Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 7306
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pierwszy dzień „Zlotu Novecento”

Wtorek, 30 września 2014, 11:53
Aktualizacja: Środa, 1 października 2014, 14:35
Autor: Manu
Jelenia Góra: Pierwszy dzień „Zlotu Novecento”
Jacek Grondowy (Teatr im. Norwida)
Fot. Archiwum
W miniony poniedziałek (29. 09.) podczas 44. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, z inicjatywy dyrektorów Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora WROSTJA oraz jeleniogórskiego Teatru im. Norwida, rozpoczął się dwudniowy "Zlot Novecento". Dwa monodramy oparte na dramacie "Novecento" Alessandro Baricco zaprezentowali: Jacek Grondowy (Teatr im. Norwida) oraz Mateusz Olszewski (Teatr Szwalnia w Łodzi).

Na dobry początek Teatr im. Norwida na Scenie Studyjnej przypomniał swoją wersję "Novecento" (premiera: 5.11.2010) w reżyserii Krzysztofa Prusa i ze scenografią Marka Mikulskiego. Historię Novecento opowiada jego najbliższy przyjaciel - trębacz z okrętowej orkiestry, w którego rolę wcielił się Jacek Grondowy.

Jack Grondowy w 2011 r. za występ został wyróżniony przez prorektora wrocławskiej PWST Krzysztofa Kulińskiego na 39. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, a w Zabrzu na 11. Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" zdobył Nagrodę Jury Głównego i wyróżnienie Jury Młodych.

Późnym wieczorem na Widowni na Dużej Scenie inną propozycję "Novecento" przedstawił Mateusz Olszewski. Tylko jeden aktor, który nie korzysta ze scenografii, a jedynie z nielicznych rekwizytów, i widzowie. Jako muzyk z rejsowego zespołu jazzowego snuje opowieść o swym przyjacielu, który łączy żonglerską zręczność palców i absolutny słuch z nieskończoną inwencją kompozytorską. W oszczędnych gestach Mateusz Olszewski kreśli sylwetkę wybitnego muzyka zapamiętanego przez jego przyjaciela, saksofonisty, który wraz z nim przez sześć lat pływał na statku zabawiając podróżnych. Tworzy przy tym bardzo odmiennych od siebie bohaterów, przechodzi płynnie w różne narracje i stwarza fascynującą teatralnie rzeczywistość.

W realizacji Centrum Kultury Niezależnej Teatru Szwalnia z Łodzi (premiera: 4.03.2012) widać rękę reżyserską Marcina Brzozowskiego, który zastosował czytelne znaki. I pomimo braku burt, oceanu czy szalup, można było poczuć się pasażerem statku. Jednym słowem mówiąc spektakl bawi i wzrusza. Wszystko jest tutaj na swoim miejscu: napięcie, poruszenie i śmiech, oszczędna scenografia, akcentowane kolorem rekwizyty (zaledwie kilka przedmiotów) oraz znakomita oprawa muzyczna (muzyka jazzowa z lat 20-ych ubiegłego stulecia).

Mateusz Olszewski, absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej i aktor scen łódzkich (Teatru Powszechnego, Teatru Logos, Teatru Nowego i Teatru Szwalnia), za ten autorski monodram otrzymał Grand Prix pierwszej edycji Festiwalu Teatralnego WrzAWA 2013 oraz Nagrodę za "prawdę przekazu, szeroki wachlarz aktorskich środków wyrazu, sceniczną wyobraźnię i poczucie humoru" na 28. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora 2013. Na 41. Wrocławskich Spotkaniach Teatralnych Jednego Aktora OFTJA 2012 odebrał Nagrodę Bogusława Kierca i Lecha Śliwonika, zaś na I. Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora "Solo" w Olsztynie - Nagrodę Indywidualną Jury (Wiesława Gerasa). Mateuszowi Olszewskiemu "Novecento" przyniosło także nagrodę za adaptację powieści oraz za spektakl na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych 2013 w Ostrowie Wielkopolskim, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska (decyzja Olgi Barbary Długońskiej) oraz Nagrodę Dyrektora Gdańskiego Archipelagu Kultury na IV Festiwalu Monodramu "Monoblok" w Gdańsku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group