Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5681
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piękno patchworku Heleny Krawczyk–Demczuk

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 3 lutego 2017, 11:48
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2017, 7:05
Autor: MDK "Muflon"
Fot. Użyczone/MDK "Muflon"
W Galerii „Muflon” Miejskiego Domu Kultury w Jeleniej Górze– Sobieszowie odbył się wernisaż wystawy pt. „W urodziny Heleny”, poświęcony dorobkowi artystycznemu wieloletniej mieszkanki Sobieszowa Heleny Krawczyk–Demczuk.

Zebranych gości przywitała dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon” Aleksandra Jarocińska, zaś wnuczka artystki odczytała wzruszający „List do Heleny”. Zgromadzeni goście dla uczczenia pamięci bohaterki wydarzenia przynieśli białe róże, kuratorka wystawy Agata Turska-Makutynowicz zwróciła uwagę na talent, nieżyjącej już twórczyni rękodzieła, do łączenia faktur, kolorów, rozmaitych materiałów.

Ksiądz Kubek, wieloletni przyjaciel pani Heleny, w swym wspomnieniu o niej podkreślił ważkość jej prac jako komentarza do rzeczywistości oraz jako nośnika pamięci. O niej samej i o ludziach, którzy byli dla niej ważni. Jednak przede wszystkim położył nacisk na piękno, na to, że im bardziej go wypatrujemy, tym bardziej je dostrzegamy.

Helena Krawczyk-Demczuk zafascynowana była tkaninami, patchworkiem. Z pomocą igły i nitki tworzyła obrazy, które pokazywano na wielu wystawach w kraju i za granicą. Bo obraz nie musi powstawać przy użyciu pędzla i farby. Do stworzenia go może wystarczyć zwykła tkanina, umiejętnie dobrane kolorowe skrawki; aksamit w kwiatki zamienia się wtedy w łąkę, błękitna flanela staje się niebem, pasmanteryjny sznurek przemienia się we fryzurę Karkonosza…

Prezentację twórczości Heleny Krawczyk-Demczuk będzie można oglądać codziennie w godz. 8.00 – 20.00 do 28 lutego 2017.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group