Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 9 lipca
Imieniny: Sylwii, Weroniki
Czytających: 10667
Zalogowanych: 106
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Plenerowe cudeńka ze szkła

Piątek, 15 października 2010, 18:38
Aktualizacja: Sobota, 16 października 2010, 22:39
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Plenerowe cudeńka ze szkła
Fot. TEJO
Najpiękniejsze dzieła, które powstały podczas letniego III Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego„Ekoglass Festiwal 2010” w Szklarskiej Porębie oraz Desnej (Czechy), można od dziś podziwiać w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Tradycyjnie poplenerowa wystawa była organizowana w oddziale MK w Szklarskiej Porębie, Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Tym razem trafiła do stolicy Kotliny Jeleniogórskiej. – Muzeum Karkonoskie to taki przyczółek Szklarskiej Poręby – powiedziała do burmistrza Arkadiusza Wichniaka dyrektorka placówki Gabriela Zawiła. W wernisażu uczestniczył także Grzegorz Sokoliński, przewodniczący tamtejszej rady miejskiej. Przybył również poseł Marcin Zawiła.

Zebrani na początku obejrzeli film dokumentalny, który powstał podczas pleneru. Dowiedzieli się więcej o pracy artystów szkła. Z ekranu padły słowa, że szkło jest tworzywem niesfornym. O ile rzeźbiarz czy malarz może w pełni zapanować nad materią, z której tworzy, o tyle artysta szkła – niekoniecznie. Musi on szkło ujarzmić albo zdać się na kreatywną siłę przypadku, która sprawi, że jego dzieło będzie niepowtarzalne.

Wystawę otworzyli Gabriela Zawiła oraz Mariusz Łabiński, jeden z organizatorów pleneru. Podziękowali za udział w wydarzeniu artystom z Czech oraz Polski. G. Zawiła podkreśliła, że Muzeum Karkonoskie szkłem stoi. Wspomniała o największej kolekcji artystycznych wyrobów szklanych, z których najstarsze sięgają połowy XVII wieku. Wskazała także na stojącą w gablocie wazę z połowy XIX wieku upamiętniającą śmierć księcia Poniatowskiego.

Arkadiusz Wichniak i Grzegorz Sokoliński wręczyli później dyplomy za udział lub wspieranie pleneru, a tym samym – promocję Szklarskiej Poręby. Prócz twórców wyróżnieni zostali Gabriela Zawiła oraz Przemysław Wiater, kustosz oddziału Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie. Szef miasta pod Szrenicą podkreślił, że kurort odbudowuje swoje szklane tradycje, które przez lata – choćby poprzez likwidację Huty Julia – zostały mocno zaniedbane. Gabriela Zawiła podziękowała także za wsparcie Januszowi Guderowi, przedsiębiorcy, wręczając mu album o szkle.

Plener odbył się w dniach od 5 do 18 lipca w historycznych ośrodkach szkła na polsko-czeskim pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
797
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Awaria wody
 
Karkonosze
Mandat za namiot w parku narodowym
 
Aktualności
Karłowicza rozkopana – prace w toku
 
Aktualności
Pszczelarze proszą o wsparcie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group