Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9856
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Piesi „pod lupą” policji

Środa, 26 września 2012, 9:34
Aktualizacja: 9:35
Autor: Angela
Dzisiaj (26 września br.) w godzinach od 6.00 do 22.00 policjanci „drogówki” przeprowadzą w regionie jeleniogórskim akcję „ pieszy”. Funkcjonariusze zapowiadają surowe kary dla pieszych i kierowców, którzy będą łamali przepisy ruchu drogowego.

Policjanci podczas tych działań zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych.
- Chodzi tu głównie o ich zachowanie w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych , gdzie kierowców obowiązuje zasada szczególnej ostrożności – wyjaśnia podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Surowe kary „drogówka” zapowiada również dla pieszych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów.

- Nagminnym wykroczeniem pieszych jest przechodzenie przez jezdnie na czerwonym świetle (za co grozi mandat w wysokości 100 zł), przechodzenie w miejscu niedozwolonym (za co grozi mandat 50 zł) lub wchodzenie wprost pod nadjeżdżający pojazd – wylicza podinsp. Edyta Bagrowska. - Przypominamy, że piesi uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mogą liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy strefy kontrolowanego zgniotu. Piesi są całkowicie „odsłonięci” i w konsekwencji narażeni na poważne obrażenia ciała. W przypadku zderzenia z samochodem, który porusza się z prędkością 50 km/h, pieszy ma już tylko 50% szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spada praktycznie do zera - dodaje.

Celem działań policji jest wpojenie pieszym obowiązku stosowania się do przepisów z zakresu ruchu drogowego, które niejednokrotnie lekceważą i lekkomyślnie narażają swoje zdrowie i życie.

- W tym roku na naszych drogach doszło do dwóch potrąceń pieszych, w tym do jednego za skutkiem śmiertelnym – mówi podinsp. Edyta Bagrowska - dlatego też przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach skierowane do pieszych, do których należą: przechodzenie przez jezdnię w miejscach oznakowanych i do tego przeznaczonych, na zielonym świetle, upewnienie się czy nic nie jedzie, chodzenie poboczem jedni w przypadku braku chodników i stosowanie odblasków na ubraniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group