• Poniedziałek, 16 lipca 2018
  • Godz. 16:37
  • Imieniny: Benedykta, Benity, Eustachego, Mariki
  • Czytających: 6211
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

PiS ma pomysł na oszczędności w kulturze

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 10 stycznia 2018, 9:12
Aktualizacja: Piątek, 12 stycznia 2018, 6:46
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą ograniczyć wydatki związane z administracją w kulturze i poprawić jakość wydarzeń kulturalnych w mieście. O tym, że – w oparciu o badanie DNA Miasta – instytucji kultury w naszym mieście jest zbyt wiele, pisaliśmy już wielokrotnie. Ostatnio prezydent chciał częściowo zmienić ten stan, ale radni proponują, aby zabrać się do tego solidnie.

W grudniu 2017 r. prezydent Jeleniej Góry zaproponował, aby połączyć Muzeum Hauptmanna z Muzeum Przyrodniczym, a Przystań Twórczą - Cieplickie Centrum Kultury włączyć w strukturę Miejskiego Domu Kultury Muflon w Sobieszowie. Pomysł ten nie znalazł uznania wśród radnych, bowiem to oni mają kompetencje do takich zmian.

Radni Prawa i Sprawiedliwości proponują dalej idące zmiany, które mają przynieść kilka milionów oszczędności. Chodzi o stworzenie jednej dużej jednostki kultury na bazie Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Osiedlowego Dom Kultury, Przystani Twórczej - Cieplickiego Centrum Kultury, Miejskiego Domu Kultury Muflon, Biura Wystaw Artystycznych oraz Młodzieżowego Domu Kultury. - Warunkiem jest realizowanie przez tę jednostkę dużych imprez, zamiast setek małych, o których mało kto wie - powiedział Rafał Szymański, przewodniczący Komisji Kultury. Jako przykład imprezy, która mogłaby zaistnieć w różnych częściach miasta podał Krokus Jazz Festiwal, którego główne wydarzenia nadal odbywałyby się w JCK przy Bankowej, a mniejsze działania takie jak warsztaty muzyki jazzowej, fotografii estradowej, warsztaty dla dziennikarzy muzycznych w pozostałych częściach miasta, aby cała Jelenia Góra żyła danym wydarzeniem - tłumaczy radny z Prawa i Sprawiedliwości.

Rafał Szymański zapewnia, że połączenie jednostek kultury dałoby kilkumilionowe oszczędności. - Pani skarbnik powiedziała, że wykonanie takiego połączenia może przynieść oszczędności pokrywające w znacznej mierze dziurę w oświacie - powiedział radny. - Mówimy tu o kilku milionach, bo wiąże się to z centralizacją zamówień, ograniczeniem administracji, a jednocześnie z poprawą jakości kultury - podkreślił szef Komisji Kultury.

Podobnie działa Książnica Karkonoska, która ma swoje filie w różnych częściach miasta, dzięki czemu nie ponosimy kosztów osobowych związanych z osobnymi dyrektorami, księgowością itd. Pomysł zapewne spotka się z oporem środowiska, lecz należy rozważyć, czy koszty osobowe administracji korzystnie wpływają na jakość wydarzeń kulturalnych, czy może te środki będą lepiej spożytkowane w inny sposób?

Dla przykładu, w miastach o podobnej liczbie mieszkańców jak Nowy Sącz czy Konin, na kulturę przeznacza się ok. 6 milionów złotych (w Jeleniej Górze 17 milionów złotych). Dodatkowo podjęto już działania zmierzające do przekazania Muzeum Hauptmanna pod zarządzanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu Miasto może zaoszczędzić kolejne 500 tys. zł, a muzeum nadal pełniłoby swoją funkcję w połączeniu z podobną placówką w Szklarskiej Porębie, która tak jak Muzeum Karkonoskie, jest własnością urzędu we Wrocławiu.

- Jeżeli jest pomysł, żeby połączyć te wszystkie instytucje, to dość radykalne, ale rozmawiajmy - deklaruje Marcin Zawiła.

Czytaj również

Komentarze (87) Dodaj komentarz

~człek 10-01-2018 11:45
Dziękuję Wam Radni za troskę o finanse Jeleniej Góry. Ale tym samym potwierdzacie że te 10 milionów które teraz chcecie zaoszczędzić - przez trzy lata marnotrawiliście. Czyli 30 milionów w piach za Waszym przyzwoleniem. Czy ta pobudka na koniec kadencji nie za późno? Ale lepiej późno niz nigdy powodzenia
~fachowcy od mącenia ludziom 10-01-2018 14:10
do: ~człek (11:45)
Odczep się od radnych. Projekt budżetu proponuje Prezydent. Tyle w tej kwestii.
~ret 10-01-2018 21:34
do: ~fachowcy od mącenia ludziom (14:10)
Budżet opracowuje komisja budżetowa, projekt przedstawia prezydentowi, a ten radnym. Radni zatwierdzają budżet, a prezydent jest jego wykonawcą ! Na obecny rok członkowie komisji budżetowej zagłosowali... przeciwko projektowi, który sami opracowali!!!
~Jest pomysł jeszcze lepszy 11-01-2018 11:15
do: ~fachowcy od mącenia ludziom (14:10)
Jak naprawdę chcecie oszczędności to połączcie wszystkie szkoły podstawowe razem. Jedna dyrekcja, jedna księgowa, jeden administracyjny... To będzie oszczędność
~kac moralny 11-01-2018 20:44
do: ~ret (21:34)
A może ktoś powiedzieć kto jest w składzie Komisji Budżetowej i dlaczego tych pomysłów które jak czytam są , nie były zgłaszane wcześniej i nie znalazły się w racjonalizacji finansów miasta .
~ 10-01-2018 11:59
nie lubię Pisu ale Pan radny przedstawił sensowną propozycje. Pieniądze powinne być kierowane na konkretne projekty artystyczne a nie administracje,ochronę,sprzątanie i przerosty zatrudnienia.
~ 10-01-2018 14:10
do: ~ (11:59)
Planowana dotacja na działalność bieżącą instytucji kultury to ok. 14,3 mln zł (dodatkowo ok. 2,5 mln. na inwestycję w Teatrze). Mowa o 11 instytucjach - Teatrze Norwida, Teatrze Animacji, BWA, Książnicy, JCK, ODK, MDK, Przystań Twórcza, Muflon, Muzeum Przyrodnicze, Hauptman (wymieniam, bo Szymański mówi o kilkunastu milionach zł /dla 11 placówek/, a wymienia tylko kilka - nie wspomina o Muzeum i obu teatrach które mają największy udział w dotacji… niedopatrzenie czy manipulacja?...). Te wszystkie instytucje w ramach dotacji organizują setki imprez, spektakli, zajęć edukacyjnych, wystaw, stałych zajęć w pracowniach, itp., z których korzysta tysiące uczestników rocznie - z wyjątkiem radnych PIS, którzy jak rozumiem proponują likwidację tej działałności. Szymański z PIS twierdzi, że można obciąć dotację o „kilka milionów” oszczędności na „dyrektorach, księgowych”, itd… tych dyrektorów i księgowych musiałoby być grubo ponad 100, by osiągnąć takie „oszczędności”... Wprowadza też w błąd: dotacja dla 2 teatrów i Książnicy to 9 mln zł z tych 14,3 mln… Na pozostałe 8 instytucji kultury, które Szymański chciałby łączyć zostaje ok. 5 mln… i to na tych 8 placówkach chciałby zaoszczędzić „kilka milionów”? Większej bzdury i manipulacji dawno nie słyszałem. Jeśli PIS chce zlikwidować kilka instytucji kultury, niech nie boi się tego przyznać, a nie mydli ludziom oczy. No ale mamy przynajmniej zarysowaną wizję „kultury wg Pis”: kilka duuużych imprez w roku, dużo migających światełek i bardzo głośna muza – by aż w okolicznych gminach było słychać, jakie mamy kulturalne miasto.
~pisia 10-01-2018 14:35
do: ~ (14:10)
Nie liczysz wkładów własnych do projektów, wspólnych zamówień, rezygnacji z imprez z niską frekwencją. Podobny pomysł Zawiła chciał wprowadzić w szkołach i wtedy wszyscy klaskaliście.
~ 10-01-2018 15:05
do: ~pisia (14:35)
Ile zaoszczędzisz na wspólnym zamawianiu papieru do drukarki, mydła, itp. – kilka tysięcy zł rocznie? Rozwiń temat niskiej frekwencji – czy jeśli na zajęcia plastyczne chodzi 8-12 dzieci, to jest to niska frekwencja i należy je zlikwidować? Zresztą to nieistotne, podstawowa kwestia jest taka, że dotacja dla 8 (z 11 istniejących) instytucji kultury, które Pis chciałoby łączyć wynosi ok. 5 mln – i na tych instytucjach matematyczni mózgowcy z Pis chcieliby zaoszczędzić ‘kilka milionów zł” – umiesz odjąć od 5 milionów „kilka milionów”? Ile ci zostanie na działalność tych 8 instytucji - zero czy może „aż” milion? Sytuacji w kulturze nie można porównywać do oświaty, na którą przeznacza się 1/3 budżetu miasta, czyli ponad 130 mln zł. rocznie; jeśli już szukać paru milionów oszczędności, to łatwiej je znaleźć w 130 mln budżecie niż w kilkumilionowym.
~? 10-01-2018 15:07
do: ~pisia (14:35)
A ty nie liczysz pieniędzy z projektów które te instytucje do miasta ściągają dla restauracji, sklepów, hoteli, firm nagłaśniających, transportowych i wielu innych kontrahentów. Po połączeniu spadek będzie oczywisty.
~pisia 10-01-2018 15:26
do: ~? (15:07)
Kolejne trzy miliony oszczędności to wkład własny do Zameczku, który ani nie nadaje się na dom kultury (nieprzystosowany dla osób niepełnosprawnych, wpisany do rejestru zabytków, brak sali widowiskowej), ani nie dostał dofinansowania z Ministerstwa. Zameczek zostanie wykreślony z poprawionego budżetu.
~ 10-01-2018 17:11
do: ~pisia (15:26)
Co do Zameczku to się zgodzę - fajny, ale gł. przez brak dużej sali przynajmniej na 200-300 osób słabo się nadaje na tę funkcję; natomiast szukanie "oszczędności" na merytorycznej działalności jednostek kultury do bardzo zły pomysł.
~Może wcześniej trafi szlag 11-01-2018 11:09
do: ~ (17:11)
Zgadzam się. Ale trochę z innej beczki. PiS pod wpływem katolicko-solidarnościowego lobby zakończył prace nad zakazem handlu w niedziele.Od marca 2018 r. handlowe będą tylko dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i ostatnia. W 2019 r. zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 r. sklepy będą zamknięte w niemal wszystkie niedziele w roku. Jest jednak pocieszający wyjątek: w sezonie letnim - od czerwca do września będą otwarte punkty oferujące sprzęt rolniczy. W tej całej komicznej sytuacji, rodem z naszego Barei, szczególnego znaczenia nabierają instytucje kultury jako substytuty galerii handlowych. Jednak gnębi mnie myśl: czego teraz z kolei zakaże nam kler katolicki z PiSem i czy na tym kolejnym zakazie sie skończy.
~Jest pomysł jeszcze lepszy 11-01-2018 11:16
do: ~ (11:59)
Jak wyżej. Połączmy szkoły. Jedna dyrekcja a reszta na dydaktykę.
~Koja II 10-01-2018 12:03
Widać, że co poniektórzy Radni nie mają pojęcia o przepisach na podstawie których te instytucje funkcjonują! P. Skarbnik ma jak zwykle najwięcej do powiedzenia i to w sprawach na których zna się tyle co nic! Pieniądze "rozłażą" się gdzieś........ najlepiej to zlikwidować cała kulturę - ciemniakami najlepiej się zarządza. Taki jeden już był, który twierdził, że "wystarczy zniszczyć kulturę i nie będzie narodu"! POWODZENIA!!!!!
~hawk 10-01-2018 12:04
cyt: „Warunkiem jest realizowanie przez tę jednostkę dużych imprez, zamiast setek małych (...) aby cała Jelenia Góra żyła danym wydarzeniem“ POGIĘŁO WAS? Radni PIS chcą tak jak do 1970 r. - jak jeden program TV??? I pewnie zgodny z linią radnych PIS??? Jelenia Góra nie jest jednostką-odbiorcą kultury. Jednostek-mieszkańców Jeleniej Góry jest kilkadziesiąt tysięcy! I mają wielorakie i wspaniałe zainteresowania
~Szymański wart Kubickiego 10-01-2018 12:06
Mój ulubiony radny Szymański zaczął kampanię wyborczą od pouczania jak uwalić kulturę w naszym mieście. Prymitywny argument PiS: w Nowym Sączu jest tak ale dlaczego u nas jest inaczej,.. Rozumiem, że PiS szuka pieniędzy na nowe dzieła religijne. Z naszych miejskich pieniędzy oczywiście. Wcześniej Szymański kompromitował Radę i swoich wyborców w ogólnopolskich programach telewizyjnych plotąc na prawo i lewo, że wg niego zawartość wody w wodzie w Termach jest niewłaściwa. Kolejnym odkryciem radnego Szymańskiego było "znalezienie" dziury w górotworze nad Bobrem, przez którą wyciekały ścieki z mleczarni, bodajże. Myślę, że pomysły Szymańskiego na kulturę są tyle warte co wcześniejsze. Obrzydliwe jest to, że Szymański siedział cicho w radzie do czasu uwalenia przez dresiarzy i PiS budżetu naszego miasta. Teraz ni stad ni z owąd obudził się.
~pos 10-01-2018 21:42
do: ~Szymański wart Kubickiego (12:06)
A oni razem pawłowicz
~Koja II 10-01-2018 12:10
A co do ilości zatrudnionych - to proszę sobie sprawdzić ile to urzędników przybyło w ostatnimi czasy a jaki jest stan osobowy w w/w instytucjach! Niech oni się sami sobie przyjrzą. Może tak ktoś z Radnych da propozycję jak łączyć poszczególne stanowiska czy działy w Urzędzie dla oszczędności?
~Grzechu 10-01-2018 12:19
do: ~Koja II (12:10)
No wiesz...ale opozycja równiez ma dzieci i znajomych
~Grzechu 10-01-2018 12:18
Najwięcej miasto wydaje na administrację. Powinno się urealnić ich liczbę w zalezności do potrzeb. Za PRL w gospodarce centralnie sterowanej było 100 tyś urzędników, a teraz w gospodarce rynkowej mamy grubo ponad 500 tyś dodatkowo dostali komputery co raczej powinno ograniczyć ich ilość, poniewaz praca jest bardziej efektywna.
~ 10-01-2018 12:19
oj chyba pracownicy instytucji kultury poczuli się zagrożeni.
~Don 10-01-2018 12:30
Świetny pomysł. Koniec z badziewnymi imprezami za grube miliony!
~e tam 10-01-2018 12:35
Niech ktoś w końcu pokaże wyliczenia tych "oszczędności". Milionowych :). Bez wyliczeń to zwykły populizm. Oszczędności wynikające z połączenia kilku domów kultury to pestka w porównaniu z potrzebami oświaty i też redaktorze uwierzcie - nie uratują nawet jednego sezonu. To bzdet
~ 10-01-2018 12:37
o ile wszyscy w Jeleniej lubią jazz
~do Dona 10-01-2018 12:41
To znaczy, które wg niego są "badziewne"?
~ 10-01-2018 12:53
a co z muzeum jest ich kilka i co kazde ma dyrektora ksiegowosc
~Don 10-01-2018 13:04
Tylko muzeum przyrodnicze. Hauptmanna bierze Wrocław, muzeum szkła jest wojewódzkie.
~Don 10-01-2018 13:05
To teraz konkurs: wymieńcie jakie imprezy w Jeleniej Górze znacie poza Sylwestrem, Jarmarkiem Staroci, Krokusem, Zoomem, Teatrami Ulicznymi i Pestką?
~Brawo don 10-01-2018 18:28
do: ~Don (13:05)
I to jest chyba największy problem w Jeleniej Górze. Poza tymi "głównymi, cyklicznymi wydarzeniami" w między czasie nie dzieje się prawie nic... Są okresy w których jeżeli człowiek nie chce iść do teatru, to w sumie gdzie ma pójść ? Jak zachęcić młodych ludzi do zostawania w Jelniej? Jazz-em, nie rozśmieszajcie mnie. Takie małe miasteczka jak Lubań i Jawor organizują zdecydowanie więcej a jaki oni mają budżet ? No tak ale Jelenia Góra jest miastem jedynie wysublimowanej kultury dla dojrzałego człowieka :)
~A 10-01-2018 20:26
do: ~Brawo don (18:28)
Lepiej kultury imprezy to super ale widziałem kto poznalas dziewczyna. Co mam robi ze powiem twarz pięknie legendy bóg kosmos tajemnice
~pis 10-01-2018 13:11
Bzdura i jeszcze raz bzdura a Pan do szkoły ,szok ,że mamy tak zdolnych radnych i Panią skarbnik . A wybory za chwile brawo !!!!!!
~liana 10-01-2018 13:13
Jak Zawiła proponował reformę placówek kultury to wszyscy radni , Wrotniewski, Miedziński i cały PiS, byli przeciw, a teraz rzucają genialne propozycje. Piaskownica.
~Ada - ex jeleniogórzanka 10-01-2018 13:15
Wreszcie ktoś próbuje coś zrobić z tym zapyziałym miastem. Nie lubię pisu, ale wreszcie jakieś mądre propozycje. Pozdrawiam z Wrocławia.
~widok 3876 10-01-2018 13:38
Szanowni radni przecież nie zgodziliście się na łączenie instytucji kultury a było to w grudniu na sesji. Co do małych imprez o których mało kto wie - to po co Urząd miasta ma coś takiego jak kalendarz imprez, po co tam się umieszcza wszystkie wydarzenia, po co na stronach instytucji kultury jest zakładka do wydarzeń w Jeleniej Górze . Pewnie po co nam wystawy, wernisaże, prelekcje, warsztaty . Najlepiej byłoby gdyby były apele .. lub religijne imprezy. Kultura nie tylko wielkimi imprezami stoi a potem będziecie pisać , że w mieście nic się nie dzieje.
~widoczny 15789 10-01-2018 13:58
Jassssna sprawa, prosty program. Wiodąca placówką kultury ma byc parafia. Tam wszystkie pieniążki należy przesłać z budżetu w dobre rączęta. Zero dokumentów i sprawozdań, zero faktur - żyć nie umierac!!!
~Maciejow 10-01-2018 14:07
Za dużo to w tym mieście jest kościołów...
~erka 10-01-2018 19:49
do: ~Maciejow (14:07)
Kościół na Morcinka to jakieś monstrum wołające o pomstę do nieba, wstyd i hańba zniszczyć piękny park dla molocha który będzie wiał pustkami i duchem świętym
~Czemuś biedny? Boß 10-01-2018 14:09
Nauczyciel dawnych dziejów nie musi być ekonomistą ale zawsze może skorzystać z ich wiedzy i talentu , pomysł dobry.
~to jest do opanowania !!! 10-01-2018 14:10
A co w tym temacie powiedzą kompetentni "fachowcy" z Wydziału Kultury z ramienia Miasta ? Ciekawe jakie oszczędności dla budżetu Miasta poczyniła przez kilkadziesiąt lat urzędująca p. Naczelnik : I. K. Najlepiej rządzić w mętnej wodzie, wtedy nikt nie patrzy na ręce. Zobaczymy, czy w tym roku Pan Brat Pani I. K.- psycholog od ochrony wszystkiego co Żywe - znowu w ramach Festiwalu Światła zrobi wykład za kilkanaście tysięcy. To już trwa wiele lat x 11 tysięcy ?!!!
~tzk tak 10-01-2018 14:12
Bo po cholerę pisiakom kultura?.Jak najwazżjsza chrystanizacja nas i Europy.
~Mat 10-01-2018 14:58
Porównywanie Konina do JG to już wtopa. Jelenia Góro nie daj się pisowskiemu walcowi. !!!!! To już wiecie jak byłoby w mieście gdyby pan Zet doszedł do władzy i PiS? To połączenie wszystkich w jedno to totalny absurd. To różne specyfiki i wymagania kadrowe nawet i oznacza totalną klapę dla wszystkich a oszczędności są zupełnie pozorne. Boże, chroń nas od PiS..... .Za chorą politykę rządu każą płacić nam..
~Zulu Gula 10-01-2018 15:08
Szymański zaprosi Martyniuka na wrzesień jeleniogórski oraz chór kościelny z Torunia... . PS. Uprzedzam Pana eS, że już dwadzieścia lat temu, trzeba było odwołać koncert zespołu disco- polo bo groziło przedsięwzięcie finansową klapą A w innych miastach na wschodzie byli gwiazdą. Takie to miasto jest proszę wysokich radnych PiS. I o tym macie pamiętać. I mam nadzieję, że nie wygracie wyborów.
rymcycymcy 10-01-2018 15:26
Zamiast wszystkich imprez kulturalnych zrobić coś DUŻEGO ! :) ...parę pomysłów się nasuwa, ale autocenzura mnie ..blokuje ! :)
Krzysiek Koziarski 10-01-2018 15:38
Usunąć finansowania partii? W Polsce
~rado 10-01-2018 15:39
a może zaoszczędzić na darmowych wejściówkach dla VIP-ów na wszystkie imprezy
~jerzy 10-01-2018 16:35
Komunistyczne myślenie, duże imprezy, marsze ze sztandarami i buła, parówa i piwo na zakończenie marszu to już przeszłość. Wyborcy to pamiętają i takie pomysły z czasów PRL-u będą pamiętali Panu Radnemu przy urnach wyborczych.
~ 10-01-2018 17:22
To co, za rok na Inaugurację Września zamiast Marcina Wyrostka - Zenek Martyniuk?!
~ 10-01-2018 17:38
lepiej by koryto rzeki uregulować przy przychodniach na zabobrzu żeby można zrobić kilka miejsc postojowych bo naprawdę nie ma gdzie parkować, przychodni przybywa a miejsc parkingowych mało
~ 10-01-2018 20:09
do: ~ (17:38)
A skoro już o korycie mowa, to kto rządzi w JG od 28 lat ? I co wyrządził ?
~ 10-01-2018 18:39
Zmiany nie tylko strukturalne ale również personalne to może poprawić stan jeleniogórskiej kultury.
~ 10-01-2018 18:43
O matko boska 17 mln, a miasto pustynia. Miasto zamordowane a my wydajemy worki pieniedzy na co ?
~Tosia 11 10-01-2018 19:38
do: ~ (18:43)
Matko Boska z dużej litery
~Słownik 10-01-2018 21:28
do: ~Tosia 11 (19:38)
Nie z dużej, tylko z wielkiej litery
~ 10-01-2018 18:44
Brawo PIS nareszcie ktos cos zaczol robic w tym miescie BEZPRAWIA KOLESI z PO-PSL SLD.
~ 10-01-2018 19:34
do: ~ (18:44)
Odczep się od SLD .
~opl 10-01-2018 21:38
do: ~ (18:44)
Za koalicji PO-PSL, czy wcześniej rządów SLD niektóre parafie dostały więcej pieniędzy na remonty i konserwacje zabytków niż teraz za kościelnego PiS, bo wszystkie środki idą na świątynię. Opatrzności lub do Rydzyka.
~Tosia 11 10-01-2018 19:36
Nie zapominajmy, że obok tzw wielkich imprez w domach kultury musi odbywać się codzienna praca środowiskowa. A więc kółka zainteresowań, zespoły muzyczne itp Niech te placówki tetnią życiem i będą blisko ludzi
~erka 10-01-2018 19:51
Lepiej kilka porządnych i fajnych imprez na większą skalę niż małe nic nie znaczące nudy nie wiadomo dla kogo
~jelegorzanin🃏 10-01-2018 20:38
Coz dodac fo tematu to tylko to co zaobserwowalem. Jelenia Gora miasto emerytow. Prosze bardzo . Mieszkam na zabobrzu II . 30 lat temu to w styczniu jak teraz o 5.30 rano jak wstawalo sie do pracy, to w 80 procentach sie swiatla palily. Ludzie zbierali sie do pracy , szkol. W 2018 obecnie tylko w 10 procentach pali sie swiatlo o tej godzinie. Obecni mieszkancy maja juz od 65-80 lat. W klatce dzgie mieszkam na 20 mieszkan to z 15 to emeryci. Im sa potrzebni lekarze , apteki , sklepy ala biedronka. Miasto powinna pomyslec o takich wiekowo mieszkancow i ich potrzebach. Mlodzi powinni szukac szans zycjowych gdzie indziej . Czy sie komus podoba czy nie to miasto emerytow.
~ 10-01-2018 21:06
do: ~jelegorzanin🃏 (20:38)
A nie wpadłeś na to, że teraz ludzie pracują w normalnych godzinach i mało kto musi zasuwać na szychtę o 5:30? Niektórzy sobie na 10 idą do pracy, inni sami regulują czas, a jeszcze inni pracują w domu. Tak to działa w XXI wieku. Współczuję, że myślisz w starym systemie.
~ 10-01-2018 20:48
Po co pręźne osrodki jak np Muflon gdzie duzo fajnych i niepowtarzalnych wydarzen ,po co Krokus Jazz Festiwal i wiele wydarzen w JCK.dla pisiu disco polo to jest kultura !
~ 10-01-2018 21:07
do: ~ (20:48)
I właśnie dla takich " gigantów intelektu " jak ty jest ta oferta z disco polo " PiS-u !
~ 11-01-2018 17:31
do: ~ (21:07)
Chyba się nie zrozumieliśmy,napisałem to ironicznie bo sam często uczestniczę w wydarzeniach organizowanych przez Muflon czy JCk.W tym roku miałem przyjemność rozmawiać z panem Karolakiem i kiedy powiedziałem ze jestem z Jelonki pamiętał ze był tu kiedyś na festiwalu Krokus i ze to dobra promocja jazzu o możliwość dla młodych
~do Radnego Szymańskiego 10-01-2018 21:09
A może jakiś przykład miasta, w którym wydaje się więcej na kulturę, a nie takich, gdzie mniej...
~ 10-01-2018 21:17
I. Panie Szymański, co z Pana z przewodniczący komisji kultury, który zamiast starać się o pieniądze dla kultury, Pan je zabiera? II. Panie Szymański, dlaczego przytaczajac raport DNA miasta, nie wspomina Pan ani słowa, że ów raport mowi, że jelenigorskie instytucje kultury ściągają najwięcej zewnętrznych środków finansowych w Polsce. III. Panie Szymański, dlaczego Pan nie wspomina, że przez połączenie domów kultury będzie trzeba wybierać czy zorganizować festiwal ZOOM czy KROKUS bo aplikować o środki unijne będzie mogła aplikować tylko jedna instytucja, zamiast czterech, a miasta z własnych środków nie stać na organizacje czegokolwiek.
~Blądimać 10-01-2018 21:39
Podwyżki i Samowola
~Janusz Chrystmus 10-01-2018 21:42
... bo najlepiej zabrać Kulturze, najłatwiej. Uwali, zniszczyć, zdeptać. Naród bez kultury jest tylko oślą masą, łatwiej nią kierować - oto w tym wszystkim chodzi - niestety ...
~Luca 10-01-2018 22:45
do: ~Janusz Chrystmus (21:42)
Przecież Szymański nie ma o tym zielonego pojęcia!!!! Gdzie mu do kultury! Żenada, jak te ośrodki kultury wyglądają. Zabobrze - blaszak "odruch wymiotny", Sobieszów "kurna chata" strach, że coś na głowe spadnie. Za to centrum miasta no, no , tylko że pustkami świeci. Oto cała definicja kultury w/g Szymańskiego. A może by tak liczyć się z potrzebami mieszkańców a nie na siłę proponować to, co Szymanski wyczyta w lokalnej prasie? Każdy region ma swoje potrzeby. Nam serwuje się obciach i bylejakość. Pozdrawiam
~ 11-01-2018 9:15
do: ~Luca (22:45)
Kiedy ostatni raz był pan w Sobieszowie w Muflonie pisze pan o kurnej chacie-budynek jest po gruntownym remoncie za unijne pieniadze-najlepiej pluc jadem
~ 10-01-2018 21:59
W Boleslawcu budżet roczny na kulturę wynosi 5 milionów czy tam jest pustynia kulturalną nie dzieje się tam zdecydowanie więcej niż w Jeleniej Górze.
~h 10-01-2018 22:56
Nie dawać pieniędzy na orszaki trzech króli i innych wymysłów czarnych i pieniądze będą !!
~jigmuzak 11-01-2018 1:43
do: ~h (22:56)
Ale ile konkretnie tych piniondzów bemdzie?
~Pierdolki 10-01-2018 23:51
Panie Szymański, a dlaczego nie mówi Pan o instytucjach, które sa największymi beneficjentami środków na kulturę ? Wystarczy zajrzeć w budrzet publikowany na stronie miasta aby sie przekonać, ze wskazane przez Pana instytucje maja najmniejsze dotacje, a robią najwiecej ! Wprowadza Pan nas mieszkańców w błąd! Brak słów!
~jigmuzak 11-01-2018 1:44
do: ~Pierdolki (23:51)
To Ty przy okazji zajrzyj do słownika i sprawdź pisownię słowa BUD-ET.
~Pierdolki 11-01-2018 7:59
do: ~jigmuzak (1:44)
Błąd :) treść jednak adekwatna, Pan Szymański nie posiada żadnych kompetencji do piastowania stanowiska! Kłamstwo goni kłamstwo, mijanie sie z faktami. Jeśli chce zlikwidować Mdk (koszt oświaty) to może niech wkoncu gra w otwarte karty! Kłamstwa, populizm, mydlenie oczu! Mam nadzieje, ze to ostatni rok rady miasta w tym składzie !
~dbl 5005 11-01-2018 0:54
Człowieku! Nie porównuj Jeleniej Dziury do Bolesławca. Bolesławiec tylko przez rozgrywki polityczne nie został województwem w roku 1975, choć był na tę funkcję szykowany. Tam Europa była grubo przed 2004r a tu wrony ogonami kraczą.
~ 11-01-2018 6:10
Nakazy, zakazy ,zezwolenia, pozwolenia, zaswiadczenia. 14tysiecy mlodych i nie tylka wypendziliscie z tego lez padolu,400 lokalnych firm doprowadziliscie do bankructwa. Centrum naszego pieknego miasta wyglada jak po dzumie.co drugi sklep zamkniety.
~ 11-01-2018 6:15
Do przedsiebiorcow ktorzy nie moga sobie poradzic z najwiekrzymi podatkami jakie im dowaliliscie nasylacie kolesi komornikow aby ich obdarli z reszty godnosci. Lajdaki abyscie byli przekleci na wieki.
~ 11-01-2018 6:18
A wy LOTRY wydajecie 17 mil na kulture..PO-PSL-SLD zamordowaliscie nasze piekne miasto.
~ 11-01-2018 6:19
PO-PSL-SLD wszyscy won.
~no nie 11-01-2018 8:10
do: ~ (6:19)
zapomniał/a Pani/Pan dodać PiS, KOD, K15, N i dolnośląskie coś tam :) won!
~bed 11-01-2018 8:55
A najwieksze jaja to to ,iż kulture nalezy niezwłocznie DOFINANSOWAĆ czy to na strukture, imprezy, baze, ludzi.
~nihilscire 11-01-2018 10:27
...radny RPS przed kolejnymi wyborami wyszedł z "gawry"..odliczanie czas zacząć a dieta radnego piechotą nie chodzi...
~Abbas2 11-01-2018 11:06
Miotajcie się radni bezradni, miotajcie dalej... Mam nadzieję, że wreszcie przyjdą świeże twarze, świeże spojrzenie, a wy wszyscy "politycy" od siedmiu boleści wylądujecie na śmietniku historii gdzie wasze miejsce!
~K. Rytyk 11-01-2018 17:41
Jeśli radny PiS-u otwiera jamę gębową, znaczy BĘDZIE ŁGAŁ. Albo węszył forsę.Ustanowienie jednego wysokiego NADkierownictwa w tak wielu dziedzinach i instytucjach, to drakońska próba wzięcia za mordę całości kultury w mieście. Taki NADszef będzie narzucał placówce X swoją wolę,w razie czego odwoła tego czy tamtego,krótko mówiąc,będzie robił za Kaczyńskiego kultury.Bo na pewno pisiornia zechce tam osadzić swojego kumpla.Kilka miesięcy temu mieliśmy falę odwetu na Abelardzie GIZIE i LIMO. Powiedział on wcześniej w swoim monologu, że "papież to też człowiek i też puszcza bąki".BYŁO TO UZASADNIONE KONTEKSTOWO,ale zaraz się znalazła garść-niestety ważnych-debili,którym się poobrażały uczucia religijne.Wyszło na to,że p..rdzenie papieskie jest czynnością wręcz świętą,a zatem mówienie o tym jak o czynie pospolitego szaraka,czyni tą czynność równie niskiego lotu. Nie ważne co i jak, ale zaczęła się akcja BLOKOWANIA WYSTĘPÓW "Limo" w regionach, gdzie polityczne pociotki pisiorni miały na to wpływ. Kilkadziesiąt koncertów zostało zerwanych przez lokalne domy kultury, bo WŁASNIE. DOSTAŁY POLECENIE OD ZWIERZCHNOŚCI która się podłączyła do tej akcji.TAKIE samo coś czeka nas, jeśli wszyscy szefowie instytucji, dotąd samodzielnie prowadzących swoje jednostki, będą trzymane za mordy przez jednego wodzusia. Tak działa zamordyzm i wręcz dyktatura. Bo na to co mogę zastać w salce wystawowej lokalnego domu kultury będzie wpływał sam prezes na przykład. Nie osobiście, ale przez swoich doopolizów I zamiast aktów, będę miał wieczny pokaz kiczów "Matkiboskibolesne wsi wschodniopolskiej"
~ 12-01-2018 5:26
Jedni maja jamy gebowe, natomiast drudzy jamy kloaczne. Do ktorej tu sie zaliczasz?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
5 tysięcy na dziecko?  17
TV Dami
Serwis Informacyjny TV DAMI Jelenia Góra z dnia 16.07.2018 r.  
Miej świadomość
Czego bałbyś się w średniowieczu?  7
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  72
Aktualności
Grupy Robocze Euroregionu: cele na przyszłość  
Aktualności
Decydowali o losie Spółki Green Energy Power  6
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group