Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6766
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po zasiłek do różowego dworku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 8:01
Aktualizacja: 14:17
Autor: Angela
Fot. Janusz Lewicki
Większa przestrzeń i lepszy komfort załatwiania spraw – to plusy przenosin Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z baraków przy ulicy Słowackiego do nowej siedziby przy ul. Jana Pawła II. Adaptacja gmachu kosztowała niemało, bo pięć milionów złotych. Kogo przeprowadzka cieszy, a komu nie jest na rękę?

– Nareszcie pracujemy w godnych warunkach – to słowa Danuty Żarskiej, dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze. Pomieszczenia w budynku na ulicy Słowackiego były bardzo małe. Ścieśnieni w klitkach pracownicy musieli obsługiwać ludzi. Teraz mieszkańcy o swoich problemach nie muszą już mówić szeptem bo pracownicy mają możliwość rozmowy indywidualnej z petentem.

W nowej siedzibie, ochrzczonej nieoficjalnie "różowym dworkiem" jest bowiem bardzo przestronnie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej do dyspozycji ma cztery piętra. Niemal wszystkie zdążono już rozdzielić i zagospodarować. Parter zajmują zasiłki rodzinne czyli dział świadczeń rodzinnych i kasy. Na pierwszym piętrze jest sekretariat, dyrektor i jego zastępca oraz pracownicy socjalni. Piętro drugie zajmuje księgowość i pracownicy socjalni. Tu do zakończenia przeprowadzki potrzebna jest jedynie kosmetyka.

Jak na razie z użytku wyłączone jest tylko trzecie piętro, gdzie od początku września ma się pojawić Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności z ulicy Wojska Polskiego, a po drugiej stronie klub integracji społecznej, zajęcia z psychologami i pedagogami i być może świetlica środowiskowa.

Na czwartym piętrze od początku przeprowadzki funkcjonuje również Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który został przeniesiony z dawnej siedziby MOPSU z ulicy Słowackiego.
– Przez cały czas pracujemy, ale w ramach organizacji jeszcze sporo zostało do zrobienia – usłyszeliśmy od dyrektorki ośrodka. – Obecnie zamawiamy i ustawiamy meble, wyposażamy gabinety. Myślę, że od początku września będziemy już kompletnie wyposażeni i przeprowadzeni – mówi D. Żarska.

Do nowego budynku z placu Piastowskiego został też przeniesiony dział rehabilitacji. Budynek podoba się niemal wszystkim, którzy zdążyli go odwiedzić.
– Bardzo mi się podoba, kiedyś chodziłam tu do szkoły, teraz będę odwiedzać MOPS. Lubię to miejsce bo jest tu więcej przestrzeni i nie ma duchoty, jest po prostu super – przeciwdziała nam Beata Kuprianowicz z Jeleniej Góry.

Ale to nie koniec zmian. Na stanowisko nowego kierownika Wydziału Świadczeń Socjalnych MOPS został wyłoniony Janusz Łyczko, który w poniedziałek ma potwierdzić czy przyjmuje stanowisko.
–Była dyrektor wyjechała więc musieliśmy przeprowadzić nabór, w drugim etapie wyłoniliśmy kandydata, który spełnił wszystkie nasze wymogi, i w poniedziałek ma dać nam odpowiedź czy zechce u nas pracować – mówi Danuta Żarska.

Nie wszystkich zadowala jednak lokalizacja MOPS - u, a martwi przede wszystkim osoby niepełnosprawne, które nie mają własnych pojazdów. Co prawda niedaleko siedziby MOPS- u jest przystanek MZK, lecz zbyt wiele połączeń autobusowych tam nie ma. Żeby natomiast dostać się do centrum trzeba pokonać nie najkrótsza i nie najłatwiejsza drogę na Podwale.

Jednak osoby poruszające się o kulach i na wózkach inwalidzkich mają nadzieję, że Miejski Zakład Komunikacyjny o tym pomyśli i miło ich zaskoczy zwiększając liczbę autobusów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych na tej trasie .

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

kwakwa 25-08-2008 8:44
mzk nie kupi nowych busów bo są drogie a ściągalność pieniędzy od gapowiczów znikoma,zapłaci ten kto jest ściągalny komorniczo(jakikolwiek dochód)inni są bezkarni,z dojazdem do mopsy nie dramatyzujmy bo za nocnym są dwa przystanki,droga jest nowa i ma fajne przejście podziemne a urzędnicy może w końcu rusza d i zainteresują się upadłym mo...lnie i finansowo społeczeństwem w terenie,gdzie ci ludzie mieszkają i żyją, zamiast narzekać na ciasnotę swoich biur,niejedno z nich jest większe od mieszkania socjalnego których podobno w jelonce nie ma a pustostanów w mieście bez liku,zamiast nowej siedziby mopsu może kilka z nich wyremontować za te pieniądze...z drugiej strony to nauczył się margines wyciągać łapki po kasiorę i czas to może zweryfikować,na wino i tv w domu to mają...pracy ci w budownictwie bez liku,jak piszą internauci więc...
~ 25-08-2008 9:37
"Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności", a nie o Stopniu.
KochaSJG1983 25-08-2008 9:45
Właśnie tutaj MZK Jelenia Góra powinno pomyśleć o niepełnosprawnych ludziach, którzy udają się do MOPS'u pozałatwiać wszystkie swoje sprawy. MZK Jelenia Góra posiada niskopodłogowe autobusy do przewozu niepełnosprawnych ludzi. Sęk w tym, że brakuje bezpośredniego połączenia, które mogłoby przebiegać przez Jana Pawła II. Taka linia jeździłaby na przykład od Piechowic przez Sobieszów i centrum Cieplic, następnie przez ulicę Wolności i skręcała w ulicę Jana Sobieskiego III i dołączała do ulicy Jana Pawła II aż do Zabobrza. Takie połączenie usprawni działalność MZK Jelenia Góra. Zobaczymy, co sama dyrekcja MZK Jelenia Góra zrobi w tym kierunku, żeby ułatwić życie niepełnosprawnym.
~pop 25-08-2008 9:54
Super palacyk sobie postawili, szkoda ze za moja kase.
~ 25-08-2008 9:58
Chyba jestem daltonistą, bo jakoś nie mogę dojrzeć koloru różowego (raczej czerwono-bordowy) a i z klasycznym dworkiem ten gmach nie ma wiele wspólnego. Dobrze jednak, że nareszcie ma właściwe przeznaczenie, tylko ... nie za dobrze im teraz? :)
kwakwa 25-08-2008 10:09
zmiana tras i rozkładów jazdy tylko pod kątem niepełnosprawnych jest niemożliwa podobnie jak dostosowanie całego taboru mzk do ich potrzeb,są oni odsetkiem społeczeństwa anie jego pępkiem,potrzebują pomocy ale pamiętajmy również o pełnosprawnych,przykre ale musimy być realistami
KochaSJG1983 25-08-2008 11:04
Jeśli mowa o MZK Jelenia Góra to niektórzy kierowcy uważają się za "wielkich Panów" i nawet nie kwapią się do tego, żeby pomóc niepełnosprawnym w wejściu do autobusu. Tak ciężko opuścić swój "tron" i pomóc niepełnosprawnej osobie dostać się do niskopodłogowego autobusu, który ma specjalnie opuszczany podest na wózki inwalidzkie? Najwidoczniej trudno to zrobić, bo przecież kierowcy MZK to "królowie" autobusów... Teraz zadaję sobie pytanie, po co te podesty? Może po to, żeby były dla szpanu lub od tak sobie? Niech kierowcy MZK Jelenia Góra wezmą pod uwagę to, że niepełnosprawny człowiek to normalny człowiek i niczym specjalnym się nie różni.
~Iza 25-08-2008 11:10
Kwintesencja tego miasta: "...kiedyś chodziłam tu do szkoły, teraz będę odwiedzać MOPS."
~prymuska 25-08-2008 13:47
W tym budynku obiecywali mi zdobycie intratnego zawodu, a nie stanie po zasiłek, gdy ten zawód uzyskalam.
~myszka 25-08-2008 15:44
wreszcie godziwe warunki pracy, a nie slamsy mają pracownicy Ośrodka Jestem za.
~myszka 25-08-2008 15:44
odp. dla pop. może z twojego podatku na okno by wystarczyło? Polacy sa jednak wredni.
~bezdomny 25-08-2008 16:46
Ciekawe czy w tych nowych warunkach tak zachwalanych przez dyrektorkę,zmieni się stosunek na lepsze traktowania ludzi,którzy korzystają z pomocy społecznej przez pracowników socjalnych???????
~Łowca byków 25-08-2008 18:19
Po zasiłek na cyku do pałacyku.
~& 25-08-2008 19:07
od lat 70-tych była to "szkoła wyższa", bo dobudowano piętro.
~Sabath 25-08-2008 20:31
Dobrze że będzie duża przestrzeń bo jak mój znajomy nasmrodzi to tragedia albo jak przyjdzie jakaś wyperfumowana to jeszcze gorzej ;-) albo ktoś popuści ...
nuss 25-08-2008 20:41
mamuśka ze zdjęcia nr 2 ma fajne nóżki nie?
~nie można wyżej??? 25-08-2008 20:53
Zespół Orzekania o Niepełnosprawności na III piętrze - tylko wybitny specjalista mógł takie coś wymysleć - jeżeli osoba ubiegająca się o uznanie za niepełnosprawną dotrz na trzecie piętro to znaczy że jest zdrowa i nie trzeba stwierdzać niepełnosprawności - dobry sposób na poprawę statystyk.
~zainteresowana 25-08-2008 21:08
Ciekawi mnie skąd wzieła się nazwa tego budynku - "różowy dworek". Z tego co ja wiem a uczyłam się w nim w latach 1974-1978 w tym budynku mieścił się przed 1945 r szpital. Obok było prosektorium. Budynek ten w ogóle nie przypomina swoim wyglądem dworku. "Dworek to niewielki dom mieszkalny wiejski (rzadziej miejski) najczęściej z gankiem; mały dwór. D. szlachecki, prowincjonalny. Staroświecki d."- Mały słownik języka polskiego PWN, 1974
kwakwa 25-08-2008 22:53
dworek bo rezydują tam dworzanie,zamiast remontu nowej siedziby przydałby się remont pustostany dla socjalnych a urzędników pogonić do roboty w trenie,niech się asymilują i pomagają społeczeństwu tam gdzie ono mieszka i weryfikują leni pospolitych co na wino mają a w mopsie cyrkują łzami że dzieci głodne
~Iza 25-08-2008 23:27
Ponoć winda tam jest, więc ten Zespół na III p. może nawet nie być idiotyzmem. Niedługo sprawdzę osobiście.
~Gwidon 28-08-2008 13:36
Winda jest i nawet nią jechałem, he he he

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group