Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 4947
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po festiwalu PESTKA. Impreza udała się świetnie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 4 czerwca 2012, 7:01
Aktualizacja: 7:03
Autor: Petr
Fot. Archiwum
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Awangardowych PESTKA 2012 odbył się w minionym tygodniu w Jeleniej Górze. Niezwykłe widowiska z pogranicza teatru i tańca, performance, monodramy i szereg innych form teatralnych, oto co zaserwował nam w tym roku Łukasz Duda, dyrektor artystyczny imprezy. – Było wspaniale. Dodatkowo, w ramach Muzyki Festiwalu dostaliśmy cały szereg koncertów – mówią uczestnicy.

Niezwykłe widowisko z pogranicza teatru i tańca LUNIS. Pokój Amesa – opowieść o ludzkich pragnieniach o byciu oryginalnym i wyjątkowym, a zarazem o lęku przed wyróżnianiem się i społecznym wykluczeniem powodowanym przez zazdrość i hipokryzję innych. ACH, METER – kontrowersyjny spektakl, stworzony w oparciu o fragmenty Utworu o Matce i Ojczyźnie Bożeny Keff, będący manifestem dotyczącym łamania praw człowieka, a także narodowych tożsamości, wojny i trudnej roli matki. „Żywot świętych osiedlowych”, czyli fantastyczna opowieść o mieszkańcach Osiedla przekonanych, że ich miejsce zamieszkania powstało dzięki „boskiej betoniarce” poza planem stworzenia czy Rewelacyjny „More Heart Core!” w wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka z Teatru Porywacze Ciał z Poznania, który „dosłownie wgryzł się w mózgi publiki” jak to określił jeden z uczestników, oto z czym mieliśmy do czynienia podczas tegorocznej PESTKI.

Ale nie tylko, po spektaklach w klubie Kwadrat w budynku JCK przy ul. Bankowej odbywały się liczne koncerty w tym Chorych na Odrę, Babu Król, Kamp! i Kosmostumostów L.U.C.

- Festiwal PESTKA upłynął nam z wielką pompą. Spektakle, a byliśmy na wszystkich, wywarły na mnie i mojej żonie wielkie wrażenie. I nie chodzi tutaj o treść, w przypadku awangardy trudno o klarowną recenzję z uwagi na mieszanie się znaczeń i form teatralnych, lecz o sam klimat dodatkowo podkreślony muzyką i grą świateł. Wyjątkowe doznania, także podczas koncertów – mówili nam Tomasz i Karolina Markowscy, uczestnicy PESTKI.

Istotnie, sztuki prezentowane na PESTCE wymykają się klasycznym recenzjom. Tutaj liczy się „odbiór osobisty”; wrażliwość widza na grę aktorów i ekspresję budowaną za pomocą dźwięków i świateł. W galerii znajdą Państwo zdjęcia z poszczególnych spektaklów i koncertów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group