Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 4689
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plener pod Pławną w cieniu głowy Cesarza

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 14 sierpnia 2008, 13:10
Aktualizacja: 19:53
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu artystów z Polski i zagranicy przebywa w okolicach Pławnej, w farmie Darka Milińskiego, gdzie pośród niezapomnianych pejzaży i inspirującego klimatu „rodzą się” okazjonalne dzieła sztuki. W tle pleneru powstaje pierwszy w regionie pomnik Napoleona Bonapartego!

Sierpniowy plener artystyczny odbywa się w malowniczym Gościszowie już po raz 14. Ma swoich stałych bywalców, jak i nowych gości, którzy – zarażeni magią miejsca – już obiecują, że wrócą tu na kolejne tego typu wydarzenie.

– Artyści przebywają u nas od niedzieli – mówi gospodarz pleneru Dariusz Miliński. – Impreza nie ma jakiegoś wiodącego tematu. Każdy szuka dla siebie własnych inspiracji i twórczo spędza czas – dodaje.

Są malarze, rzeźbiarze, rysownicy i wszyscy, dla których atmosfera, jaką wytwarza Pławna i jej Mistrz, znaczą coś więcej niż tylko ulotną przygodę. Na farmie znaleźli gościnę, dach nad głową, ciepłe jedzenie i wiele innych wrażeń. Odpłacają się za to dziełami sztuki, które powstają podczas wydarzenia.

Jest jeszcze za wcześniej, aby mogli się czymś pochwalić. Plener twa do 24 sierpnia i zostanie zakończony wystawą dzieł, które powstaną właśnie w Pławnej.

– Urodziłem się w Cieplicach, gdzie przez lata mieszkałem. Teraz żyję w Katowicach. Przyjechałem tu pierwszy raz dzięki znajomości z Darkiem, którego poznałem podczas wspólnej wystawy – powiedział nam Janusz Różański, malarz. – Na razie jeszcze myślę nad obrazami, rodzą się one w mojej głowie – dodał.

Beata Kolba i Leszek Trawiński są już na plenerze po raz siódmy. Pani Beata rysuje akty, pan Leszek maluje abstrakcyjne pejzaże. Wszystko to w pracowni urządzonej na poddaszu ogromnej stodoły, na które trzeba się wspinać po krętych schodach. Wszystko zanurzone jest w dziełach samego Milińskiego, którego obecność widać tu na każdym kroku.

Sam Mistrz też nie próżnuje. – Kończę właśnie cykl o legendach karkonoskich, który będzie można obejrzeć we wrześniu, podczas wystawy w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze – mówi Darek Miliński.

Innym wielkim dziełem, które powstaje w Pławnej, jest wielki posąg Napoleona. Cesarz przebywał w Lwówku i okolicach w 1807 roku. O tym ma przypominać pomnik, który stanie nieopodal Zamku Legend Śląskich w Pławnej Dolnej. Póki co rzeźbiarze pracują nad modelem cesarskiej głowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 14-08-2008 20:04
...Napoleon Bonaparte byl mezczyzna.Jestem strasznie ciekawa..czy Darek Milinski go DOKLADNIE "zrobil"...
~jelpi 14-08-2008 23:14
Darek akurat ma roboli którzy to robią:) także prosze się nie martwić Darkowi nikt nic nie zarzuci, chyba mało klientów jest w zamku skoro podczas otwarcia w/w imprezy na której byłem pobierano opłaty za samo...wejście na plac!!! Cena tż była ciekawa...10 PLN dorośli i 7 PLN dzieci, atrakcją jest kilka lalek na sznurkach, spodziewałem się większej "bomby". Ale największą atrakcją cieszył się chyba pobliski sklep:) jeszcze 3 jelenie i teren zacznie stawać się zagracony, pomysł sam fajny tylko dzieci szybko się nudzą i nie miło to wygląda jak co parę metrów słychać: kasa, płatne, tyle i tyle. Wydaje mi się, ze Darek kiedyś robił wiele rzeczy od serca teraz zaczął się czas biznesu i kapuchy. Szkoda a jednak to widać na każdym kroku.
~rex 29-12-2008 10:15
Nie chce się wierzyć,że cos takiego istnieje w XXI wieku. !! Nabrać tylu ludzi na "pseudo sztukę".? Zamki i glino ludy to obraz wieków ciemnych takich jak głowa autora. Widać braki w edukacji pokrywane chamstwem, arogancją i brakiem kultury.Komu potrzebny jest taki zamek w centrum Pławnej??Obudź sie człowieku kto Ci zezwolił na taką dewastacje krajobrazu?Masz tylko łeb do biznesu ale szybko się na Tobie poznają,nie buduje się zamków na lodzie.Szkoda tylko ogłupiałych "uczniów",i dzieci,którym w świetle reflektorów "mistrz" robi wodę z mózgów.
~goscino 5-08-2012 11:48
poza tym nikt tam gosciny za darmo nie znajdzie...co za bzdury i propaganda. Plawna to bajkowe miejsce bajka przykrywa poj...nie tego czym na co dzien \\\"MIstrz\\\"raczy swoich uczniow - roboli, ktorym z chciwosci nie placi. Sam zreszt apowtarza w kolko, ze jest chybtry jak Zyd....poj...ne miejsce

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group