Wtorek, 15 października
Imieniny: Jadwigi, Teresy
Czytających: 7218
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Po mistrzowsku zagrali na pile. Francuzka górą!

Poniedziałek, 25 lipca 2011, 7:34
Aktualizacja: Wtorek, 26 lipca 2011, 7:37
Autor: Agrafka/Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Po mistrzowsku zagrali na pile. Francuzka górą!
Fot. acc
Kiedy w nowojorskiej dzielnicy Queens zakończył się IX Festiwal Gry Na Pile, do Pałacu w Wojanowie zjechali artyści z Francji, Japonii, Niemiec, Polski i Szwecji. Tutaj w miniony weekend trwały mistrzostwa świata w grze na pile organizowane przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Imprezę z pewnością należy zaliczyć do największych wydarzeń artystycznych. Wygrała Gladys Hulot z Champagne–Ardenne (Francja).

Mało kto wie, że piłę wykorzystano do wykonywania muzyki. To narzędzie do cięcia drewna stało się inspiracją dla tak znakomitych kompozytorów jak: Piotr Czajkowski, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Krzysztof Penderecki. Mija dokładnie trzysta lat, gdy tworzono po raz pierwszy muzykę grając na pile.

– Po raz pierwszy w Polsce zorganizowane zostały Mistrzostwa Świata Gry na Pile. Poprzednie odbyły się przed dziesięcioma laty w Czechach i wtedy Mistrzem Świata został Polak, Wojciech Suchań, który u nas pełni funkcję jurora - powiedziała Grażyna Kolarzyk, dyrektor Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

W jury zasiadali również wicemistrz świata gry na pile Peter Dolpita z Czech oraz koncertmistrz Filharmonii Dolnośląskiej, skrzypek Janusz Nykiel. Dobór repertuaru był dowolny. Muzycy musieli zgłosić po trzy utwory do półfinału i jeden do finału z muzyki poważnej lub rozrywkowej.

Znany aktor filmowy i teatralny Emilian Kamiński, który także gra na pile, prowadził mistrzostwa. Zdradził publiczności technikę gry na tym nietypowym, choć znajdującym się w wielu domach instrumencie, jakim jest piła. – Każdą prawdziwą piłę wystarczy wygiąć tak, aby tworzyła literę S i można już z niej wydobyć dźwięk. Zastanawialiśmy się z jakim instrumentem można by porównać brzmienie piły i stwierdziliśmy, że najbliższy jest dźwięk strun głosowych wydobywany przez damę o barwie głosu mezzosopran – powiedział Emilian Kamiński. Warto wspomnieć, iż podczas koncertu finałowego Emilian Kamiński miał możliwość spotkania po latach z Bogdanem Kocą, aktualnym szefem Teatru im. Norwida, kolegą ze studiów warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą obydwoje ukończyli w 1975 roku.

W piątkowy wieczór w Pałacu Wojanów odbył się inauguracyjny koncert Wojciecha Suchania, obecnego Mistrza Świata gry na pile. Ten dolnośląski akordeonista i trębacz, absolwent Państwowej Szkole Muzycznej I-go stopnia im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej, w swoim repertuarze ma transkrypcje utworów instrumentalnych takich kompozytorów jak Johannes Brahms („Walc As-dur”), Fryderyk Chopin („Etiuda”), Edward Elgar („Salut d'Amour”), Jules Massenet („Medytacja”), Artur Rubinstein („Melodia”), Camille Saint-Saëns („Łabędź”), Franz Schubert („Serenada”), Robert Schuman („Marzenie”) czy Antonio Vivaldi („Zima” cz.2: Largo).

Artysta prezentował swój kunszt i maestrię wykonując liryczne melodie, utwory muzyki klasycznej i evergreeny przy akompaniamencie jeleniogórskiego kwartetu smyczkowego w składzie: Ewa Mutkowska, Marta Mutkowska, Janusz Nykiel i Bartosz Kolendo.

Dzień potem, w sobotnie popołudnie, konkurs muzyczny o miano mistrza otworzył emerytowany nauczyciel z Żywca w województwie śląskim Jacenty Ignatowicz grając na trombicie i na…liściu. W otwartym konkursie muzycznym wzięło udział piętnastu reprezentantów Francji, Japonii, Niemiec, Polski i Szwecji. Jego uczestnicy zagrali utwory skomponowane specjalnie na piłę.

Wszystkie występy nagradzano gromkimi brawami. Po obradach Jury, które spośród uczestników wyłoniło pięciu finalistów, Mistrzem Świata w grze na pile muzycznej ostatecznie została Gladys Hulot z Champagne-Ardenne (Francja).

Sobotni finał imprezy uświetnił występ zespołu Cocotier, Doroty Miśkiewicz z udziałem grającego na pile Wojciecha Suchania i Marka Napiórkowskiego. W niedzielę natomiast miał miejsce mistrzowski koncert finałowy Wojciecha Suchania i Gladys Hulot ze towarzyszeniem Big Bandu i kwartetu smyczkowego Filharmonii Dolnośląskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
899
Jeszcze w październiku
36%
W listopadzie
31%
Przed pierwszym śniegiem
7%
Po pierwszym śniegu
4%
Wcale
22%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Pierwsze miesiące polskiego Wrocławia w 1945 roku (odc. II)
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Kultura
Dzień Nauczyciela w Cieplicach
 
Kryminał
"Usprawniał" auta za łapówki
 
Aktualności
Można głosować tylko do jutra
 
Aktualności
Kościół Wang będzie bezpieczniejszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group