Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 2499
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pieniądze z budżetu obywatelskiego rozdzielone!

Środa, 29 października 2014, 7:40
Aktualizacja: Czwartek, 30 października 2014, 17:06
Autor: Angela
Jelenia Góra: Pieniądze z budżetu obywatelskiego rozdzielone!
Tędy pobiegnie wkrótce piękna promenada.
Fot. Stowarzyszenie Promenada Bobru
Jeleniogórska Promenada Bobru (928 głosów) , ścieżka pieszo – rowerowa wzdłuż ul. Ogińskiego (914 głosów), zagospodarowanie podwórka u zbiegu ulic Drzymały, Świętojańskiej i Złotniczej (795 głosów), modernizacja i rozbudowa ciągu pieszo – jezdnego przy Szkole Podstawowej nr 8 (782 głosy) i siłownia w Parku Norweskim (782 głosy) – to pięć z 111 wniosków wybranych przez jeleniogórzan do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, na który zaplanowano 1,5 mln zł.

Projekt, który zdobył najwięcej głosów zgłosiło Stowarzyszenie Promenada Bobru, liczące około 20 działaczy i ponad 200 pasjonatów. – Chodzi o wykonanie traktu spacerowego wzdłuż prawego nadbrzeża Bobru, na odcinku od ul. Wiejskiej 1 do mostu przy ul. Lwóweckiej. Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 430 tys. zł – wyjaśnia Eugeniusz Sosnowicz, jeden z pomysłodawców stworzenia 7-kilometrowej trasy turystycznej wzdłuż rzeki Bóbr z licznymi atrakcjami turystycznymi.

Budowę ścieżki rowerowo – pieszej wzdłuż ulicy Ogińskiego, która ma włączyć Zabobrze w system istniejących dróg rowerowych zgłosiła Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa, a koszt 1200-metrowej ścieżki z nawierzchni bitumicznej to około 600 tys. zł.

Tu mieszkam – tu odpoczywam czyli zagospodarowanie podwórka u zbiegu ulic Drzymały, Świętojańskiej i Złotniczej w Jeleniej Górze to pomysł osób prywatnych. Zakłada on budowę drogi, miejsc postojowych, meliorację terenu, budowę placu zabaw z siłownią, ogrodzeniem i oświetleniem. Koszt szacunkowy to 220 tys. zł.

Projekt modernizacji oraz rozbudowy ciągu pieszo – jezdnego w obrębie Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze złożył Mariusz Synówka. Wnioskodawca proponuje, by na terenie byłego ogródka szkolnego wymienić nawierzchnię na kostkę brukową, zrobić nowy wjazd na teren szkoły oraz wybudować nowy trakt i połączyć go z już istniejącym. Do tego mają powstać miejsca postojowe dla aut rodziców dowożących dzieci.

- Po połączeniu nowego ciągu z placem, który obecnie służy do wysadzania dzieci, szkoła będzie miała odpowiednią infrastrukturę komunikacyjną, na której będzie można wytyczyć kierunki jazdy i wprowadzić nową organizację ruchu – wyjaśnia M. Synówka. – Chcemy, by powstało tam kilka miejsc czasowego zatrzymania pojazdów dla osób dowożących dzieci do placówki. - Rodzice lub opiekunowie będą mogli bezpiecznie (i nie stwarzając zagrożenia dla innych) wysadzić dzieci z pojazdu i doprowadzić je na zajęcia. W ramach tego zadania chcemy również, by wymieniona została część 45-letniej nawierzchni przed wejściem do budynku szkolnego, bo obecnie zagraża ona zdrowiu dzieci. Uporządkowanie (rozgraniczenie) ruchu pojazdów i pieszych poprzez wyznaczenie stref dla nich przeznaczonych zwiększy bezpieczeństwo uczniów – dodaje M. Synówka.

Zakwalifikował się również projekt Rady Jednostki Pomocniczej Miasta Jeleniej Góry „Uzdrowisko Cieplice”. Oszacowała ona koszt swojego zadania na 30 tys. zł. Według wniosku, w parku ma stanąć pięć urządzeń do ćwiczeń: twistera, wyciskacza, wahadła, nart bigówek i biegacza.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego 2014/2015 zagłosowało 9145 osób, w tym 349 uczniów i studentów. Nieważnych głosów oddano 275, więc ostatecznie ważnych głosów zostało 8870. Głosować mieszkańcy mogli elektronicznie (8103 głosów), jak i metodą tradycyjną w Urzędzie Miejskim (z holu głównego Ratusza wyjęto 115 kart, a z centrum obsługi klienta 33 karty) oraz w filiach Książnicy Karkonoskiej (łącznie ankiety wypełniło 1042 osoby).

- Cieszę się z aktywności mieszkańców, zarówno tych, którzy złożyli projekty, jak i tych głosujących, bo to świadczy o tym, że zależy im na Jeleniej Górze – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Projekty, które wygrały, to dobre pomysły i na pewno zostaną zrealizowane z budżetu obywatelskiego. Natomiast część z pozostałych zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego postaramy się realizować w ramach zadań bieżących – oczywiście w miarę możliwości. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ta aktywność jeleniogórzan będzie jeszcze większa, a czy większy będzie budżet obywatelski? Zastanowimy się nad tym. Póki co jest on procentowo na poziomie Poznania – dodał Marcin Zawiła.

Początkowo do budżetu obywatelskiego 2015, na który władze miasta przeznaczyły łącznie 1,5 mln zł, zgłoszono 145 wniosków, z czego 23 zostały odrzucone z przyczyn formalnych.

Filmik Telewizji StrimeoTV:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (99) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group