Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 6445
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Piękno patchworku Heleny Krawczyk–Demczuk

Piątek, 3 lutego 2017, 11:48
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2017, 7:05
Autor: MDK "Muflon"
Jelenia Góra: Piękno patchworku Heleny Krawczyk–Demczuk
Fot. Użyczone/MDK "Muflon"
W Galerii „Muflon” Miejskiego Domu Kultury w Jeleniej Górze– Sobieszowie odbył się wernisaż wystawy pt. „W urodziny Heleny”, poświęcony dorobkowi artystycznemu wieloletniej mieszkanki Sobieszowa Heleny Krawczyk–Demczuk.

Zebranych gości przywitała dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon” Aleksandra Jarocińska, zaś wnuczka artystki odczytała wzruszający „List do Heleny”. Zgromadzeni goście dla uczczenia pamięci bohaterki wydarzenia przynieśli białe róże, kuratorka wystawy Agata Turska-Makutynowicz zwróciła uwagę na talent, nieżyjącej już twórczyni rękodzieła, do łączenia faktur, kolorów, rozmaitych materiałów.

Ksiądz Kubek, wieloletni przyjaciel pani Heleny, w swym wspomnieniu o niej podkreślił ważkość jej prac jako komentarza do rzeczywistości oraz jako nośnika pamięci. O niej samej i o ludziach, którzy byli dla niej ważni. Jednak przede wszystkim położył nacisk na piękno, na to, że im bardziej go wypatrujemy, tym bardziej je dostrzegamy.

Helena Krawczyk-Demczuk zafascynowana była tkaninami, patchworkiem. Z pomocą igły i nitki tworzyła obrazy, które pokazywano na wielu wystawach w kraju i za granicą. Bo obraz nie musi powstawać przy użyciu pędzla i farby. Do stworzenia go może wystarczyć zwykła tkanina, umiejętnie dobrane kolorowe skrawki; aksamit w kwiatki zamienia się wtedy w łąkę, błękitna flanela staje się niebem, pasmanteryjny sznurek przemienia się we fryzurę Karkonosza…

Prezentację twórczości Heleny Krawczyk-Demczuk będzie można oglądać codziennie w godz. 8.00 – 20.00 do 28 lutego 2017.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
855
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group