Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 6392
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pieniądze na melioracje do wzięcia

Wiadomości: Region
Sobota, 7 kwietnia 2018, 6:58
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała, UMWD
Władze województwa przekazały środki lokalnym samorządom w ramach finansowania ochrony, rekultywacji i poprawy jakości gruntów rolnych. Gminy otrzymały pieniądze między innymi na remont i utwardzenie nawierzchni dróg dojazdowych czy wykonanie nowych zjazdów do pól uprawnych. Ponadto samorząd województwa przeznaczy w tym roku pieniądze na pomoc związaną z bieżącym utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych.

Każdego roku zarząd województwa przekazuje wielomilionowe dotacje na ochronę, rekultywację i poprawę jakości gruntów rolnych, w tym także na budowę nowych oraz przebudowę istniejących dróg dojazdowych do pól. W 2018 roku na ten cel z dolnośląskiego budżetu wydanych zostanie 19 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstanie 130 dróg w 104 gminach z 23 powiatów. Wnioski zostały już zebrane i przechodzą do fazy realizacji. A gminy nadal mogą zabiegać o pieniądze na modernizację systemów melioracyjnych. W tym roku przygotowano na to 1 milion 250 tys. zł.

- Melioracje są niezwykle istotne. Chronią gospodarstwa rolne i domowe przed podtopieniami. To samo dotyczy pól, a tym samym zbiorów, a to przekłada się na cenę produktów rolnych – tłumaczy Michał Nowakowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Tylko w ciągu kilku ostatnich lat Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na ten cel przeznaczył 12 mln zł. Dzięki tym pieniądzom powstało i zmodernizowano około 900 km rowów w obrębie pól.

- Każda gmina, która chce w tych inwestycjach uczestniczyć może zgłosić się do urzędu marszałkowskiego – informuje M. Nowakowski.

Wnioski można składać do końca kwietnia w urzędzie marszałkowskim we Wrocławiu w sekretariacie wydziału obszarów wiejskich przy ulicy Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pokoju numer 428. Pieniądze z dotacji mogą być przeznaczone m.in. na budowę, przebudowę i udrażnianie rowów melioracyjnych. Maksymalna wartość jednego wniosku nie może przekroczyć kwoty 30 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group