Sobota, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 5853
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pociągi mają ruszyć do Szklarskiej Poręby w styczniu

Piątek, 27 grudnia 2013, 7:01
Aktualizacja: 15:13
Autor: Mea
Region: Pociągi mają ruszyć do Szklarskiej Poręby w styczniu
Fot. Mea
– Do 12 stycznia mają zakończyć się prace przy zabezpieczaniu dwóch wiaduktów nad torowiskiem do Szklarskiej Poręby – poinformował Bartłomiej Sarna, rzecznik Polskich Kolei Państwowych. Nadal jednak nie wiadomo, do kogo należą stare wiadukty.

Przypomnijmy. Trasa kolejowa Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna została otwarta 16. listopada po rocznym remoncie. Modernizacja kosztowała 34 mln złotych, z czego ponad 21 mln zł pochodziło ze środków unijnych, z programu RPO. Pociągi do Szklarskiej Poręby kursowały tylko dziesięć dni. 26. listopada Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał kursy z powodu bardzo złego stanu technicznego wiaduktu drogowego w Piechowicach. Na odcinku Piechowice – Szklarska Poręba uruchomiona została zastępcza komunikacja autobusowa. Okazało się, że drugi z wiaduktów w Piechowicach również wymaga naprawy lub rozbiórki.

PKP mimo że nadal twierdzą, iż nie są właścicielem wiaduktów, zadeklarowały przeprowadzenie ekspertyzy ich stanu. – Okazało się, że można je zabezpieczyć do czasu generalnego remontu torowiska na odcinku Piechowice-Jelenia Góra, który ma nastąpić za pół roku. Wtedy wiadukty zostaną całkowicie rozebrane. Chcemy jak najszybciej przywrócić pociągi na tej trasie. Choć nadal nie ustaliliśmy do kogo należą, Urząd Marszałkowski we Wrocławiu poniesie koszty ich zabezpieczenia, które szacowane są na ok. 200 tys. zł – mówił Jerzy Łużniak, wicemarszałek dolnośląski.

- Ekspertyza wykazała, że trzeba wykonać podpory przy wiaduktach. 20 grudnia ogłosiliśmy przetarg na prace zabezpieczające. Oferty można składać do 27 grudnia. Natomiast do 12 stycznia prace mają zostać już zakończone – powiedział Bartłomiej Sarna.

Prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia pasażerowie będą znów mogli dojechać do Szklarskiej Poręby pociągiem. – Jesteśmy gotowi wznowić kursy w każdej chwili, jak tylko dostaniemy pozwolenie od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego – stwierdził Mirosław Siemieniec, rzecznik Polskich Linii Kolejowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group