Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6893
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plac Ratuszowy bez ciszy nocnej?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 lipca 2010, 7:31
Aktualizacja: Piątek, 30 lipca 2010, 7:47
Autor: Angela
Fot. TEJO
Wiele miast turystycznych chce iść w ślady europejskich sąsiadów, którzy wydzielili strefy wolne od ciszy nocnej lub takie, gdzie obowiązuja ona krócej. Tak jest np. w Sopocie. Władze Gdańska o zmianę przepisów proszą natomiast parlamentarzystów. Nie jest wykluczone, że podobnie będzie na jeleniogórskim Rynku.

Echa sprawy sądowej, którą wytoczono dwa lata temu studentom za przedłużenie koncertu i zakłócenie ciszy nocnej mieszkańcom placu Ratuszowego już ucichły. Ale jeleniogórzanie mieszkający w Rynku nie będą mieli „cichego” życia po godz. 22. Być może stanie się tak w przyszłym roku.

Projekt zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości został skierowany do sejmowej komisji Przyjazne Państwo. Zakłada on m.in. opóźnienie ciszy nocnej oraz wydzielenie stref, gdzie mogłaby być ona znoszona. Godzinę, od której obowiązywała by cisza nocna, określałby natomiast administrator lub właściciel budynku, a na wybranych ulicach w centrum, władze miasta. Zapytaliśmy więc wiceszefa Jeleniej Góry, czy po wprowadzeniu tych zmian w życie, Plac Ratuszowy stanie się właśnie taką strefą wyłączoną z ciszy nocnej?

– Z tego co wiem, skrócenie ciszy nocnej lub jej zniesienie miałoby obowiązywać po podjęciu przez radę miasta stosownej uchwały. W tym roku z pewnością czegoś takiego w Jeleniej Górze nie będzie. Najwięcej imprez odbywa się na wakacje, a jeleniogórscy radni są obecnie na urlopach, więc podjęcie jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie byłoby fizycznie niemożliwe – mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

– Poza tym miałoby to sens i byłoby to potrzebne w momencie, kiedy miasto organizowałoby długie i cykliczne imprezy. Jeśli ustawa zostanie zmieniona, decyzję o zniesieniu czy ograniczeniu ciszy nocnej będzie podejmowała za rok nowa rada miasta. Nie będzie to jednak łatwa decyzja. Warto przy tej okazji zadać sobie pytanie o akceptację takich zmian przez mieszkańców Placu Ratuszowego. Rozwiązanie jest jednak warte zastanowienia – dodaje M. Sajnog.

Mieszkańcy warszawskiej Starówki, którym pomysł poddano pod dyskusję, twierdzą, że są skłonni zgodzić się na takie rozwiązanie, ale pod warunkiem zmniejszenia czynszu, bo krótsza cisza nocna obniży ich komfort mieszkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~Obywatel 29-07-2010 7:46
No to się mieszkańcy ucieszą gdy będą musieli zamykać okna by móc się wyspać w te upalne dni i nie wysłuchiwać pijackiego zawodzenia.
~tomekkk 29-07-2010 8:17
Pomysł oczywiście jak najbardziej trafny (bo niedorzeczne jest aby centrum miasta wymierało o 22:00), jednak głośne sprzeciwy mieszkańców zamieszkujących Plac Ratuszowy skutecznie zredukują zapędy zwolenników przesunięcia ciszy nocnej, o ile nawet nie zablokują zmian. Na moje oko powinna być możliwość przesiedlania ekstremalnych konserwatystów, coś na wzór wykupu ziemi pod autostradę - wyższy cel ogółu jest ważniejszy niż "widzimisie" wygodnickich. Pozdrawiam (i z niecierpliwością czekam na ew. zmiany)!
~logika 29-07-2010 8:29
Oczywiscie w innych miastach gdzie istnieja takie strefy, w budynkach dookoła znajduja sie sklepy i pomieszczenia gospodarcze, nie mieszkania. Mialem watpliwa przyjemnosc spedzic 25lat w okolicy placu ratuszowego... nie pospisz z otwartym oknem naprawde... powodzenia
~Jano 29-07-2010 8:48
a nasz stadion świeci pustkami ,nic a nic tam się nie dzieje no ale w rynku można hałasować do woli ,przecież p.Obrębalski w rynku nie mieszka to niby co go to obchodzi ,dobrze że już niedługo wybory ,ludzie pokarzą temu panu gdzie jest jego miejsce i całego tego PO dziadowa ,zamiast wziąść się do uczciwej roboty to funduje mieszkańcom placu ratuszowego wrzaski pewnie do białego rana ,tym którzy podatki płacą pracując na tych darmo zajadów z magistratu aby mogli się spokojnie wyspać ,no ale co to obchodzi wielce szanownych naszych radnych ,ale my w wyborach przypatrzymy się co niektórym i pójdą na zasłóżony śmietnik POlityczny
~mieszkanka 29-07-2010 8:53
Pomysł dobry. Sądzę, że miasto mogłoby zyskać na tym, może wreszcie zaczęło by się cos dziać na rynku. W innych dużych miastach np.we Wroclawiu bez przerwy odbywaja się jakieś imprezy na rynku, często do późnych godzin nocnych i jakoś nikt nie protestuje. Fajnie by było, gdyby w Jeleniej chociaz w weekendy można by bylo wyjść wieczorem do rynku i zobaczyć coś więcej niż umierające miasto. A jak mieszkańcom to przeszkadza, to niech sie przeprowadzą na wieś lub do lasu...tam to cisza aż gryzie w uszy :)
~ 29-07-2010 8:57
Rozwiązanie jest proste ,wysiedlić mieszkańców z Placu Ratuszowego do baraków , do woli zakłócać cisze nocną bawiąc się i popijając wyśmienite trunki.
~mieszkanka 29-07-2010 9:01
Pomysł dobry. Sądzę, że miasto mogłoby zyskać na tym, może wreszcie zaczęło by się cos dziać na rynku. W innych dużych miastach np.we Wroclawiu bez przerwy odbywaja się jakieś imprezy na rynku, często do późnych godzin nocnych i jakoś nikt nie protestuje. Fajnie by było, gdyby w Jeleniej chociaz w weekendy można by bylo wyjść wieczorem do rynku i zobaczyć coś więcej niż umierające miasto. A jak mieszkańcom to przeszkadza, to niech sie przeprowadzą na wieś lub do lasu...tam to cisza aż gryzie w uszy :)
~hymek 29-07-2010 9:06
Krakowska starówka posiada podobną mentalność jak nasza Jeleniogórska, gdyż tam też od 22 do 6 rano jest ścisła cisza nocna. Przez którą niestety najwięcej cierpią sklepikarze i bary na starówce gdyż przed 22 muszą zwinąć ogródki piwne sprzed nosa :D Ale tak to jest jak się mieszka w mieście dla Staruszków a nie dla studentów :D Bo znowu Wrocław to już inny świat, tam miasto nie śpi a ciągle czuwa ;> Pozdrawiam
~ciulzpo 29-07-2010 9:35
no a czy to trudne jak pijaki z PO spotkająsię pod lasem i tam morde mogą dzrzeć do woli. a staruszkowie to na działkach sobie biesiadują. a można kul. się bawić tylko trzeba mieć pieniądze bo te dziady psełdo studenci to ni kulkury ni pieniędzy
~sssasss 29-07-2010 9:41
nie ma szans ta ustawa :) . Poza tym mieszakmy w POLSCE to tak juz jest . Jak hałasujesz sam to chcesz szaleć do rana ale jak sąsiad usłyszy to od razu dzwoni na POLICJĘ hahahahahaha CO KRAJ TO OBYCZAJ :)))))))
~CH.W.D.P. 29-07-2010 9:42
Obywatelu,A TY PODOBNO BEZROBOTNY JESTEŚ OD DŁUŻSZEGO CZASU... CO TO SIĘ DZIEJE Z TOBĄ?? ROBIĆ CI SIĘ NIE CHCE, CZY NIC NIE UMIESZ I CIEBIE NIKT NIE CHCE??
~LOKOM 29-07-2010 9:44
Pomysł może i dobry, tylko pewnie jak zwykle wykonanie będzie do bani. Jestem mieszkańcem Placu Ratuszowego i jestem skłonny zgodzi się na zniesienie ciszy nocnej na Placu bo miasto zaczyna się zmieniac na wioche zabitą dechami. Tylko czy władze mają zamiar jakoś zrekompensowac mieszkańcom cało nocne zakłucanie spokoju??? albo niech niech miasto wysiedli mieszkańów gdzieś w spokojniejsze miejsce albo chociaż niech wymieni mieszkańcom okna, bo te stare poniemieckie wpadają w taki rezonans nawet wtedy kiedy przez plac przejezda jakies auto... Niech nasz prezydent tez weżmie pod uwagemieszkańców Placu Ratuszowego
~Nikita 29-07-2010 10:03
Bardzo dobry pomysl! W okresie letnim rynek musi "zyc" cala noc- to przyciaga turystow i nabija kieszenie wlascicieli sklepow,barow,restauracji.
~OLO 29-07-2010 10:50
tyle tylko ze Jelenia Góra jest miastem pseudo turystycznym
~CH.W.D.P. 29-07-2010 11:58
KTOŚ WIE MOŻE, CZY W LAS VEGAS JEST CISZA NOCNA NA ICHNIM PLACU RATUSZOWYM??
~Zdzich 29-07-2010 11:59
Jak ktoś się pchał do mieszkania w takim miejscu to chyba wiedział na co się pisze, prawda? Oczywiście z normalnymi ludźmi można pójść na kompromis np. poprzez wymianę okien czy na wzór warszawiaków obniżyć czynsz, ale tutaj głównymi mieszkańcami placu są stare dewoty, którym nic nie przetłumaczysz, bo one i tak swoje wiedzą, one z tego nie korzystają i im nie przeszkadza, że Jelenia Góra wygląda jak jakieś wymierające miasto. I właśnie przez taką grupą ludzi Jelenia Góra wygląda tak jak wygląda. W niektórych miastach można normalnie posiedzieć przy piwie etc, a tutaj przy piwie to tylko przed domem albo na balkonie. P.S. Nie mówię tutaj, żeby tolerować pijaków, którzy awanturowaliby się o 1 w nocy, bo takich powinno się zabierać, tylko o kulturalnym wypiciu piwa, spotkaniu się ze znajomymi w ogródkach, od czasu do czasu jakaś impreza na placu.
~....l 29-07-2010 12:06
w koncu.. nareszcie..:) Promocja miasta sie promuje..:) chociaz raz cos pozytecznego zrobi, :) niech zyja wybory!!!!!
b_jg 29-07-2010 13:21
Pomysł dobry ale lepiej byłoby go wprowadzać stopniowo, tzn. zarządzić ciszę od 24.00 w tyg., a w weekendy od 2.00. I dźwiękoszczelne okna równieź zdałyby tu egzamin.
~jelel 29-07-2010 13:25
wkacje, potem świeta i wybory, kiedy nasi radni mają pracować?
~ 29-07-2010 13:26
Ja z chęcią się zamienie na mieszkanie w części Pl.Ratuszoowego /mam 60 m2/i nie bedzie mi przeszkadzać wydłużona strefa hałasu...
~maska 29-07-2010 14:42
No cóż, już Lenin mówił, że niektórymi nie warto zaczynać dyskusja, ale cóż. Na Rynku nie mieszkają tylko stare dewoty. A jeśli nawet to ich światopogląd nijak ma się do chęci wypoczynku. Ryki na Rynku to nie rozwój kultury tylko chamstwa. Pijane dziwki radośnie ryczące jakby je ktoś przed chwilą złapał za kuciapę i młotkowa muza to naprawdę nie jest kultura. Dochody właścicieli knajp też nie są najważniejsze. Te "dewoty" mieszkania na Rynku otrzymały wieki temu. Pewnie chętnie przeprowadziłyby się tam gdzie cisza dzwoni w uszach ale czy naprawdę mają takie możliwości? I dlaczego mają dojeżdżać z jakiegoś Rząśnika czy innej takiej metropolii do swoich lekarzy, do rodziny? Tylko po to mają skazywać się na wygnanie żeby pijana tłuszcza mogła rządzić Rynkiem?
~CH.W.D.P. 29-07-2010 15:02
JEST CISZA W LAS VEGAS??
~ 29-07-2010 15:21
Zapraszam w okolice przystanku autobusowego przy ul. Wyczółkowskiego, gdzie lokalna młodzież zrobiła sobie miejsce spotkań i imprez po godz. 22.00 Mieszkańcy mają DOŚĆ!!!! Chyba wolałbym Plac Ratuszowy a nie ciągłe " darcie mordy" bez powodu...
~dzasti 29-07-2010 15:46
CHYBA KOGOS POGIEŁO I TO SOLIDNIE!!! BRAKUJE JESZCZE TEGO... JAK MIASTO ZAOFERUJE NAM LOKUM ZDALA OD BEZNADZIEJNYCH IMPREZ I WRZESZCZACYCH OCHLAPUSÓW DO RANA, TO POGADAMY!!! BWZNADZIEJNY POMYSŁ NIKT NIE MYSLI O NAS ZE RANO DO PRACY, SA MAŁE DZIECI CZY STARSZE OSOBY!!! ;Tego kto to wymyslił bym skopala po klejnotach!
~ 29-07-2010 16:08
W LAS VEGAS CISZY BRAK!!!
~ 29-07-2010 16:11
tak ,tak sam pójdę kniape drzeć
~Cicha woda 29-07-2010 16:13
Popieram Maskę w 100%! Co do wymierania "miasta", to nie jest wina mieszkańców placu ratuszowego, tylko urzędników z ratusza. A tak w ogóle, to kto te głupie komentarze pisze o wysiedlaniu- urzędnicy?
~w13 29-07-2010 16:29
pomysl moze i dobry we woclawiu gdzie jak ktos chce to moze sprzedac mieszkanie w rynku i z polowe ceny kupic np. na biskupinie ale u nas ceny mieszkan w centrum miiasta sa nawet nizsze niz w dzielnicach cichych i lepszych ps. zaden radny z okregu nr 2 nie zaglosuje za taka uchwala jestem pewien
~ 29-07-2010 16:39
Jak ludzie kupowali mieszkania na Placu to nie było mowy o pijackich wrzaskach do rana. Kosztem setek mieszkańców paru właścicieli knajp chce się dorabiać.
~struna 29-07-2010 16:56
Witam, moim zdaniem mieszkańcy pl.Ratuszowego jak chcą mogą odsprzedać mieszkania i wyprowadzić się. Nareszcie jest szansa na to że koncerty potrwają dłużej niż 2godziny! Do tej pory musieliśmy nacieszyć się imprezami bardzo krótkimi, ponieważ mieszkańcy się nie wyśpią... we Wrocławiu rynek jest najdroższym miejscem do zamieszkania, najwyższy czynsz i oczywiście ceny najmu od prywatnych 2x wyższe. Dlaczego? Ponieważ Rynek kojarzy się z centrum kulturalno-rozrywkowym a nie z cmentarzem na którym panuje grobowa cisza!!! Jestem za!!! Może JG w końcu odżyje, może wrócą młodzi ludzie do miasta i może będą mieli się gdzie pobawić!!!
~CH.W.D.P. 29-07-2010 17:05
PIŁEM WÓDKĘ NA FONTANNIE W NOCY... CHŁOPAKI Z MIEJSKIEJ PODJECHALI I W TEN TEKST: "CHŁOPAKI IDŹCIE PIĆ GDZIE INDZIEJ, BO SPOŁECZNIAKI DO NAS DZWONIĄ"... A CISZA BYŁA!!!
~do struna 29-07-2010 17:10
jak chcesz to bardzo chetnie odsprzedam Ci mieszkanie na Placu Ratuszowym 69m2 daje 200 tyś i możesz zabierac. a takna marginesie ceny mieszkan tu w rynku sa tak smiesznie niskie ze nawet psiej budy na uboczu nie kupisz wiec nastepnym razem zoientuj sie w temacie a dopiero puzniej pisz swje bzdurne komentarze
~ 29-07-2010 17:25
ŚMIECHU WARTE !!!!! CISZA NOCNA OBOWIĄZUJE A I TAK i...lE JĄ ZAKŁUCAJĄ .I TO TACY KTÓRZY W TRZECH JEDNO WINO WYPIJĄ I CAŁY ŚWIAT DO NICH NALEŻY. A IMPREZY W JELONCE TO MŻONKI !!!!!!!!!!!
~Iwan 29-07-2010 18:30
Do struna - Idiotów nie sieją, idioci tacy jak Ty się rodzą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
teessi 29-07-2010 19:48
Co innego zniesienie ciszy z powodu koncertu, a co innego zniesienie ciszy nocnej dlatego, że właściciele knajp chcą, aby lokale były czynne całą noc. Koncerty są sporadycznie - maksimum 2 -3 w miesiącu i jeśli tak by było, to byłoby dobrze. Pozwolenie na to, aby lokale czyli knajpy z wyszynkiem alkoholowym były czynne na okrągło, oznacza przyzwolenie na całonocne darcie japy na całego w majestacie prawa (i głośną muzykę ze wzmacniaczami), a wtedy nic nie będzie można z tym zrobić. Nie ma co porównywać malutkiego placu Ratuszowego do kolosalnego Rynku wrocławskiego, gdzie równocześnie mogą grać dwie grupy muzyczne i jedna nie będzie przeszkadzała drugiej. Koncerty bywają rzadko, a hałasy nocne pijanych będą co noc. Sens ma każdorazowe zniesienie ciszy gdy będzie jakiś koncert w Rynku, ale nie pozwolenie na całonocne hałasy KAŻDEJ NOCY.
~ 29-07-2010 20:16
Mi pomysł się podoba, to makabra kiedy już o 18 wszystko jest zamykane, knajpy maks do 22.. horror... a w lokalach mieszczących się przy Placu Ratuszowym nie ma chamstwa i obłudy, jest spokój i nie sądzę by przeszkadzało to mieszkańcom
teessi 29-07-2010 20:28
Niektóre lokale są bardzo klimatyczne, np. METAFORA, ale pomyślcie, czy chcieibyście mieszkać nad ATRAPĄ?;-)
Plac_Ratuszowy 29-07-2010 20:57
Brawo wreszcie coś będzie się działo !! A jeśli moje mieszkanie straci wartośc przez taka decyzje Miasta pozwę ich do sądu o wyrównanie straty wraz z odsetkami hahhhahaaahah
~madlen 29-07-2010 21:03
no jakis pomysł mający ręce i nogi... :) nareszcie!
Plac_Ratuszowy 29-07-2010 21:03
Jeśli będzie można ryvczeć pijakom w nocy na Placu to ja pisze do Ojca Rydzyka o zgode iwystawiam kolumny na parapet i puszczam audycje z nabożeństw hahhahhah i zobaczymy hahhahahah ale będa jaja wreszcie bedzie wesoło ........
~ 29-07-2010 21:44
jeśli coś sie w naszym mieście dzieje jest bojkotowane przez mieszkanców pl. kiedy nie dzieje się nic narzeka cała JG. a ze nudy, a ze miasto umiera.... moim zdaniem mieszkańcy Pl. mogli by sie troche zastanowić.... imprezy są stosunkowo rzadko młodzi ludzie nie mają gdzie sie spotkać, wyszaleć pobawić na koncertach bo mieszkańcom przeszkadza... stopery w uszy i można przespać taką noc spokojnie. to zaraz odezwą sie głosy ze gorąco i takie tam... sa w sprzedaży wentylatory... na wsyztsko jest rozwiązanie.... Ale nie lepiej narzekać ze młodzież jest nieokrzesana, rozrabia, i robi inne złe rzeczy... ROBI BO SIĘ JĄ STOPUJE W KAZDY MOŻLIWY SPOSÓB. ktoś wyżej napisał mądre słowa... wykupiony teren i na nim organizować koncerty i spotkania... a mieszkańcy pl. niech sobie siedzą w oknach i oglądają PUSTY Ratusz.
~hh 30-07-2010 1:25
Komu hałasy na Pl.Ratuszowym przeszkadzają, to ul.Lwówecka CZEKA ! Uwentualnie Powst. Śląskich lub Nadbrzeżna - DO WYBORU !!
teessi 30-07-2010 6:57
Pod hotelem MERCURE jest PIĘKNY DUŻY PLAC. Dlaczego tam nie organizuje się koncertów?
~ 30-07-2010 7:28
CZY DLATEGO, ŻE TO PRZESZKADZAŁOBY GOŚCIOM HOTELOWYM?
ebee 30-07-2010 13:10
To normalne, że duże miasta, kurorty, uzdrowiska maja tzw życie nocne. Wrocław, Kraków, Zakopane, Międzyzdroje. tam są knajpy, koncerty, nocne sklepy. Nikomu to nie przeszkadza, a miasta zarabiają na gościach i turystach. Ale są też tzw. zaścianki, jak np Wleń, Świerzawa, Jelenia Góra, gdzie prawidła są inne. Brak Parkingów, ulice obstawione zakazami i upierdliwa Straż Miejska omijająca meneli i gorliwie karząca turystów, ze wszystkiego niezadowoleni mieszkańcy głównie ci bezrobotni.....EBEE
teessi 30-07-2010 19:05
Ebee, porównaj plac wrocławski z naszym ryneczkiem! Kiedyś pan Kazimierzp z tego forum o tym pisał. Chodzi o to, że na naszym jest swego rodzaju studnia dźwiękowa, która wzmacnia jeszcze bardziej te wszystkie hałasy. Odpowiedz sobie na pytanie, czy Ty sam chciałbyś mieszkać nad Atrapą.
~CH.W.D.P. 30-07-2010 23:01
NO...
~JA 31-07-2010 16:58
witam Jestem mieszkańcem placu. Podejrzewam że każdy normalny człowiek ma podobne spostrzezenia. Powiem tak policji w nocy nie ma . Nie ma strazy miejskiej. Są za to bandziory , okropne wyjce i ich chory repertuar, poborowi którzy na głos wydzierają sie słowami na K. i H.i je... policje. Poza tym młodociani narkomani ktorzy na środku ulicy płaczą i zawodzenia chyba gwałconych kobiet?? (tylko tak to można nazwać i nie przesadzam tu i sam nieraz myśle co się dzieje czy nie wezwać policji?? czy napewno nikt tam nie jest molestowany i nie potrzebuje pomocy???) Patologia niestety jest i jest jej dużo w naszym mieście tylko skąd mają pieniądze ??Duza czesc pewnie wraca z wysp i tu pokazują jakie z nich "paniska' Gdy otwieram okno co noc widzę jakąs bijatyke którą nagrywam i potem mam ubaw. Nie ma tygodnia gdy nie widzę jakiejś bijatyki. Jak ostatnio szlo ponad 30 obszczymurków. Jeden mowi do drugiego choć jeszcze k... na jednego tamten mówi ze ma dosyć to ten go uderzył. Potem cała dzie
~mieszkanka 3-08-2010 19:40
Nie polecam mieszkać na Pl. Ratuszowym. Nocne burdy, hałasy.. A ludzie chodzą do pracy, mają małe dzieci. Poza tym ciężko zaparkować. Już nie mogę doczekać się wyprowadzki. Popieram - na PL. Ratuszowym tylko biura, a imprezy wtedy sobie mogą być do rana.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group