Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 6445
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po 50–leciu Filharmonii Dolnośląskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 10 kwietnia 2014, 15:04
Aktualizacja: Piątek, 11 kwietnia 2014, 8:01
Autor: Roksana Chadaj
Fot. Roksana Chadaj
Uroczystość z okazji obchodów 50–lecia Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbyła się wczoraj (9.04). Podczas gali nadano sali koncertowej imię Stefana Strahla oraz wysłuchano przepięknego koncertu.

Podczas jubileuszu, który poprowadziła Kamila Krawiecka-Bryl zostało odsłonięte popiersie Stefana Strahla, który stworzył Jeleniogórską Orkiestrę Symfoniczną i zapoczątkował istnienie Filharmonii Dolnośląskiej. Przez wiele lat zarządzał nią jako dyrektor artystyczny i dyrygent. Jak mówiono w laudacji, Stefan Strahl przyczynił się do rozwoju muzycznej sceny Jeleniej Góry i nie tylko.

W części artystycznej, która rozpoczęła się o godzinie 19.00 jako pierwszy wystąpił Tomasz Strahl ze swoim recitalem wiolonczelowym. Wraz z pianistą Krzysztofem Gotartowskim wykonali Introdukcję i poloneza op. 3 na fortepian i wiolonczelę Fryderyka Chopina oraz Melodię na fortepian i wiolonczelę Ignacego Jana Paderewskiego w opracowaniu Stefana Strahla.

Na zakończenie zagrała Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze pod dyrekcją Sławomira Kupczaka.

Wśród licznych gości, którzy przybyli na uroczystość znaleźli się m.in. Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, prof. Danuta Strahl, żona wybitnego artysty, Grażyna Malczuk, radna wojewódzka Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, posłanka Zofia Czernow, Marek Obrębalski, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, a ponadto przedstawiciele samorządów, świata kultury, oświaty czy duchowieństwa.

W części oficjalnej odznaczono i nagrodzono pracowników Filharmonii Dolnośląskiej.

Z okazji 50-lecia Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaczenia, dyplomy i wyróżnienia dla pracowników Filharmonii.

Odznaczenie „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: Marek Flieger – wieloletni kierownik sekcji waltorni, kapelmistrz Orkiestry Dętej oraz Jacek Wieczorek – wieloletni kierownik sekcji fagotów.
Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Tomasz Galicki – muzyk solista – I głos w sekcji perkusji, Golian Małgorzata – wieloletni zastępca głosu prowadzącego w grupie wiolonczel, Bożena Janik – muzyk-altowiolistka, Andrzej Kowzan – muzyk w grupie I-szych skrzypiec, Artur Nowak – muzyk solista w grupie instrumentów dętych blaszanych, kierownik sekcji puzonów, Danuta Nowik – muzyk w grupie I-szych skrzypiec, Marzenna Piechowiak – referent w Biurze Koncertowym i Marketingu, Barbara Pukalska – wieloletni zastępca głosu prowadzącego w grupie altówek i Stanisława Sieniuć – muzyk w sekcji wiolonczel.

Wyróżnienia z okazji 50-lecia Filharmonii Dolnośląskiej zostały przyznane również przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

Wyróżnienia „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” otrzymali: Irena Bełzowska – wieloletni kierownik działu technicznego, Kazimierz Cyna – wieloletni kierownik grupy kontrabasów, Wioletta Krzyszkowska – wieloletni kierownik sekcji altówek, Irena Maciejewska – muzyk solista, wieloletni koncertmistrz grupy instrumentów dętych i perkusji, Marek Nowak – kierownik biura koncertowego i marketingu, Elżbieta Okoń – osoba od ponad 20-stu lat na stanowisku głównej księgowej, Ewa Rajkowska-Raksa – wieloletni koncertmistrz orkiestry i „filar” grupy I-szych skrzypiec Bożena Wasiucionek – wieloletni kierownik grupy altówek, Natalia Wysocka – II koncertmistrz orkiestry i Andrzej Zwarycz – wieloletni kierownik sekcji klarnetów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~haha 10-04-2014 19:58
A dlaczego nie piszecie, że przy okazji odznaczenia i nagrody dali sobie Kusiak, Zawiła i reszta bandy a wręczała OCZYWIŚCIE Czernow?! Kolejny cyrk jeleniogórskiej wierchuszki!
~rolik 10-04-2014 21:49
prawda jest taka, że nagrody zostały przydzielona według klucza "Pani Dyrektor", Ci co wą w temacie to wiedzą o co chodzi. Nie ważne, że pracujesz w filharmonii 24-5 - 30 lat i więcej, nie robisz "uprzejmie donoszę Z"Nie spotykasz się w pewnych kręgach, ale grasz, dobrze b,grasz,z wyróżnieniami!!, NIE teraz jesteś NIKT oto cała prawda 50-cio lecia
~Dana 10-04-2014 22:07
BRAWO, WIOLA! Gratuluję.
~widownia 11-04-2014 7:23
A dlaczego dyrektorka Filharmonii Pani Dziedzic przez cały czas tej uroczystości żuła gumę? To było po prostu ohydne
~do widowni 11-04-2014 7:48
Bo miała kaca?
~widownia tak 11-04-2014 9:13
Żucie gumy na uroczystościach jest bardzo nieeleganckie. Może osoby w wieku emerytalnym nie obowiązują przyjęte przez określone społeczności zasady?
~Kowboj 11-04-2014 15:08
A skąd wiecie, że to była guma? Może to był tytoń...
~a 11-04-2014 15:36
A ja myslalem ze Pania Dziedzic juz ukrzyzowali ...
~A J 12-04-2014 12:31
wszystkiego najlepszego PANI DYREKTOR

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group