• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 4:08
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 2418
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Plenerowe cudeńka ze szkła

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 15 października 2010, 18:38
Aktualizacja: Sobota, 16 października 2010, 22:39
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Najpiękniejsze dzieła, które powstały podczas letniego III Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego„Ekoglass Festiwal 2010” w Szklarskiej Porębie oraz Desnej (Czechy), można od dziś podziwiać w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Tradycyjnie poplenerowa wystawa była organizowana w oddziale MK w Szklarskiej Porębie, Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Tym razem trafiła do stolicy Kotliny Jeleniogórskiej. – Muzeum Karkonoskie to taki przyczółek Szklarskiej Poręby – powiedziała do burmistrza Arkadiusza Wichniaka dyrektorka placówki Gabriela Zawiła. W wernisażu uczestniczył także Grzegorz Sokoliński, przewodniczący tamtejszej rady miejskiej. Przybył również poseł Marcin Zawiła.

Zebrani na początku obejrzeli film dokumentalny, który powstał podczas pleneru. Dowiedzieli się więcej o pracy artystów szkła. Z ekranu padły słowa, że szkło jest tworzywem niesfornym. O ile rzeźbiarz czy malarz może w pełni zapanować nad materią, z której tworzy, o tyle artysta szkła – niekoniecznie. Musi on szkło ujarzmić albo zdać się na kreatywną siłę przypadku, która sprawi, że jego dzieło będzie niepowtarzalne.

Wystawę otworzyli Gabriela Zawiła oraz Mariusz Łabiński, jeden z organizatorów pleneru. Podziękowali za udział w wydarzeniu artystom z Czech oraz Polski. G. Zawiła podkreśliła, że Muzeum Karkonoskie szkłem stoi. Wspomniała o największej kolekcji artystycznych wyrobów szklanych, z których najstarsze sięgają połowy XVII wieku. Wskazała także na stojącą w gablocie wazę z połowy XIX wieku upamiętniającą śmierć księcia Poniatowskiego.

Arkadiusz Wichniak i Grzegorz Sokoliński wręczyli później dyplomy za udział lub wspieranie pleneru, a tym samym – promocję Szklarskiej Poręby. Prócz twórców wyróżnieni zostali Gabriela Zawiła oraz Przemysław Wiater, kustosz oddziału Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie. Szef miasta pod Szrenicą podkreślił, że kurort odbudowuje swoje szklane tradycje, które przez lata – choćby poprzez likwidację Huty Julia – zostały mocno zaniedbane. Gabriela Zawiła podziękowała także za wsparcie Januszowi Guderowi, przedsiębiorcy, wręczając mu album o szkle.

Plener odbył się w dniach od 5 do 18 lipca w historycznych ośrodkach szkła na polsko-czeskim pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kkkkk 15-10-2010 20:58
Co ma dzisiaj Szklarska ze szkłem?A no tylko cudeńka z pleneru.Lepiej nie wspominać jak cudnie rozpiieprzono tu kilkusetletnie tradycje szklarskie.
~Randka 16-10-2010 23:51
Widzę zainteresowanie gości - sa tam tez ludzie z Rotary klub - ciekawe co wymysla z tymi cudeńkami , może wyłożą banknoty i odrodza w regionie przemysł szklarski z tradycjami , dzisiaj juz w opowieściach i historii.To jest znakomita wizja tez dla posla Zawiły.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group