Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 10366
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeloenia Góra: Po przetargu: miejską zielenią zajmie się MPGK

Czwartek, 21 marca 2013, 8:06
Aktualizacja: 8:08
Autor: UM
Rozstrzygnięto przetarg na utrzymanie zieleni miejskiej w Jeleniej Górze. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Najlepsze warunki zaoferowało jeleniogórskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Miasto zostało podzielone na dziesięć stref. Każdy potencjalny wykonawca mógł złożyć swoją ofertę na wszystkie, lub niektóre strefy, co było związane m.in. z posiadanymi możliwościami sprzętowymi i kadrowymi. - Zależy nam bowiem na tym, by Jelenia Góra miała zadbaną zieleń, co można osiągnąć m.in. dzieląc ogromne zadanie na mniejsze prace – mówi prezydent Marcin Zawiła.

O tym, jak skomplikowany jest taki podział i trudne opisanie przedmiotu zamówienia niech świadczy m.in. fakt, iż poza wyliczeniem powierzchni zajętej pod zieleń (np. na Placu Ratuszowym jest to 216 m kwadr., a rabaty przy ul. Bankowej mają 1627 m kwadr.) trzeba dokładnie opisać rodzaj prac, ich częstotliwość i pielęgnację konkretnych gatunków zieleni (dla przykładu – dwukrotnie w roku cięcie berberysu, tawuli i bukszpanu, opieka nad jałowcem płożącym czy różanecznikami i wrzoścami na określonej powierzchni, i in.). Zapisy muszą obejmować takie szczegóły, jak i to, iż żywopłoty winny być przycinane z czterech boków i od góry, a zlecający musi obliczyć dokładnie łączną powierzchnię tych zabiegów.

Jelenia Góra jest miastem, w którym i na peryferiach i w centrum zieleni jest sporo. Warto przypomnieć, że same parki zabytkowe zajmują obszar kilkudziesięciu hektarów, a do tego należy dodać zieleń przyuliczną, rabaty i klomby. Poza zleceniem pozostał ogromny obszar (ponad 440 hektarów lasów komunalnych w granicach Jeleniej Góry), a do ogólnego obrazu zieleni należy dodać przecież także o wiele większy obszar zajmowany przez Karkonoski Park Narodowy.

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
848
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group