Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3045
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pięć godzin z Biblią bez nudy

Wtorek, 18 maja 2010, 7:59
Aktualizacja: 9:19
Autor: Barbara Ludorowska
JELENIA GÓRA: Pięć godzin z Biblią bez nudy
Fot. Organizatorzy
Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa – te słowa św. Hieronima przyświecały uczestnikom tegorocznego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się wczoraj już po raz ósmy w murach Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Jeleniej Górze.

Młodzież gimnazjalna z miasta i okolic miała okazję sprawdzić swoją wiedzę biblijną. Organizatorem tego konkursu od lat jest Gimnazjum nr 3 i odbywa się on pod Patronatem Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej i Dziekana Dekanatu Jelenia Góra – Zachód. Kurię Legnicką reprezentował diecezjalny wizytator katechezy ks. dr Józef Stec.

W tym roku organizatorzy odeszli od tradycyjnej formy testu konkursowego, a zaproponowała uczestnikom drużynowe zmagania, ubogacone multimediami. Tematem były Przypowieści Jezusa zapisane na kartach Nowego Testamentu. To z nimi zmierzyło się 23 uczniów . Do zawodów o medal i tytuł „Znawcy Biblii” oraz o Puchary Dyrektora Szkoły stanęło osiem drużyn gimnazjalistów.

Konkurs składał się z czterech części. Na początku uczestnicy pisali test indywidualny, który miał wyłonić „Znawcę Biblii”. Tytuł ten wywalczył uczeń gimnazjum w Mysłakowicach – Mateusz Pyzik. Ale i praca indywidualna miała również wpływ na ilość punktów dla całej drużyny. Druga część zmagań konkursowych była pracą grupową. Uczniowie w oparciu o znajomość treści przypowieści i krótkie filmy, prezentowane w czasie konkursu, mieli odpowiedzieć na 30 pytań.

Trzecią część stanowił quiz multimedialny Do wyboru było 10 pytań ze 100. Tutaj wiele zależało od szczęścia. Jedni wylosowali pytania bardzo trudne, inni łatwiejsze, a niektórzy banalnie proste. Na zakończenie odbył się konkursowy przegląd prezentacji multimedialnych, przygotowanych przez drużyny. Poziom ich był bardzo zróżnicowany.

Dla drużyny z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3 prezentacja stanowiła tło do recytacji psalmów i wierszy. Wysoką notę uzyskali uczniowie Gimnazjum nr 1, dzięki recytacji wiersza J. Twardowskiego w wykonaniu Kamila Ziółkowskiego. Kolejne cztery gimnazja przygotowały prezentacje, ubogacone muzyką i głosem lektora.

Zwycięska okazała się praca młodzieży z Mysłakowic, którzy samodzielnie nagrali film ilustrujący przypowieść „O skarbie i perle”. Wstępem był nagrany sondaż , przeprowadzony wśród uczniów i pracowników szkoły na temat znajomości treści tejże przypowieści. Większość respondentów nie znała jej. Dlatego postanowili na nowo przedstawić sens i treść tej paraboli.

W ogólnej klasyfikacji zwycięzcą konkursu została drużyna z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze. Otrzymali Puchar Dyrektora Szkoły, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Drugie miejsce zajęła drużyna gimnazjalistów z Mysłakowic, a na trzecim uplasowała się drużyna ze Szklarskiej Poręby. Choć konkurs trwał prawie 5 godzin, nikt się nie nudził. Krótkie przerwy były przeznaczone na poczęstunek, wzajemne poznanie się, wymianę doświadczeń i wrażeń.

Wielkie podziękowania i gratulacje należą się katechetom, którzy przygotowali zwycięskie drużyny do konkursu : Małgorzacie Pryjdzie, ks. Jarosławowi Góreckiemu, Annie Jakubowskiej, jak również Małgorzacie Bak, Lilli Liszcz, Izabeli Piątek i Barbarze Ludorowskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group