Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10960
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Po raz IX wędrowali szlakiem Hofmana

Piątek, 29 kwietnia 2016, 8:03
Aktualizacja: 8:07
Autor: Karolina Matusewicz
Szklarska Poręba: Po raz IX wędrowali szlakiem Hofmana
Fot. Karolina Matusewicz
W Szklarskiej Porębie odbyła sie IX Wycieczka Szklakiem Wlastimila Hofmana, której pomysłodawcą i organizatorem jest miłośnik życia i twórczości artysty – Marian Cap. Uczestnicy wyprawy przemierzyli trasę wiodącą przez miejsca związane z Hofmanem, podziwiając jego prace i słuchając opowieści ludzi, którzy Hofmana znali osobiście.

Bezpłatna wycieczka organizowana w rocznicę urodzin malarza rozpoczęła się od wizyty w Galerii Fotografii Artystycznej Jana Korpala, w której Janina Korpalowa urządziła wystawę poświęconą Wlastimilowi Hofmanowi. Można tam zobaczyć portrety i szkice rodzinne, które Korpalom podarował zaprzyjaźniony z nimi artysta oraz liczne zdjęcia autorstwa Jana Korpala, które pokazują Hofmana przy pracy i w codziennym życiu. Obecna w Galerii Krystyna Trylańska, modelka Hofmana, opowiedziała o tym, jak to się stało, że zaczęła pozować artyście i jak wyglądała ich współpraca.

Następnie przez Rodzinny Park Rozrywki Esplanada wycieczka udała się do Szkoły Podstawowej nr 5 im. W. Hofmana, a wraz z jej dyrektorem Tomaszem Frącem, odwiedziła kościół Bożego Ciała, gdzie w ołtarzu głównym, na ścianach i na chorągwiach, znajdują sie obrazy Hofmana.

Po wizycie i chwili zadumy nad grobem artysty, uczestnicy wycieczki zwiedzili Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, w którym to muzeum pokazywane są obrazy Wlastimila Hofmana. Kolejnym przystankiem na trasie była wizyta we „Wlastimilówce”, czyli domu, w którym Wlastimil wraz w żoną Adą spędzili ponad dwadzieścia lat. Wacław Jędrzejczak, który opiekuje się domem od śmierci Hofmana, oprowadził wędrowców po pracowni malarza oraz opowiedział o przedmiotach, które były mu bliskie.

Przemierzając piękne wijące się leśne ścieżki wycieczka dotarła do kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie Dolnej, który także skrywa obrazy Hofmana. Ostatnim punktem na trasie był wykład Jerzego Nowickiego, miłośnika i badacza życia i twórczości Hofmana, w „Chacie Izerskiej”, który przybliżył zgromadzonym nieznane fakty z życia Wlastimila i Ady.

Kilkugodzinną wycieczkę, pełną spotkań z niezwykłymi ludźmi i odwiedzin w ciekawych miejscach, prowadził przewodnik sudecki Waldemar Ciołek (zwany Druidem Szalonym), którego barwne opowieści na szlaku wprawiały wędrowców w dobry humor.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group