Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5910
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pierwszy dzień 34. MFTU za nami

Sobota, 16 lipca 2016, 8:39
Aktualizacja: Niedziela, 17 lipca 2016, 8:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pierwszy dzień 34. MFTU za nami
Fot. Tomasz Raczyński
Przy tak niskim budżecie organizatorzy zdziałali cuda – takie opinie było słychać po pierwszym dniu 34. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, który wczoraj (15.07) został zainaugurowany na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze.

Jeleniogórskie Centrum Kultury, które debiutuje jako organizator jednej z największych imprez w naszym mieście (MFTU), miało do dyspozycji ponad 100 tysięcy złotych mniej, niż przed rokiem Teatr Norwida, jednak jakościowo mieszkańcy i turyści nie mieli powodów do narzekań. - Jestem zadowolony z pierwszego dnia, który zawsze jest najtrudniejszy i stawia konkretne oczekiwania przed widownią, która przychodzi na kolejne dni festiwalu – powiedział Łukasz Duda z JCK.

Organizatorzy zapowiadali, że od godziny 15.00 Plac Ratuszowy będzie tętnił życiem i tak było. Strefa dla dzieci, w której można było pomalować twarz, oglądać bajki na wygodnych leżakach i pufach charakteryzowała się niesłabnącym zainteresowaniem, podobnie jak lemoniada będąca nawiązaniem do żółtej barwy tegorocznego festiwalu. Liczna grupa wolontariuszy urozmaicała pobyt w centrum miasta w różnych punktach, jak chociażby okno kamienicy, czy balkon w miejskim Ratuszu. Przybyli widzowie chętnie fotografowali się z młodymi aktorami Grupy STA-ART prowadzonej przez Łukasza Dudę.

Pierwszego dnia pokazano trzy spektakle. Na początek wystąpił Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”. Był to pokaz z elementami cyrkowymi na podstawie powieści Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów”. W spektaklu pt. „Eunika w krainie cyrku” tytułowa bohaterka zasypiając przeniosła się z widzami do krainy pełnej cyrkowców, zwierząt i baniek mydlanych, które były doskonałym zakończeniem występu, radującym liczną rzeszę maluchów.

Jako drugi na jeleniogórskim bruku zaprezentował się Teatr Na Walizkach z Wrocławia. Anna Went, Łukasz Jędrzejczak oraz Oleg Yemcev również zachwycali sztuczkami cyrkowymi, aktywnie włączając publiczność do występu. Zaskakujące historyjki miłosne czy scena na sali operacyjnej bawiły wszystkich niemal do łez.

Gwiazdą wieczoru był Teatr Titanic z Niemiec. Aktorzy już w czwartek rozłożyli sprzęt, co zwiastowało duże widowisko i tak właśnie było. Po zmroku i oficjalnym otwarciu festiwalu przez dyrektora JCK Jarosława Gromadzkiego oraz wiceprezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka, rozpoczął się wielki koncert. Hutnicza symfonia, zwana też Symfonią Pieca to widowiskowy pokaz jak można tworzyć muzykę. Zarówno dyrygent, jak i muzycy ze śpiewaczką operową na czele odegrali niezwykłe show z elementami ognia, fajerwerków oraz wątkami humorystycznymi.

Program na sobotę, 16 lipca 2016 r. - Plac Ratuszowy:
godz. 15.00 - Rozpoczęcie animacji w ulicznym centrum festiwalowym
(malowanie buzi, animacje z balonami, bańki mydlane etc.)
godz. 16.00 - Spektakl dla rodzin „Dziad i baba”, Akademia Wyobraźni (POLSKA)
godz. 17.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 18.00 - Show Clap Clap Circo (URUGWAJ,ARGENTYNA)
godz. 19.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 20.00 - Spektakl „Stalowe Usta” Pan Ząbek (POLSKA)
godz. 21.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 21.30 - Parada Teatru Fuzja (ul. 1 maja, Konopnickiej, Plac Ratuszowy)
godz. 22.00 - Spektakl „Blacout” Teatr Fuzja (POLSKA)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group