Czwartek, 25 czerwca
30°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła Aktualności Bóbr uwięziony w starym basenie Kryminał Czy możliwa jest zmowa 20-latka ze szkolną sekretarką? Mimo fałszerstwa były starosta nie straci dyplomu ukończenia studiów
reklamy

Pociągi nie dla rowerzystów

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela 2 min czytania

Do kolejowej spółki Przewozy Regionalne trafi pismo od cyklistów z apelem o dołączanie do kursujących pociągów dodatkowych wagonów przeznaczonych do przewożenia rowerów. W miniony weekend 17 rowerzystów, choć zakupiło bilety na rowery, miało spory problem ze zmieszczeniem jednośladów w podstawionym składzie.

reklamy

Zdarzyło się to podczas wycieczki ze Szklarskiej Poręby szlakiem dworców kolejowych. – Zapytaliśmy, czy pociąg z godziny 10.30 kursuje w niedzielę i czy ma wagon na rowery. Otrzymaliśmy odpowiedź, że oczywiście tak. Wykupiliśmy więc bilety, również na przewóz rowerów i w niedzielę rano udaliśmy się na peron, gdzie było bardzo wielu rowerzystów. Kiedy podjechał pociąg okazało się, że nie ma ani jednego przedziału dla rowerów. Co nam więc pozostało? Pozostawiliśmy rowery w ostatnim wagonie oraz wszędzie tam gdzie było miejsce – mówi Bolesław Osipik, jeleniogórski cyklista.

– Większość rowerzystów umieściło jednoślady w zwykłych przedziałach. Młode małżeństwo musiało stać z rowerami w przedsionku. Łącznie było siedemnastu rowerzystów, z czego jedna osoba wsiadła w Cieplicach i siedem w Sobieszowie, gdzie zaczęły się problemy. Musieliśmy umieścić część rowerów w korytarzu, przez to nie było przejścia. Kiedy pewien podróżny z Niemiec chciał wyjść do toalety, do której drzwi były zastawione rowerami, musieliśmy je przesuwać, a on przeciskał się między nami. Było nam po prostu wstyd. To jest wstyd całego naszego regionu turystycznego – dodaje B. Osipik.

Cykliści z tym samym problemem zwracali się już do posłanki Marzeny Machałek, która obiecała interweniować w tej sprawie. W najbliższych cykliści dniach złożą oficjalne pismo do Przewozów Regionalnych w Jeleniej Górze i we Wrocławiu. Oczekują od kolei poprawy warunków przejazdu pociągiem z rowerami. Jak mówią potrzebny jest co najmniej jeden wagon dostosowany do przewożenia kilkunastu rowerów.

Tymczasem Edmund Pomieczyński, naczelnik sekcji Przewozów Pasażerskich PKP w Jeleniej Górzem, mówi, że nie ma możliwości dołączania do kursujących pociągów wagonów do przewożenia rowerów, bo kursują one tylko w pociągach Intercity.

– Nie mogę obecnie złożyć żadnej deklaracji w tej sprawie. Najpierw musimy przeanalizować całą sytuację, sprawdzić czy rzeczywiście w pociągach jest tak ciasno, jak mówią pasażerowie. Bywa jednak, że ich relacje znacznie różnią się od rzeczywistości. Jeśli jednak potwierdziłaby się ta sytuacja, postaramy się rozmawiać z urzędem marszałkowskim o znalezieniu dodatkowych pieniędzy na zwiększenie składu pociągów w poszczególnych dniach i kursach.

Trzeba jednak pamiętać, że za to wszystko płaci urząd marszałkowski, a każdy dodatkowy wagon to dodatkowy koszt około 500 – 600 zł. Cykliści natomiast organizując wycieczki i chcą skorzystać z naszych usług powinni to nam wcześniej zgłosić, przyjść do sekcji w godzinach od 7.00 – 15.00 i porozmawiać z nami. W przypadku natomiast kiedy z nami tego nie ustalą i nie znajdą miejsca w pociągu, a mają wykupiony bilet, mogą go po prostu zwrócić – mówi Edmund Pomieczyński.

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka