Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 12757
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Pinokio zawitał do Wlenia

Sobota, 3 września 2011, 8:06
Aktualizacja: 8:06
Autor: Accipiter
REGION JELENIOGÓRSKI: Pinokio zawitał do Wlenia
Fot. Organizator
„Gdzie jest Pinokio?” – pod takim tytułem we Wleniu miała miejsce akcja kulturalna składająca się ze spektaklu plenerowego, koncertu muzycznego, gry miejskiej i warsztatów artystycznych w ramach tegorocznej edycji programu „Lato w Teatrze” z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Odbyła się ona w ramach projektu realizowanego przez wleński Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki przy udziale Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury +.

W pierwszy dzień artystycznego projektu ulicami miasta Wlenia paradowała w kolorowych przebraniach trupa aktorów i akrobatów w poszukiwaniu uciekającego drewnianego chłopca. Artyści jednocześnie grając na instrumentach zaglądali do sklepów, przeczesywali krzaki i pytali przechodniów o Pinokia.

Nieco później, w godzinach popołudniowych w specjalnie ustawionym namiocie cyrkowym odbyło się widowisko teatralne w reżyserii Roberta Jarosza „Gdzie jest Pinokio?” na motywach uniwersalnej powieści Carla Collodiego, która jest lekturą w klasie czwartej podstawówki. W barwnym i zaskakującym przedstawieniu, przepełnionym muzyką w wykonaniu Trio Quatro Fromaggi (muzycy: Bartłomiej Orłowski - gitara, aranżacje, Gustaw Bachorz/Irena Mariak – klarnet i Krzysztof Borkowski - kontrabas) i utrzymywanym w stylistyce teatru i cyrku, wykorzystano także konwencję teatru w teatrze. Kluczowym elementem bogatej niejednoznacznej scenografii Michała Korchowieca był ustawiony pośrodku areny ogromny stół; w różnych sytuacjach stał się np. brzuchem wieloryba, domem lub cyrkiem, to właśnie z jego nogi powstał Pinokio.

Zgromadzona głównie dziecięca publiczność mogła obserwować różne perypetie drewnianego pajacyka, aby na koniec dowiedzieć się, iż najważniejsza jest nauka i słuchanie rodziców oraz wspólnie pomuzykować podczas koncertu. W spektaklu wystąpili aktorzy dramatyczni (Stanisław Biczysko, który w latach 1977-79 związany był z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Monika Dąbrowska, Dominika Sell i Agnieszka Wilkosz) i lalkowi (Przemysław Bosek, Monika Dworakowska i Krzysztof Prałat) wspomagani przez akrobatkę (Agnieszka Bińczycka) i żonglera (Kamil Lemieszewski). Muzykę do tekstów Konrada Dworakowskiego skomponował Piotr Klimek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group