 21:06
Aktualizacja: Wtorek, 18 sierpnia 2009, 7:45
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zbiór archiwalnych widokówek z Karkonoszy zdobi od dziś wnętrze baru „Toxic” przy ulicy Wolności. Eksponaty pochodzą ze zbioru Agnieszki i Krzysztofa Tomaszewskich, na co dzień nauczycieli, których łączy pasja poznawania tajemnic przeszłości i teraźniejszości naszego regionu.

Blisko sto pocztówek, które pokazują Karkonosze w początkach XX wieku, to imponujący zbiór, który zawisł na ścianach przyjaznego wystawcom lokalu Anity Hordyj. Ostatnio zaprosiła Macieja Lerchera z jego grafikami, dziś otwarto ekspozycję ze zbiorów państwa Tomaszewskich.

Kolekcjonerzy są z pewnością znani wielu młodym jeleniogórzanom. Agnieszka Tomaszewska na co dzień uczy historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Elektronicznych im. Obrońców Poczty Polskiej, czyli popularnym "Elektroniku", gdzie obecnie pełni funkcję wicedyrektora. Jej mąż Krzysztof, absolwent węgierskiej uczelni i hungarysta, jest nauczycielem języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika.

Najstarsze pocztówki w zbiorze wykonane zostały techniką litografii i zawierają ilustracje oraz obok niewielkie miejsce na korespondencję (to tak zwane grusy). Druga strona przeznaczona była na adres i znaczek. Wśród tych najstarszych dominują karty wielotematyczne, prezentujące kilka widoków jednocześnie. Są to zwykle panoramy lub zabytki architektury.

Na najstarszych kartach znalazły się ważne dla regionu budynki, takie jak hotele i schroniska (m.in. Schronisko Księcia Henryka spalone w ok. 1946r. oraz Schronisko Bronka Czecha, które spłonęło w 1966r.), a także parki czy ogrody miejskie. Całość zaprezentowanego materiału pokazuje miejsca znane, ale zaskakująco inaczej wyglądające. Konsumenci baru obecni na wernisażu z zaciekawieniem oglądali dawne widoki. W ich lokalizacji pomagał jeden z inspiratorów wydarzenia, Janusz Jachnicki, znany z kabaretu „Bella mafia”.

– Nasza pasja narodziła się dwa lata temu. Zaczęło się od kilku kartek i tak systematycznie uzupełniamy kolekcję. Trudno zbierać wszystkie pocztówki z Karkonoszy. Nasza specjalizacja to Chojnik – powiedziała pani Agnieszka. Wraz z mężem kolekcjonują także minerały. Mają ich imponujący zbiór. Każdy z gości wernisażu dostał na pamiątkę po jednym kamiennym eksponacie. Nauczycielskie małżeństwo uwielbia góry. Pan Krzysztof już jest przewodnikiem sudeckim, panią Agnieszkę czeka we wrześniu egzamin przewodnicki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ciekawski pasjonat z JG 17-08-2009 21:21
Wolności ma około 300 numerów domów i ~~kilometrów. Proszę o trochę dokładniejszą lokalizację.
rymcycymcy 17-08-2009 21:36
Ciekawski ...a może wbij sobie w gugla hasełko "toxic jelenia góra" i sprawdź co wyskoczy ...hmmm ? ;)
~Omnibusik 17-08-2009 23:17
bar „Toxic” przy ul. Wolności 61
~ed 17-08-2009 23:44
no brawo, fajnie że są ciekawi ludzie z pasją, jeszcze fajniej że ich znam, jutro idę tam na piwko żeby obejrzeć kolekcję
~Jaro 17-08-2009 23:54
Gratuluje koledze z kursu przewodnickiego :-)
~Rambowa 18-08-2009 2:38
Ten bar jest naprzeciwko wrót piekieł ,tzn. parku Żiszki koło autokomisu Robert i Restauracji Azjatyckiej :)
~damo 18-08-2009 4:20
Nie do wiary. Pozdrowienia Panie Krzyśku :P Miło oglądać Pana wystawę w internecie. Jeszcze raz pozdrawiam byłego nauczyciela języka niemieckiego :)
~ 18-08-2009 6:54
Bar Toxic mieści się przy ul. Wolności 61 of. naprzeciwko parku Żiżki w Jeleniej Górze obok zakładu pogrzebowego Charon i komisu samochodowego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group