Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7415
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Piec to nie śmietnik – nie pal śmieci

Poniedziałek, 12 marca 2018, 8:44
Aktualizacja: Środa, 14 marca 2018, 8:58
Autor: TS
Jelenia Góra: Piec to nie śmietnik – nie pal śmieci
Fot. TS
Jelenia Góra jest jednym z tych miast, w których obserwuje się najwyższe przekroczenia substancji szkodliwych w powietrzu. Szczególnie sezon jesienno–zimowy to okres, w którym wszyscy czujemy zapach dymu, mamy trudności w oddychaniu i dużo gorzej się czujemy. Jest to spowodowane smogiem pochodzącym z tzw. niskiej emisji, czyli z przestarzałych instalacji grzewczych, spalania paliwa złej jakości lub śmieci oraz od środków transportu.

W wielu miejscach w kraju, również w naszym regionie, dochodzi do tego, że wyjście na codzienny spacer staje się trudne, a czasami wręcz niemożliwe z powodu ogromnych ilości dymu i pyłu w powietrzu. Odpowiedzialni za taki stan rzeczy jesteśmy MY SAMI.

Nie zdając sobie sprawy z konsekwencji niewłaściwego ogrzewania mieszkań i domów, wrzucamy do pieca wszystkie odpady i śmieci, które mamy pod ręką i które każdego dnia wytwarzamy w naszych gospodarstwach domowych. Palenie śmieci w przydomowych piecach powoduje, że trujemy siebie, swoich bliskich oraz swoich sąsiadów.

Pamiętaj ! Nie pal w piecu:
• starych opon oraz odpadów gumowych
• plastikowych pojemników, butelek i toreb
• rzeczy z tworzyw sztucznych
• elementów drewnianych zabezpieczonych substancjami chemicznymi
• opakowań i pozostałości po farbach, rozpuszczalnikach i lakierach
• papieru, tektury, papieru bielonego

Czego nie wolno palić w piecach?
Nie można palić w domowych piecach wyrobami z przetworzonego drewna, sztucznymi materiałami, odpadami. Ich spalanie powoduje uwalnianie do atmosfery bardzo silnie toksycznych trucizn. Tlenek i dwutlenek węgla, cyjanowodór, chlorowodór, dwutlenek siarki – to tylko część z nich. W niskich temperaturach, osiąganych przez domowe piece, nie jest możliwy pełny rozkład substancji i powstają rakotwórcze półprodukty. Odpady zawierają substancje, które same w sobie są szkodliwe, np. metale ciężkie, lub które w trakcie spalania łączą się w toksyczne związki. Dodatkowym problemem przy spalaniu wilgotnych odpadów jest zjawisko mokrej sadzy, która zatyka przewody kominowe. W wyniku tego zjawiska następuje cofanie się tlenku węgla i innych trujących substancji, które stanowią dla nas śmiertelną pułapkę. Warto dodać, że chemikalia ze spalin, oprócz zgubnego wpływu na nasze zdrowie, niszczą również kotły oraz kominy.

ZADBAJ O ZDROWIE SWOJE I SWOICH BLISKICH! ZMIEŃ NAWYKI, NIE PAL ŚMIECI!

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
257
Tak
32%
Nie
62%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group