Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 9987
Zalogowanych: 75
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Pinokio zawitał do Wlenia

Sobota, 3 września 2011, 8:06
Aktualizacja: 8:06
Autor: Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Pinokio zawitał do Wlenia
Fot. Organizator
„Gdzie jest Pinokio?” – pod takim tytułem we Wleniu miała miejsce akcja kulturalna składająca się ze spektaklu plenerowego, koncertu muzycznego, gry miejskiej i warsztatów artystycznych w ramach tegorocznej edycji programu „Lato w Teatrze” z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Odbyła się ona w ramach projektu realizowanego przez wleński Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki przy udziale Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury +.

W pierwszy dzień artystycznego projektu ulicami miasta Wlenia paradowała w kolorowych przebraniach trupa aktorów i akrobatów w poszukiwaniu uciekającego drewnianego chłopca. Artyści jednocześnie grając na instrumentach zaglądali do sklepów, przeczesywali krzaki i pytali przechodniów o Pinokia.

Nieco później, w godzinach popołudniowych w specjalnie ustawionym namiocie cyrkowym odbyło się widowisko teatralne w reżyserii Roberta Jarosza „Gdzie jest Pinokio?” na motywach uniwersalnej powieści Carla Collodiego, która jest lekturą w klasie czwartej podstawówki. W barwnym i zaskakującym przedstawieniu, przepełnionym muzyką w wykonaniu Trio Quatro Fromaggi (muzycy: Bartłomiej Orłowski - gitara, aranżacje, Gustaw Bachorz/Irena Mariak – klarnet i Krzysztof Borkowski - kontrabas) i utrzymywanym w stylistyce teatru i cyrku, wykorzystano także konwencję teatru w teatrze. Kluczowym elementem bogatej niejednoznacznej scenografii Michała Korchowieca był ustawiony pośrodku areny ogromny stół; w różnych sytuacjach stał się np. brzuchem wieloryba, domem lub cyrkiem, to właśnie z jego nogi powstał Pinokio.

Zgromadzona głównie dziecięca publiczność mogła obserwować różne perypetie drewnianego pajacyka, aby na koniec dowiedzieć się, iż najważniejsza jest nauka i słuchanie rodziców oraz wspólnie pomuzykować podczas koncertu. W spektaklu wystąpili aktorzy dramatyczni (Stanisław Biczysko, który w latach 1977-79 związany był z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Monika Dąbrowska, Dominika Sell i Agnieszka Wilkosz) i lalkowi (Przemysław Bosek, Monika Dworakowska i Krzysztof Prałat) wspomagani przez akrobatkę (Agnieszka Bińczycka) i żonglera (Kamil Lemieszewski). Muzykę do tekstów Konrada Dworakowskiego skomponował Piotr Klimek.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
872
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
"Wredne liściki" na Placu Ratuszowym
 
112
Zderzenie autobusu z osobówką przy cmentarzu
 
112
Zwierzę wybiegło, bus uderzył w drzewo
 
Kilometry
Retro pociągiem przez góry i granicę
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group