Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12261
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Po ponad sześciu latach finał procesu o łapówki w WORD

Piątek, 28 lutego 2014, 7:24
Aktualizacja: Sobota, 1 marca 2014, 8:06
Autor: Red
Jelenia Góra: Po ponad sześciu latach finał procesu o łapówki w WORD
Fot. Archiwum Jelonki.com
Wczoraj (27.02) sąd apelacyjny zakończył prawomocnymi wyrokami proces o korupcję w jeleniogórskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Wobec większości oskarżonych orzeczenia sądu rejonowego zostały podtrzymane.

Sprawa w sądzie pierwszej instancji, wobec 16. oskarżonych i wielości wątków, toczyła się od listopada 2007 roku do sierpnia zeszłego roku. Potem strony złożyły apelację. (Pisaliśmy o tym na portalu Jelonka.com 27. listopada 2013 r.)

Przypomnijmy. Do sierpnia ub. roku odbyło się aż 36 rozpraw, przesłuchano kilkudziesięciu świadków, a podczas postępowania powstało kilkanaście tomów akt. Oskarżonym - egzaminatorom z WORD-u, pracownikom szkół jazdy i pośrednikom - zarzucano przyjmowanie korzyści majątkowych za „ułatwienia” w zdobyciu prawa jazdy.

Początkowo w sprawie występowało 16. oskarżonych, ostatecznie wyrok usłyszało 11. z nich – mówił nam wtedy sędzia Andrzej Wieja, rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. – Jeden z oskarżonych, Antoni P., został oczyszczony z zarzutów. Pozostałe osoby uniewinniono tylko w części. W większości nastąpiły skazania od sześciu miesięcy do dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okresy próby od dwóch do pięciu lat. Dodatkowo orzeczono grzywny od 600 zł do 4 tys. zł, zakazy wykonywania zawodu czy sprawowania funkcji od dwóch do pięciu lat.

Wczorajszy proces apelacyjny dotyczył dziesięciu osób: Jana B., Pawła B., Jana D., Józefa D., Jana G., Waldemara J., Stanisława K., Łukasza P., Jerzego P. i Jerzego R.

Sąd apelacyjny po rozpatrzeniu sprawy w większości podtrzymał orzeczenia Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Co zmienił? Uniewinnił z dwóch zarzutów Jerzego P. i obniżył mu karę z dwóch lat do półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata, a Pawłowi B. podwyższył wyrok z 1 roku i 10 miesięcy do dwóch lat w zawieszeniu na pięć lat, bo wysokość kary łącznej była w tym przypadku niższa od najniższej kary jednostkowej.

Skazani będą musieli zapłacić kary grzywny, mają też zakazy egzaminowania przyszłych kierowców przez kilka lat. Zwolnieni zostali natomiast z kosztów sądowych. – Proces toczył się tak długo nie z winy oskarżonych – uzasadniał sędzia referent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
796
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group