Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 8210
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Piorun strzelił w jabłko na wieży

Wtorek, 21 lipca 2009, 7:50
Aktualizacja: 7:50
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Piorun strzelił w jabłko na wieży
Fot. Kazimierz Piotrowski
Burza i uderzenie gromu w wieżę kościoła św. Erazma i Pankracego spowodowały przechył mosiężnego jabłka (średnica półtora metra) wieńczącego szczyt najwyższej budowli jeleniogórskiej starówki. Wczoraj dokonano przeglądu technicznego zabytku.

– Okazało się, że do czasu wykonania głębokiego remontu szczytu wieży należy zabezpieczyć jabłko wieży przed ewentualnym odłamaniem od podstawy – mówi Kazimierz Piotrowski, inspektor w wydziale architektury urzędu miejskiego w Jeleniej Górze.

Alpinista wraz z konstruktorem wspięli się na hełm. Określono, co należy doraźnie zrobić. Jabłko wieży zostało z największą starannością oplecione taśmami umocowanymi do samego hełmu.

W najbliższych miesiącach zostanie opracowana dokumentacja remontowa i przeprowadzony gruntowny remont hełmu wieży. Przeprowadzone prace pozwalają spokojnie i bezpiecznie czekać na ten moment. Jabłko jest jednocześnie swoistą kapsułą czasu i z pewnością znajdują się tam cenne archiwalia umieszczone w środku przez Niemców podczas ostatniego remontu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1200
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group