Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 6272
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Piknik Modelarski w Jeżowie Sudeckim

Wtorek, 18 czerwca 2019, 12:14
Aktualizacja: Środa, 19 czerwca 2019, 13:26
Autor: Krzysztof Tęcza
Jeżów Sudecki: Piknik Modelarski w Jeżowie Sudeckim
Fot. Archiwum K. Tęczy
Euroregionalne Centrum Modelarskie zorganizowało w miniony weekend kolejny „Piknik Modelarski” na Górze Szybowcowej. Podczas dwudniowej imprezy miłośnikom szybownictwa i modelarstwa dostarczono tak wiele atrakcji, że nikt nie miał prawa się nudzić. Były pokazy modeli latających, były warsztaty modelarskie, a także pokazy walki dawnych wojów czy wystawa uzbrojenia. Motywem przewodnim spotkania było 100–lecie polskiego lotnictwa.

Widzowie z podziwem oglądali pokazy modeli latających. Niektóre z nich były pilotowane tak sprawnie, że wykonywały beczki i wiele bardzo trudnych figur lotniczych. Sztuką było pokazanie modelu samolotu, który po pionowym locie potrafił zawisnąć na jakiś czas w miejscu. Dzieciom najbardziej podobała się możliwość wzięcia udziału w warsztatach modelarskich. Zresztą nie tylko im, dorośli także byli nimi bardzo zainteresowani. Ci najwytrwalsi mogli nabyć elementy modeli do samodzielnego sklejenia i sprawdzić jak im się to udało. Pogoda była wymarzona do lotów więc można było puścić te małe modele z wiatrem. Komu było za mało wrażeń, mógł obejrzeć naszą kotlinę z samolotu, którego pilot oferował loty krajoznawcze wraz z bezpiecznym lądowaniem na trawie.

Dużym zainteresowaniem cieszył się występ Drużyny Słowian i Wikingów „Wokan”. Jej członkowie dali pokaz walki zarówno indywidualnej jak i zbiorowej. Był nawet pokaz walki białogłowy przeciw całemu oddziałowi. Ta, dzięki pewnemu fortelowi, zwyciężyła nie odnosząc żadnych ran. Przygotowano także pokaz muru tarcz, którego nie był w stanie pokonać żaden odważny widz. Ba, nie dokonała tego nawet grupa. Dopiero rozpędzone dzieci dały radę i mur został przewrócony. Okazało się, że wszystko zależy od miejsca uderzenia w tarcze. Dzieci wykorzystały swój nieduży wzrost i obrońcy nastawieni na uderzenie nieco wyżej nie wytrzymali takiego naporu.

Pikniki organizowane od lat, to wspaniałe spotkania pasjonatów modelarstwa, na które przybywają całe rodziny. Przybywają tu także pasjonaci, wśród których można zobaczyć osoby w wieku dojrzałym, ale także takie które swoje hobby realizują od kilku dekad. Najstarszy z przybyłych (czynnych modelarzy) liczył sobie 98 wiosen.

Modelarstwo lotnicze w Jeżowie Sudeckim zaistniało dawno temu. Jednak działalność, która doprowadziła do takich spotkań jak obecne, została zapoczątkowana w roku 2012 kiedy to reaktywowano Koło Modelarskie. Inicjatorami tego posunięcia byli: Władysław Jagiełło, Marcin Gurtatowski i Rafał Wiaderko. Bardzo ważna była przychylność Rady Sołeckiej i wójta Gminy Jeżów Sudecki Jerzego Dudka.

Działająca w Bukowcu Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy wydała niedawno Zeszyt Historyczny nr 3(19)/2018 pt. Szybownictwo i modelarstwo lotnicze w regionie karkonoskim. W Zeszycie tym znajdują się teksty przybliżające historię lotnictwa i szybownictwa ale także historię modelarstwa w Jeżowie Sudeckim. Ponieważ autorem tekstu „Euroregionalne Centrum Modelarskie w Jeżowie Sudeckim” jest Władysław Jagiełło wykorzystałem okazję i będąc na pikniku wręczyłem mu egzemplarze autorskie dziękując za jego pracę na rzecz modelarstwa ale przede wszystkim pracę dla dzieci, które bardzo chętnie swój wolny czas spędzają w modelarni gdzie pod czujnym okiem instruktorów ciężko pracują by stworzyć kolejny model szybowca.

Dodam tylko, że Euroregionalne Centrum Modelarskie w Jeżowie Sudeckim w roku 2016 otrzymało największe wyróżnienie lotnicze w Polsce „Błękitne Skrzydła” dla klubu. W 2018 roku „Błękitne Skrzydła” za wybitne osiągnięcia promowania modelarstwa lotniczego na ziemi jeleniogórskiej i za kreowanie lotniczej historii regionu przyznano dla Władysława Jagiełły.

Twoja reakcja na artykuł?

7
54%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
15%
Smuci
0
0%
Złości
4
31%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
129
Nigdy
25%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group