Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 6961
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Petycje ws. Turowa

Niedziela, 1 listopada 2020, 8:03
Autor: WAC
Region: Petycje ws. Turowa
Fot. PGE GiEK
Komisja Europejska zabrała głos w sprawie petycji w obronie kompleksu Turów, pod którą podpisało się ok. 30 tysięcy zwolenników dalszego funkcjonowania kopalni i elektrowni.

Petycja jest odpowiedzią na skargę złożoną w Parlamencie Europejskim, przez mieszkańców kraju (województwa) libereckiego, wspieranych przez czeskich ekologów, a domagających się zamknięcia kopalni Turów. Czesi twierdzą, że polska kopalnia zabiera wodę z okolicznych miejscowości.

W polskiej petycji zaakcentowany został aspekt społeczny. Zwrócono w niej także uwagę na funkcjonujące w Czechach i Niemczech znacznie większe kopalnie węgla brunatnego. 23 czerwca petycja w obronie kompleksu Turów została przekazana Annie Zalewskiej - posłance Parlamentu Europejskiego, a następnie złożona u Przewodniczącej Komisji Europejskiej.

W przesłanej z Brukseli, na ręce obrońców Turowa odpowiedzi na petycję poinformowano m.in., że KE jest w pełni świadoma złożoności niniejszej sprawy i analizuje ją z największą uwagą. Komisja zwróciła się też do polskich władz o informacje na temat zastosowania w tej sprawie wymogów wynikających z unijnego prawa ochrony środowiska.

Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu spółki Skarbu Państwa PGE GiEK, której częścią jest Kopalnia i Elektrownia Turów podkreśla, że spółka zrobi wszystko, by kompleks działał dalej w interesie mieszkańców Dolnego Śląska.

Nasze działania poparte są racjonalnymi argumentami, które wielokrotnie przedstawialiśmy naszym sąsiadom w ramach długotrwałych konsultacji społecznych, również z udziałem mieszkańców Niemiec i Czech - informuje Wioletta Czemiel-Grzybowska. - Rozmawialiśmy tam o środkach, jakie zostaną podjęte w celu wyeliminowania potencjalnego wpływu turoszowskiej odkrywki na tereny przygraniczne. Aktualnie trwa budowa długiego na blisko 1200 metrów ekranu podziemnego, który jest gotowy już w ponad 70 proc. i zabezpieczy ujęcie wody w czeskiej miejscowości Uhelna przed potencjalnym wpływem Kopalni Turów.

Twoja reakcja na artykuł?

14
74%
Cieszy
3
16%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
122
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group